За договорот, името и изборот


Можеме да жалиме за подобрите преговарачки позиции во минатото, ако некогаш воопшто ги имало, но факт е дека во доменот на можното ниедна не била преточена во договор, следствено била само можна, но не и реална опција Форматот на оваа колумна е прекраток за ваква тема. Сепак некои работи не треба да се премолчат, особено не сега! Да не биде дека не било кажано. „Ова е битка за Македонија!!!„ Извикуваше младиот говорник на трибина против промена на името на нашата држава. „Или ќе опстанеме или ќе нѐ нема!!!„ продолжи погласно. ... и остана да одекнува во мојот ум... Токму оваа дилема во неповторлив момент од нашата историја, ровари во македонската колективна свест, или барем кај поголем дел од граѓаните буди тешко скротливи емоции. Но емоции во политиката нема. Има моќ, сила и прагматизам. Но има и достоинство, суверенитет и непокор. Овие реалности се базирани на две, тешко помирливи стојалишта во ситуација кога моќта е нерамномерна. Не остава можност да се имаат и двете кога сте на страната од лостот кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот на Европската Унија даде условен датум за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ, во јуни 2019 година. Македонија ќе добие преговори само ако ги исполни следнива четири услови: спроведување на Итните реформски приоритети, спроведување на договорот за името, позитивен извештај на Европската Комисија и одлука на Советот на ЕУ. Доколку се исполнат условите првата меѓувладина конференција би почнала пред крајот на 2019 година. Еве што стои во заклучокот усвоен вчера доцна попладне во Брисел, по тешка дискусија и расправија. „Со оглед на напредокот, особено во спроведување на договорот од Пржино, итните реформски приоритети и позитивниот импулс создаден со договорот со Грција за името, Советот се согласува позитивно да одговори на горенаведениот напредок направен од страна на поранешната југословенска Република Македонија и го поставува патот кон отворање на пристапни преговори во јуни 2019 година. Според тоа, Советот ја нагласува критичната потреба БЈРМ да продолжи со конкретен напредок ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште еден голем ден за Република Македонија. Уште едно големо признание за нашата земја. Европската унија и лидерите на сите земји членки ја препознаа Република Македонија како земја на позитивни промени, на динамичен процес на реформи, инклузивност и општествен дијалог, посочуваат од Владата по одлуката на Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ преговорите за членство на Република Македонија да започнат во јуни 2019 година. Тие, се вели во соопштението од владината прес-служба, во Република Македонија препознаа држава која со силна, добронамерна политичка волја ги решава споровите со соседите и земја на граѓани кои покажаа дека имаат јасно изразена визија за европска иднина. – Патот на реформи и градењето на нашата земја како држава по европски правила, е неповратен процес. Остануваме на реформскиот курс. Пред нас имаме конкретна цел. Сега граѓаните на Република Македонија можат да кажат силно и слободно – Да, за Европска Македонија! Силно „Да“ за македонската иднина, за нашата ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Се отвора патот за старт на преговори со Европската унија во јуни 2019 доколку Македонија го одржи реформскиот напредок особено во делот на итните реформски приоритети, одлучи вчера Советот на министри на ЕУ по долгата дебата за проширување, на која се разгледуваа препораките за преговори за Македонија и Албанија. Советот на министри очекува следната година ЕК да издаде извештај во кој фокусот треба да биде ставен врз реформата на јавната администрација, борбата против корупцијата, судските реформи и реформата на разузнавачките служби. – Во јуни 2019, доколку е задржан реформскиот момент во Македонија, многу брзо потоа ќе се свика првата меѓувладина конференција на која фактички ќе започнат преговорите, јави известувачот на МИА. Во меѓувреме Европската Комисија изрази желба да започне со подготовките за преговори, нешто што Советот на ЕУ го прифаќа. Одлуката ја поздрави и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. – Драго ми е што Европскиот совет го осветли патот кон проширувањето, особено за Албанија и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Бугарската министерка за надворешна работа, Екатерина Захариева, чија земја претседава со ЕУ од почетокот на годинава, на прес-конференција во Луксембург соопшти дека е донесена одлука за проширување на организацијата со две земји од Западен Балкан, што според неа е добра вест за регионот, но и за самата Европа. До тогаш владите во Скопје и Тирана треба да ги исполнат поставените услови, кои се однесуваат на реформите во судството, администрацијата, борбата против корупцијата и организираниот криминал. „Процесот допрва почнува, претстои многу работа, а заклучокот на Советот за двете држави е поврзан со услови кои се однесуваат на владеење на правото, продолжување со реформите во судството, на администрацијата, борбата против организираниот криминал, што особено се однесува на Албанија“, рече Захариева.
| | веќе видена | слични
7 копии

Прв пат по 2015 година Советот на ЕУ синоќа донесе одлуки за проширување, кои значат огромен чекор за европската перспектива на Македонија и Албанија, изјави бугарската вицепремиерка и министер за надворешни работи Екатерина Захариева по состанокот во Луксембург на кој беше решено Скопје и Тирана да почнат преговори за членство во јуни 2019 година.- Нема да кријам дека не беше лесно. Донесовме одлука исклучително добра за цела Европа, за Западен Балкан и за граѓаните во регионот. Ова решение не само што ја зголемува довербата во ЕУ, туку покажува дека ги исполнуваме обврските што ги преземавме кон граѓаните во овој регион, а европската перспектива на земјите од Западен Балкан не е само декларативна. Тоа е само почеток, процесот почнува допрва, има многу работа да се заврши, изјави Захариева која претседаваше на сосотанокот на Советот за општи прашања на ЕУ.Според неа, заклучоците даваат многу јасна временска перспектива и конкретни одредници за двете држави – Македонија и Албанија.Таа појасни дека процесот ...
| | веќе видена | слични

Датумот за старт на преговори за членоство на Македонија во ЕУ висеше на конец поради Франција, Холандија и Данска, пишува „ “. Сепак, вчера министрите на ЕУ донесоа одлука за условно отворање на преговори со Македонија во јуни 2019 година. Тоа значи дека Македонија ќе добие преговори само ако ги исполни следнива четири услови: спроведување на Итните реформски приоритети, спроведување на договорот за името, позитивен извештај на Европската Комисија и одлука на Советот на ЕУ. Доколку се исполнат условите првата меѓувладина конференција би почнала пред крајот на 2019 година, пишува „Независен“. Пред да се донесе одлуката за старт на преговорите се одвиваше вистинска драма поради противењето од овие три земји и притисокот кој пристигнуваше. „Вкупно 25 земји-членки се подготвени ЕУ да отпочне пристапни преговорите со Македонија и со Албанија, од сега па до летото 2019 година, додека три земји, Данска, Франција и Холандија, се залагаат процесот да се одложи“, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос ...
| | веќе видена | слични

Европската унија додели условен датум за отпочнување на пристапните преговори со Македонија за членство во унијата кои би можеле да започнат во јуни 2019 година. Но, тоа би се случило под услов Македонија да го исполни целосно договорот за името со Грција,ги спроведе итните реформски приоритети, и добие нов позитивен извештај од ЕК, како и одлкука на советот на ЕУ. Ова е заклучојот на Советот на министри на ЕУ по маратонската дебата за проширување на која се разгледуваа препораките за преговори за Македонија и Албанија.Ова беше исклучително важен Совет. Не беше лесно, по 10 часа расправа донесовме решение кое е добро не само за регионот, туку и за ПЈРМ и Албанија, изјави шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева на вешерашната прес конференција. „Има многу работа да се заврши и како што може да се види од заклучоците на Советот тие се поврзани со условување.Одлуката е со временска рамка за двете земји. Подобро нешто, отколку ништо.“ – изјави Захариева. Советот на министри очекува фокусот да биде ...
| | веќе видена | слични

Уште еден голем ден за Република Македонија. Уште едно големо признание за нашата земја, напиша попладнево премиерот Зоран Заев на својата Фејсбук страница. Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, на денешната седница донесе одлука преговорите за членство на Република Македонија да започнат во јуни 2019 година. Европската Унија и лидерите на сите земји членки ја препознаа Република Македонија како земја на позитивни промени, на динамичен процес на реформи, на инклузивност и на општествен дијалог. Држава која со силна, добронамерна политичка волја ги решава споровите со соседите и земја на граѓани кои покажаа дека имаат јасно изразена визија за европска иднина. Патот на реформи и градењето на нашата земја како држава по европски правила, е неповратен процес. Остануваме на реформскиот курс. Пред нас имаме конкретна цел. Сега граѓаните на Република Македонија можат да кажат силно и слободно – Да, за Европска Македонија! Силно „Да“ за македонската иднина, за нашата ...
| | веќе видена | слични

Се отвора патот за старт на преговори со Европската унија во јуни 2019 година но само ако Македонија го исполни целосно договорот за името со Грција,ги спроведе итните реформски приоритети, и добие нов позитивен извештај од ЕК, како и одлкука на советот на ЕУ. Ова е заклучојот на Советот на министри на ЕУ по маратонската дебата за проширување на која се разгледуваа препораките за преговори за Македонија и Албанија.Ова беше исклучително важен Совет. Не беше лесно, по 10 часа расправа донесовме решение кое е добро не само за регионот, туку и за ПЈРМ и Албанија, изјави шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева на вешерашната прес конференција. „Има многу работа да се заврши и како што може да се види од заклучоците на Советот тие се поврзани со условување.Одлуката е со временска рамка за двете земји. Подобро нешто,одколку ништо.“ – изјави Захариева. Советот на министри очекува фокусот да биде ставен врз реформата на јавната администрација, борбата против корупцијата, судските реформи и реформата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За договорот, името и изборот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: