На Пивофест досега испиени над 50 тони пиво

На Пивофест во Прилеп изминативе два дена се испиени 50 тони пиво, информираше портпаролот на локалната самоуправа Кате Китанов. На двете фестивалски вечери на Пивофест досега имало седумдесетина илјади посетители, а се испиле над 50 тони пиво и се изеле околу 25 тони скара. Вчера настапуваше групата “Ван Гог”, а вечерва е посветена на фолк музиката. Меѓу повеќето музички имиња кои ќе ги забавуваат гостите на Пивофест ќе бидат Елена Велеска, Благица Павловска, Гоце Арнаудов и босанскиот фолк пејач Харис Џиновиќ. Утревечер на последниот ден од Пивофест ќе настапи балканската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ. Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески очекува викендов да се надмине посетеноста на Пивофест од изминатите години.
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 340 илјади посетители присуствувале на годинашниот „Пиво фест“ што заврши синоќа со настапот на балканската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ. Организаторите денеска на прес-конференција оценија дека се било одлично организирано и оти се срушени сите рекорди. - На сите четири фестивалски дена имаше околу 340 илјади посетители. Бројките говорат дека се урнати досегашните рекорди зашто се испиени 248 тони пиво и се изедени 119 тони скара, информира градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Само во текот на вчерашниот ден и синоќа на „Пиво фест“ имало околу 130 илјади посетители и во градот влегле над 26 илјади возила. Според Ристески, организираноста и сигурноста на гостите е она што го вбројува фестивалот како еден од најдобрите од ваков вид на Балканот. - Организацијата беше на највисоко ниво. Тоа значи дека сега Прилеп е подготвен да организира фестивал во светски рамки. Немаше никаков инцидент. А градот уште денеска ќе почне со подготовките за новиот, јубилеен, десетти Пиво фест до година, нагласи ...
| | веќе видена | слични

Прилеп и оваа година ги урна сите рекорди на деветтиот по ред „Пиво Фест“. За изминативе четири дена во Прилеп се испиле 248 тони пиво, се изеле 119 тони скара, а градот го посетиле над 340 илјади гости од земјава и странство. Кулминација на журката секако се случи на синоќешниот концерт на балканската мега ѕвезда Здравко Чолиќ. Само вчера во Прилеп, според податоците на сообраќајната полиција, влегле над 26 илјади моторни возила од цела Македонија, односно на спектакуларната забава за само една вечер во Прилеп присуствуваа над 130 илјади гости, што е повеќе од ланскиот настап на турбо фолк ѕвездата Светлана Ражњатовиќ - Цеца. На концертот присуствуваа луѓе од 7 до 77 години, кои сите заедно се забавуваа на вечните хитови на Чола, кој тој ги испеа со невидена енергија на концертот кој траеше повеќе од три часа.
| | веќе видена | слични

Организаторите денеска на прес-конференција оценија дека се било одлично организирано и дека се срушени сите рекорди. - На сите четири фестивалски дена имаше околу 340 илјади посетители. Бројките говорат дека се урнати досегашните рекорди зашто се испиени 248 тони пиво и се изедени 119 тони скара, информира градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Само во текот на вчерашниот ден и синоќа на „Пиво фест“ имало околу 130 илјади посетители и во градот влегле над 26 илјади возила. Според Ристески, организираноста и сигурноста на гостите е она што го вбројува фестивалот како еден од најдобрите од ваков вид на Балканот. - Организацијата беше на највисоко ниво. Тоа значи дека сега Прилеп е подготвен да организира фестивал во светски рамки. Немаше никаков инцидент. А градот уште денеска ќе почне со подготовките за новиот, јубилеен, десетти Пиво фест до година, нагласи Ристески. Тој денеска се сретна и со Здравко Чолиќ, подарувајќи му икона со Свети Никола, светецот заштитник на градот. Изразувајќи благодарност, ...
| | веќе видена | слични

Четиридневниот фестивал на пивото и скарата „Пиво Фест“ кој синоќа заврши во Прилеп го посетија повеќе од 340.000 луѓе, беа испиени 248 тони пиво и беа изедени 119 тони скара. Оваа година потрошени се четири тони скара помалку од лани поради топлото време, информираат од Општина Прилеп. Од Општината велат дека доколку во просек секој потрошил по 300 денари, градот односно угостителите заработиле 102 милиони денари или околу 1,6 милиони евра. „Овие средства се за угостителите и граѓаните, но дел од заработката преку плаќање на даноци и такси за организирање на фестивалот се слеваат во буџетот на општината која потоа ги користи за потребите на градот“, вели Кате Китанов од односи со јавност во општина Прилеп. Фестивалот синоќа го затвори балканската ѕвезда Здравко Чолиќ, а викендов настапуваат и голем број на македонски и странски изведувачи. „Пиво Фест“ привлече и голем број на странски туристи, а хотелските капацитети во Прилеп и околните градови беа целосно исполнети.
| | веќе видена | слични

Со голем огномет и со уште поголемиот музички спектакл на Здравко Чолиќ на кои присуствуваа над 130 илјади посетители во три по полноќ заврши годинашниов Пиво Фест. Во четирите фестивалски денови на најголемата македонска угостителско туристичка атракција во Прилеп престојувале над 350 илјади љубители на ладното пиво, вкусната скара и на топ вечерните журки, во центарот на градот. Испиени се 250 тони пиво и изедени 120 тони скара. Само синоќа во градот регистриран е влез на 30 илјади автомобили. Балканската поп ѕвезда Чолиќ, како што вели, долго, многу долго ќе го памети Пиво Фест и неговиот синоќешен концерт. Задоволни од пивофестот безмалку сите. До година ја бараат Шакира. Повеќе штандови за пиво и повеќе скара. По завршувањето на Пиво Фест и концертот на Здравко Чолиќ полни раце работа за прилепските комуналци. Организаторите се задоволни од четиридневната забава. Догодина ветуваат уште подобар и поорганизиран Пиво Фест од годинашниов со многу поголеми изненадувања. Зоран Момироски
| | веќе видена | слични

Пиво Фест ги урива рекордите- синоќа се испиле 100 тони пиво и се изеле 50 тона скара Синоќа спектакл, а вечерва се очекува кулминација на фестивалот на пивото, скарата и добрата музика во Прилеп. Харис Џиновиќ, синоќа на Пиво Фест ги сруши рекордите што во изминативе две години ги постигнаа Цеца и Северина. Само синоќа над 100-те илјади посетители од земјава и од странство, кои пристигнаа со 20-на илјади автомобили, повеќе вонредни возови и автобуси испиле близу 100 тони пиво во кригла и вкусиле 30 тони скара. Речиси двојно повеќе од претходните два дена. Од големата посетеност изненадени и пиварите и скараџиите. Во 3 по полноќ немало ниту кригла пиво, ниту грам месо за скара, информираат од фестивалскиот одбор. И ако, атмосферата, ја подгреаја Елена Велеска, Благица Павлска, Гоце Арнаудов, а ја зовре Харис Џиновиќ. Синоќешната журка минала без ниту еден инцидент. Меѓу илјадниците посетители и „Ноќните волци“. Минале илјади километри, виделе многу места ама како Пиво Фест,велат нема никаде. Ваква ...
| | веќе видена | слични

Секој ден рушиме рекорди на посетеност, на испиено пиво и на вкусена скара. Целата организација е беспрекорна. И покрај тоа што во градот влегле над 20.000 возила, нема никаков проблем за паркирање и застој во сообраќајот, велат организаторите на годинашниот „Пиво-фест“ во Прилеп Момците од „Ван Гог“ се ладеа во фонтаната Третата фестивалска вечер на прилепскиот „Пиво-фест“ што беше посветена на фолк-музиката предизвика вистинска еуфорија меѓу повеќеилјадната публика. За одличната атмосфера викендов се погрижија членовите на белградската рок-група „Ван Гог“, гостинот од Босна и Херцеговина, Харис Џиновиќ и домашните фолк-ѕвезди Гоце Арнаудов, Елена Велеска, Благица Павловска... Сé беше во знакот на пивото и на скарата. Од општината велат дека за трите дена се испиле околу 100 илјади литри пиво и се вкусиле 50 тони скара. Во Прилеп само на третата вечер пристигнале стотина илјади посетители, а влегле над 20 илјади возила. - Секој ден рушиме рекорди на посетеност, на испиено пиво и на вкусена скара. Така ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Прилеп вечерва завршува 9-от Фестивал на пивото. Изминатите три вечери се надминати рекордите од досегашните изданија по однос на испиени количини пиво и во организираноста, констатираа од локалната самоуправа на денешната прес конференција. Според Кате Китанов, портпарол на локалната самоуправа, посетеноста на Фестивалот ги надминала очекувањата. Најпосетена била синоќешната вечер, кога настапија македонските фолк пејачи и гостинот Харис Џиновиќ. - Според податоците, синоќа во градот имаше над 100.000 посетители и околу 20.000 возила. Се испиле преку 100 тони пиво и се изело околу 30 тони скара. Посетеноста е поголема и во однос на минатогодишната последна вечер кога настапи српската фолк ѕвезда Светлана Ражњатовиќ-Цеца, вели Китанов. За градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески примарна задача е безбедноста и совршената организација кога има многу посетители. - Многу е битно што имаме одлична организација. Непречено да се угостат толку посетители и пак се да биде во ред, е потврда дека Пивофест ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На третиот ден од Пиво фест, во Прилеп пристигнаа над 100 илјади посетители од земјава и странство, а во градот синоќа влегле преку 20 илјади возила. Нешто што досега не е забележано на ниту една манифестација во македонија. Прилеп беше блокиран, а главниот виновник за тоа беше фолк пејачот Харис Џиновик. Со ладно пиво, вкусна скара и со многу музика гостите уживаа во дружбата со своите пријатели Забавата ќе кулминира вечерва со настапот на Здравко Чолиќ. Прилепчани уште еднаш докажаа, дека знаат како да организираат фестивал, по терк на европските
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 422 | | | веќе видена

Јавната обвинителка вилма русковска во денешното гостување на емисијата „Стадион“, објасни дека сведокот во случајот „Рекет“ не е осомничен за давање поткуп, ...
сите 122 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

По запленувањето на еден британски танкер од страна на Иран, Велика Британија побара од своите бродови „одреден период“ да останат „надвор од областа“ на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Пивофест досега испиени над 50 тони пиво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: