Заев – Кога ќе се сретнам со Ципрас, ќе имаме достоинствено решение


8 копии

Премиерот Зоран Заев вели дека нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција за спорот за името. Тој во интервју за МИА вели дека за решение вреди да се жртвува и политичката кариера. Премиерот најавува средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас, а ја потврди и средбата на 12 април меѓу министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Кога ќе ја слушнете најавата за средба Заев и Ципрас да знаете дека сме тука со достоинственото решение за државата“, порачува премиерот . Тој вели дека знае на кого да му се заблагодари во Владата, во врска со најавената реконструкција. Заев додава дека за него е сосема логично некој што не може да испорача резултати да биде разрешен или сам да се повлече. Прашан дали ова проветрување ќе важи и за најголемиот коалициски партнер зашто има многу забелешки што се упатуваат на таа адреса, затоа што, пред се, оттаму се очекуваа нови луѓе, премиерот во интервјуто излегува со ставот декаДУИ понуди луѓе кои не беа во претходната власт, луѓе кои даваа надеж дека ќе се работи. ...
| | веќе видена | слични

За вчерашната средба на министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид грчките медиуми ја пренесуваат изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања. Тие пишуваат и за изјавата на македонскиот министер Димитров дека е разговарано и за временскиот рок за имплементирање на евентуалниот договор. Медиумите во Грција пишуваат и дека и натаму остануваат отворени прашањата-ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста, додека, пак, договор е постигнат за заштита на границите, заеднички активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, пренесува дописникот на МИА од Атина. „Без големиот чекор од скопската страна завршија разговорите на Коѕијас и Димитров во Охрид, но процесот продолжува со договор за одредени аспекти на името, а остануваат разликите“- објави грчката државна телевизија ЕРТ. ТВ Антена коментира дека прашањата поврзани со Уставот и севкупната употреба на сложеното име ...
| | веќе видена | слични

Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам. По средбата во Охрид вчера и Коѕијас и Димитров изјавија дека групи од министерствата работат на нацрт- договор за спречување иредентизам, но ниту еден не навлезе во деталите по ова "тешко" прашање- како што го нарече Коѕијас. -Посебно оваа рамка на заедничка соработка, но и на тоа тешко прашање кое се однесува на иредентизам. Како што сфаќате, колку што се доближуваме и ги решаваме нашите проблеми, остануваат помалку теми за решавање, но се сепак најтешките,кажа Коѕијас Алфа уште пред неколку месеци го објави списокот на грчките барања кои под наводен иредентизам – немаат крај. Дислокација на Воинот на коњ и споменикот на Филип ...
| | веќе видена | слични

 За затворени теми, се наведуваат за заштита на границите, заедничкитњ активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, се вели во поголем дел од анализите во медиумите. Сепак, како што пренесува државната телевизија ЕРТ, изостанал големиот чекор од скопска страна, но дека процесот продолжува со договор за одредени аспекти за името. Додека грчката телевизија Антена коментира дека прашањата поврзани со Уставот и ерга омнес „остануваат на теренот на Скопје“, ТВ Алфа, повикувајќи се на сигурни извори, открива детали околу временската рамка за постигнување договор, која прв пат ја споменаа Димитров и Коѕијас. -Временската рамка воглавно се однесува на потезите што треба да ги направи Скопје, доколку постои договор, кога и како ќе го сменат нивниот Устав, кога и како ќе помине договорот во Собранието и кога новиот договор ќе биде доставен во ОН. За сѐ ова да се направи ќе поминат над 6 месеци“, објавува Алфа Сепак, во Грција и трае дебатата дали промената на македонскиот Устав навистина мора да ...
| | веќе видена | слични

Во централните изданија на вестите на грчките телевизии, средбата во Охрид овој пат не беше главна тема поради тоа што од вчера прва вест во Грција е падот на воениот хеликоптер во Егејското море и загинатиот пилот. Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и на делот од изјавата на македонскиот министер за надворешнио работи дека е разговарано и за временскиот рок за имплементирање на еевентуалниот договор. Грчките новинари коментираат дека и натаму остануваат отворени прашањата-ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста, додека, пак, договор е постигнат за заштита на границите, заеднички активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, пренесува дописникот на МИА од Атина. Во централните изданија на вестите на грчките телевизии, средбата во Охрид овој пат не беше главна тема ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Грчките медиуми акцентот во своите извештаи за вчерашната средба на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид го ставот на изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, но и на делот од изјавата на македонскиот министер за надворешнио работи дека е разговарано и за временскиот рок за имплементирање на еевентуалниот договор. Грчките новинари коментираат дека и натаму остануваат отворени прашањата-ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста, додека, пак, договор е постигнат за заштита на границите, заеднички активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, пренесува дописникот на МИА од Атина. Во централните изданија на вестите на грчките телевизии, средбата во Охрид овој пат не беше главна тема поради тоа што од вчера прва вест во Грција е падот на воениот хеликоптер во Егејското море и загинатиот пилот. Но, сепак, новинарите детално и темелно известија за новата рунда разговори на шефовите на двете ...
| | веќе видена | слични

Завчерашниот резултат од гласањето за доверба на Владата на Зоран Заев во Грција се толкува како позитивен сигнал во однос на промените на македонскиот Устав, едно од клучните грчки барања во разговорите за разликата за името на северниот сосед. „Што се однесува до рамнотежата во Парламентот на соседната земја, концентрацијата од 40 пратеници кои гласаа за недоверба од опозициската ВМРО (од вкупно 120) е прилично позитивен сигнал во врска со шансите на Владата на Заев да спроведе уставни реформи“, коментира грчкиот весник „Катимерини“. Осврнувајќи се на вчерашната средба на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид, весникот ги лоцира основните несогласувања меѓу двете страни. „За суштината на преговорите, опсегот на употребата на новото име, кое, ако не се случи нешто непредвидено, ќе биде ‘Горна Македонија’ (односно Горна Македонија) и понатаму од грчка страна е основната пречка за можен договор. ПЈРМ од своја страна инсистира на тоа дека ‘ерга омнес’ (односно севкупна ...
| | веќе видена | слични

Грчките новинари коментираат дека и натаму остануваат отворени прашањата-ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста, додека, пак, договор е постигнат за заштита на границите, заеднички активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, пренесува дописникот на МИА од Атина. Во централните изданија на вестите на грчките телевизии, средбата во Охрид овој пат не беше главна тема поради тоа што од вчера прва вест во Грција е падот на воениот хеликоптер во Егејското море и загинатиот пилот. Но, сепак, новинарите детално и темелно известија за новата рунда разговори на шефовите на двете дипломатии. „Без големиот чекор од скопската страна завршија разговорите на Коѕијас и Димитров во Охрид, но процесот продолжува со договор за одредени аспекти на името, а остануваат разликите“, објави грчката државна телевизија ЕРТ, додека пак ТВ Антена коментира дека прашањата поврзани со Уставот и севкупната употреба на сложеното име „остануваат на теренот на Скопје“. „Тешките прашање се пред нас, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев најави дека по велигденските празници ќе се одржи лидерска средба на која ќе се споделат информации за преговорите за името, но во моментов таква средба нема закажано, ниту, пак, има најави дека може да се случи во наредните неколку дена.Од Владата неофицијално велат дека во моментов нема најава за лидерска средба и додаваат дека со оглед на агендата наредните денови, тешко дека ќе има таква средба. Идната недела во вторник ќе биде објавен Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, а наредниот ден ќе допатуваат високата европска претставничка Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан. А идната недела во Скопје се одржува дигиталниот самит на кој ќе има високи гости и учесници.На лидерска средба би требало да присуствува и претседателот на државата Ѓорге Иванов, но оттаму нема никаква информација, бидејќи речиси целиот негов кабинет е во Турција, каде што Иванов учествува на 21. Евроазиски економски самит што се одржува во Истанбул.Никаква информација за средба ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на шефот на грчката дипломатија дека се направени чекори напред и дека уште остануваат отворени тешките прашања, како и изјавата на македонскиот министер за надворешни работи дека е разговарано и за временскиот рок за имплементирање на еевентуалниот договор се главните точки на кои се фокусираат грчките медиуми по средбата на Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид.Грчките медиуми коментираат дека и натаму остануваат отворени прашањата-ерга омнес употребата на името, Уставот и националноста, додека, пак, договор е постигнат за заштита на границите, заеднички активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, пренесува МИА.„Без големиот чекор од скопската страна завршија разговорите на Коѕијас и Димитров во Охрид, но процесот продолжува со договор за одредени аспекти на името, а остануваат разликите“, објави грчката државна телевизија ЕРТ, додека пак ТВ Антена коментира дека прашањата поврзани со Уставот и севкупната употреба на сложеното име „остануваат на теренот на Скопје“.Грчката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 226 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Туризмот ќе претрпи големи последици, ако Охрид заврши на листата загрозени подрачја или уште полошо ако го изгуби статусот на УНЕСКО сметаат туристичките ...
сите 164 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев – Кога ќе се сретнам со Ципрас, ќе имаме достоинствено решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: