Културно-забавна - Пинокио прогласен за најдобар цртан филм

Списанието „Тајм“ во своето интернет-издание го прогласи „Пинокио“ за најдобар анимиран филм на сите времиња. Магазинот направи листа на 25 најдобри анимирани остварувања. Насловите што се најдоа на овој избор маѓепсуваа, образуваа и забавуваа генерации деца и важат за најпродавани филмови во светот. Филмскиот критичар на „Тајм“, Ричард Корлис направи листа на 25 филма, меѓу кои на последното место се најде „Дамата и скитникот“. Приказната за дрвеното дете кое лаже и му расте носот во продукција на Дизни се најде на првото место на листата, а веднаш зад неа е научно-фантастичниот филм „Вол-И“ од 2008 година. На третото место заврши компилацијата на кратки цртани на „Ворнер брос“, „Душко Долгоушко-Птицата тркачка“ од 1979 година, а четвртото место му припадна на цртаниот филм за слончето кое лета Дамбо. „Пинокио“ дојде во студиото на Волт Дизни по приказната за Снежана и се базира на приказната на Карло Колоди од 1883 година. Во објаснувањето од Корлис за изборот на овој филм пишува дека „Пинокио“ ја ...
| | веќе видена | слични

Малиот дрвен лажго од продукцијата на „Дизни“ од 1940 година се најде на првото место на листата, а зад него е фантастичниот филм „Wall-E“ од 2008 година Третата е компилација на „Ворнер Брос“, „Душко Долгоушко/Брзата птица итрица“ од 1979 година, а четврт е прочуениот „Дамбо“. Еве ја комплетната листа: 25. Lady and the Tramp (1955) 24. Fantastic Mr. Fox (2009) 23. Yellow Submarine (1968) 22. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! (2008) 21. Kung Fu Panda (2008) 20. Paprika (2007) 19. Tangled (2010) 18. The Lion King (1994) 17. Akira (1988) 16. Happy Feet (2006) 15. Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit (2005) 14. The Adventures of Prince Achmed (1926) 13. Snow White and the Seven Dwarfs (1937) 12. Toy Story (1995) 11. Toy Story 3 (2010) 10. The Little Mermaid (1989) 9. Finding Nemo (2003) 8. The Triplets of Belleville (2003) 7. Up (2009) 6. South Park: Bigger, Longer & Uncut (1999) 5. Spirited Away (2001) 4. Dumbo (1941) 3. The Bugs Bunny/Road Runner Movie (1979) 2. WALL-E (2008) 1. Pinocchio (1940)
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Пинокио прогласен за најдобар цртан филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: