Услови за добивање дозвола за поседување оружје

Оружје и муниција може да се набавува само врз основа на одобрение издадено од Министерството за внатрешни работи и тоа за секое поединечно набавување на оружје. Одобрение за набавување на оружје може да се издаде на физички лица заради: - заштита на нивната личност и имот, - за лов и спортско стрелаштво. Одобрение за набавување на делови на оружје и одобрение за набавување на муниција се издава на физички или правни лица кои поседуваат важечка дозвола за оружје или дозвола за поседување на оружје. Одобрение за набавување на оружје на физичко лице се издава врз основа на претходно поднесено писмено лично барање за издавање одобрение за набавување на оружје, ако физичкото лице ги исполнува следниве услови: 1) има наполнето 18 години живот; 2) не му е одземена или ограничена деловната способност; 3) здравствено е способно да поседува и носи оружје; 4) не претставува опасност за јавниот ред; 5) има оправдана причина за набавување на оружје; 6) располага со техничко знаење за правилна употреба, чување и ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи утврди низа пропусти кај двајца полицајци кои ги прекршиле процедурите со тоа што не му го одземале пиштолот на трикратниот убиец од Кавадарци, пренесува „НетПрес“ Полициските службеници не повеле постапка за одземање на оружјето и дозволата за поседување на пиштолот, иако за тоа имале законски основ. Во првиот случај, на 27 август против убиецот била поднесена кривична пријава за нанесување телесна повреда, при што биле исполнети условите за одземање на пиштолот, врз основа на инструктивна телегрма од Директорот на БЈБ. Во телеграмата е појаснето дека при поднесување на кривични пријави против лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело за кое се гони по службена должност и поднесување на барање за поведување на прекршочна постапка за прекршоци со елементи на насилство, од страна на полицискиот службеник кој работи на случајот задолжително да се провери во евиденциите дали лицето поседува дозвола за оружје односно дозвола за носење на оружје и истите ...
| | веќе видена | слични

МВР поднесе кривични пријави против двајца полицајци од Кавадарци кои не му го одзеле оружјето и дозволата на трикратниот убиец, иако имале законска основа за тоа. Полицијата при увидот констатирала дека двајцата полицајци направиле пропусти во два случаи. Првиот се случил во август годинава, кога против Тони Стојанов била поднесена кривична пријава за телесна повреда, додека во вториот случај тој добил и пријава за одземање малолетно лице. И во двата наврати, според МВР, била испратена телеграма од директорот на Бирото за јавна безбедност, со која кавадаречката полиција била известена дека во случај на поднесување кривични пријави за насилство, тие морале да проверат во евиденциите дали Стојанов има дозвола за оружје и тоа привремено да му се одземе. Секторот за внатрешна контрола против двајцата инспектори ќе поднесе кривична пријава за сторено кривично дело - „несовесно работење “, велат од МВР. Пријавите против двајцата полицајци следат по внатрешната истрага која што ја најави МВР, со цел да се утврди ...
| | веќе видена | слични

Соодветни кривични пријави против двајца полициски службеници најави во петокот МВР, откако се утврдени низа пропусти и неосодветно постапување во процедурата во врска со неодземањето на оружјето и дозволата за оружје на осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци. Констатирано е дека двајцата полициски службеници спротивно на нормативите не постапиле во два случаи, односно следствено прописите не повеле постапка за одземање на оружјето и дозволата за поседување на истото, иако за тоа имале законски основ. Во првиот случај на 27.08.2014 од ПС од ОН Кавадарци, од страна на инспекторот Д.Т. до ОЈО Кавадарци поднесена е кривична пријава за кривично дело по чл.130 став 2 вв ст.1 КЗ на РМ (“нанесување телесна повреда“) при што биле исполнети условите за одземање на пиштолот кој го поседувал Т.С. со дозвола, врз основа на инструктивна телегрма од Директорот на БЈБ. Во телеграмата е појаснето дека при поднесување на кривични пријави против лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело за ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР ја разгледал целокупната документација во полициската станица во Kавадарци, каде што биле пријавувани насилството и поплаките од страна на жртвите, и утврдиле дека двајца инспектори не реагирале навремено за да се спречи трагедијата Инспекторите Диме Kрстев и Далибор Трајков, вработени во полициската станица Kавадарци, не му го одзеле оружјето на трикратниот убиец Тони Станоев иако постоела законска основа да му се одземат дозволата за оружје и пиштолот. Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР ја разгледал целокупната документација во полициската станица во Kавадарци, каде што биле пријавувани насилството и поплаките од страна на жртвите и утврдиле дека двајцата инспектори не реагирале навремено за да се спречи трагедијата. Според МВР, Станоев имал дозвола за поседување и носење оружје од 2002 година, а по основа на тогашниот закон дозволата била трајна. Според сегашниот закон, како и законот донесен во 2005 година, ...
| | веќе видена | слични

Двајца инспектори од Кавадарци заработија кривична пријава за несовесно работење бидејќи не покренале постапка за одземање на оружјето на Тони Станоев, осомничен за трократното убиство. Инспекторите на два пати постапиле спротивно на законот, ама и на телеграмата испратена од тогашниот директор на Бирото за јавна безбедност до сите полициски станици со инструкции, кога станува збор за семејно насилство веднаш на пријавениот да му се одземе дозволата за оружје. Првиот пат во август годинава кога против Станоев била поднесена пријава за телесна повреда и вториот непосредно пред убиството заради одземање на дете. П.А
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Услови за добивање дозвола за поседување оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: