Pirelli разви безшумна гума за RS6 и RS7

Италијанскиот гумарски гигант Pirelli обелодени дека развил сосема нов тип на гуми кои ја намалуваат бучавата во внатрешноста на автомобилот за сериозни 50% и за првпат ги нуди во Audi RS6 и RS7. Тивките гуми на Pirelli ќе се нудат како дополнителна опрема во најлутата „шестка” и „седумка” на Audi и се изработени по патентирана технологија наречена Pirelli Noise Canceling System. Pirelli открива дека во конструкцијата на гумата е поставен слој од мек полиуретан којшто е залепен од внатрешната страна на гумата. Негова улога е да го изолира компримираниот воздух во гумата и така ја намалува бучавата. Колку системот функционира наскоро ќе кажат независните експерти кои ќе ги тестираат гумите мерејќи ги вредностите во аудио комора. Новите тивки гуми Pirelli на почеток ќе го нуди во димензии 285/30 R21 и 275/30 R21. Доколку реалните услови на користење покажат дека технологијата функционира беспрекорно тогаш во блиска иднина Pirelli ќе почне со производство и на други димензии погодни за сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Pirelli разви безшумна гума за RS6 и RS7

Од:
До кого (е-маил):
Порака: