Писмо од Тарчуловски до Груевски

2 копии

Единствениот македонски државјанин осуден од Хашкиот суд преку писмо го повика премиерот Груевски да покаже доблест и да разговара за хашките случаи. „За мене е најбитно моите деца, како и сите други деца, да растат во земја во која ќе имаат подобро образование, повеќе можности и подобар живот, а не во земја која ќе се замара со трауми од минатото. - Нека биде по закон, ако има правна можност и ако дозволува правото, решете го и ова прашање што се исправува пред македонија“, пишува во писмото Тарчуловски. Тој во писмото, кое го достави преку здружението за негова поддршка, додава дека ја има целосната негова поддршка за решавање на овие случаи.
| | веќе видена | слични

Дали писмото на Јохан е напишано во некој штаб, веројатно на владеачката партија? Сомнеж отвора тоа што писмото е потпишано како да е Јохан во Хаг, но тој веќе повеќе од две недели е во Германија на отслужување на својата затворска казна. Дали ова е еден неителегентен обид на фалсификат? Ова не е прв пат истата политичка партија да фалсификува документи за потреби на својата пропаганда. За време на изборите поранешен министер за одбрана извади и документи кои беа чист фалсификат, со кои требаше да се создадат немири и војна за време на изборите - но за среќа не успеа. Слични фалсификувани документи излегуваа за Бошковски. Најпрво за да го направат херој, а потоа за да го направат предавник. За да му го урнат имиџот на Ахмети извадија и документи дека е шпиун преку провладините весници. Како стаса писмото на Тарчуловски до Груевски и пратениците, кога адресата на испраќање е различна од местото во кое се наоѓа тој сега? Со “Јохан Тарчуловски, син на Македонија, затвор Хаг“, е потпишано писмото на ...
| | веќе видена | слични

Како стаса писмото на Тарчуловски до Груевски и пратениците, кога адресата на испраќање е различна од местото во кое се наоѓа тој сега? Со “Јохан Тарчуловски, син на Македонија, затвор Хаг“, е потпишано писмото на единствениот хашки осуденик од Македонија, со кое тој, им дава поддршка на премиерот и пратениците, политички да ги затвори хашките предмети. Тоа е видливо и од факсимилот на писмото, чии делови вчера од собраниската говорница цитираше координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева. На 7 овој месец безмалку сите сите медиуми во Македонија објавија дека Тарчуловски е префрлен од затворот во Шевенинген во германскиот затвор Диез, кој се наоѓа на стотина километри од Бон. Оваа информација тогаш ја потврдија и од македонската амбасада во Германија, но и лично неговата сопруга, Соња. Според неа, Јохан тогаш, бил префлен од едниот затвор во друг со комбе, околу 10 часот утрото. Тарчуловска денеска беше недостапна да даде одговор - како е можно нејзиниот сопруг да напише писмо од ...
| | веќе видена | слични

Собранието не се сеќава што мислело кога бил донесен Законот за амнестија, а судот и обвинителството - гласно молчат. Само Тарчуловски, на општо изненадување, се јави од затворот во Германија да побара затворање на оваа епизода Непроштенци не очекуваат разврска на случајот со киднапираните Хашки случаи Премиере Груевски, покажи доблест да се затвори ова последно поглавје од 2001 година. Разговарајте за хашките случаи, проверете ги законите и, ако има можност, решете го тоа прашање еднаш засекогаш. Завршете ги сите трауми од минатата деценија. Ја имаш мојата целосна поддршка. Вака, со писмо, Јохан Тарчуловски, единствениот Македонец осуден од Хашкиот трибунал, вчера, додека траеше собраниската седница, им даде поддршка на пратениците што цел ден се обидуваа да дадат автентично толкување на Законот за амнестија. Но, наместо на Собранието, во писмото Тарчуловски му се обраќа лично на Груевски. Ваквото за многумина неочекувано писмо уште повеќе ги разгоре страстите особено помеѓу роднините на киднапираните ...
| | веќе видена | слични

„Јохан Тарчуловски, син на Македонија, затвор Хаг“. Вака единствениот хашки осуденик од Македонија од конфликтната 2001 година го потпишува писмото кое вчера, со посредство на здружението за негова подршка, му го испратил на премиерот Никола Груевски, повикувајќи го да ги реши хашките случаи. Ова може да се види од факсимилот од писмото, кој сé уште стои објавен во 3 делови на веб-сајтот на државната новинска агенција - МИА. Како е можно писмото да биде од Хаг кога Јохан веќе 13 дена е во Германија?! На 7 овој месец безмалку сите сите медиуми известија дека Тарчуловски е префрлен од затворот во Шевенинген во германскиот затвор Диез, кој се наоѓа на стотина километри од Бон. Оваа информација тогаш ја потврдија од македонската амбасада во Германија, но и лично неговата сопруга, Соња. Според неа, Јохан бил префлен од еднниот затвор во друг со комбе, околу 10 часот утрото. Уште поинтересно е тоа што во преработеното интегрално пренесување на ова писмо од МИА, недостасуваат зборовите „затвор“ и „Хаг“, па на ...
| | веќе видена | слични

Јохан Тарчуловски, единствениот хашки затвореник од Македонија, вчера со писмо го охрабри премиерот Никола Груевски да ги испрати во историјата предметите од 2001 година што ги врати Трибуналот во земјава. Додека во Собранието се водеше бурна расправа за предлогот за автентично толкување на Законот за амнестија за со политичка одлука да се затворат четири случаи од време на конфликтот, државната агенција МИА го објави писмото што го доставило Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски. Во дописот се наведува дека на последните избори победиле ВМРО-ДПМНЕ и народот, бидејќи гласањето поминало во мирна атмосфера, а Груевски покажал „дека знае да работи за народот, да има почит за патриотите и дека го сака патриотизмот“... Уште многу пофалби за премиерот има во писмото од Тарчуловски, кој пред неколку недели од затворот во Шевенинген беше префрлен во Германија. Таму Тарчуловски ќе го издржува остатокот од затворската казна од 12 години за „Љуботен“ - единствениот случај од кризната 2001 што беше процесуиран ...
| | веќе видена | слични

Јохан Тарчуловски преку Здружението кое му дава поддршка во Македонија, доставил писмо до македонската јавност во кое дава свое видување на хашките случаи, пренесува МИА. Писмото, како што информираат од Здружението ќе биде доставено до претседателот на собранието Трајко Велјановски. Писмото во продолжение, го објавуваме интегрално. Мои браќа и сестри Македонци, Размислував долго пред да го напишам писмово. Многу мислев, се преиспитував, ги анализирав работите, се потсеќав на некои работи, мислев на многу луѓе, а најмногу на Македонија. Размислував што е најдобро за Македонија и за народот, и кај сум јас тука во целата оваа ситуација. Имавме избори и победи ВМРО-ДПМНЕ. Во суштина победи народот, зашто изборите беа мирни. Груевски покажа дека знае да работи за народот, да има почит за патриотите и дека го сака патриотизмот, дека ја сака и се бори и се залага за Македонија и сега доби можност своите дела да ги продолжи за Македонија да продолжи да оди по подобар пат. Го знам човекот и знам дека кога ќе каже ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со притискање на едно копче, власта сака да избрише злосторства и да ги награди, наместо да ги казни злосторниците. Опозицијата жестоко реагираше и го нападна, како што го нарече, последниот чин од договорот Ахмети-Груевски, политичкото затворање на хашките случаи. Ја обвини власта за пазарење. Дека во замена за фотелји, како што рекоа, брутално ги продава македонските души. Откако не помина нивниот предлог - барањето за автентично толкување на законот за амнестија, да се повлече од дневен ред, а се изгласа барањето на ДУИ - точката од последна да биде прва. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ молчеа. Доцна попладнето собраа храброст како одговор, единствено да прочитаат дел од писмото што од Шевенинген го испратил Јохан Тарчуловски. “ Премиере Груевски, покажи доблест да се затвори ова последно поглавје од 2001 година. Разговарајте за тие Хашки случаи, проверете ги законите, и ако има можност решете го тоа прашање еднаш засекогаш, запрете ги и оставете ги во историјата, завршете ги сите трауми од минатата ...
| | веќе видена | слични

Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски до Македонската информативна агенција достави писмо од Тарчуловски во кое дава свое видување за хашките случаи. Писмото, како што информира Здружението, ќе биде доставено и до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски Мои браќа и сестри Македонци, Размислував долго пред да го напишам писмово. Многу мислев, се преиспитував, ги анализирав работите, се потсеќав на некои работи, мислев на многу луѓе, а најмногу на Македонија. Размислував што е најдобро за Македонија и за народот, и кај сум јас тука во целата оваа ситуација. Имавме избори и победи ВМРО-ДПМНЕ. Во суштина победи народот, зашто изборите беа мирни. Груевски покажа дека знае да работи за народот, да има почит за патриотите и дека го сака патриотизмот, дека ја сака и се бори и се залага за Македонија и сега доби можност своите дела да ги продолжи за Македонија да продолжи да оди по подобар пат. Го знам човекот и знам дека кога ќе каже дека нешто ќе направи, ќе направи се за да си го одржи зборот и дека ...
| | веќе видена | слични

Премиере, ја имаш мојата поддршка да ги затвориш хашките случаи Јохан Тарчуловски
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писмо од Тарчуловски до Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: