Културно-забавна - Пинокио прогласен за најдобар цртан филм

Списанието „Тајм“ во своето интернет-издание го прогласи „Пинокио“ за најдобар анимиран филм на сите времиња. Магазинот направи листа на 25 најдобри анимирани остварувања. Насловите што се најдоа на овој избор маѓепсуваа, образуваа и забавуваа генерации деца и важат за најпродавани филмови во светот. Филмскиот критичар на „Тајм“, Ричард Корлис направи листа на 25 филма, меѓу кои на последното место се најде „Дамата и скитникот“. Приказната за дрвеното дете кое лаже и му расте носот во продукција на Дизни се најде на првото место на листата, а веднаш зад неа е научно-фантастичниот филм „Вол-И“ од 2008 година. На третото место заврши компилацијата на кратки цртани на „Ворнер брос“, „Душко Долгоушко-Птицата тркачка“ од 1979 година, а четвртото место му припадна на цртаниот филм за слончето кое лета Дамбо. „Пинокио“ дојде во студиото на Волт Дизни по приказната за Снежана и се базира на приказната на Карло Колоди од 1883 година. Во објаснувањето од Корлис за изборот на овој филм пишува дека „Пинокио“ ја ...
| | веќе видена | слични

Малиот дрвен лажго од продукцијата на „Дизни“ од 1940 година се најде на првото место на листата, а зад него е фантастичниот филм „Wall-E“ од 2008 година Третата е компилација на „Ворнер Брос“, „Душко Долгоушко/Брзата птица итрица“ од 1979 година, а четврт е прочуениот „Дамбо“. Еве ја комплетната листа: 25. Lady and the Tramp (1955) 24. Fantastic Mr. Fox (2009) 23. Yellow Submarine (1968) 22. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! (2008) 21. Kung Fu Panda (2008) 20. Paprika (2007) 19. Tangled (2010) 18. The Lion King (1994) 17. Akira (1988) 16. Happy Feet (2006) 15. Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit (2005) 14. The Adventures of Prince Achmed (1926) 13. Snow White and the Seven Dwarfs (1937) 12. Toy Story (1995) 11. Toy Story 3 (2010) 10. The Little Mermaid (1989) 9. Finding Nemo (2003) 8. The Triplets of Belleville (2003) 7. Up (2009) 6. South Park: Bigger, Longer & Uncut (1999) 5. Spirited Away (2001) 4. Dumbo (1941) 3. The Bugs Bunny/Road Runner Movie (1979) 2. WALL-E (2008) 1. Pinocchio (1940)
| | веќе видена | слични

Останато

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера ...
сите 138 | | | веќе видена

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците кои живеат во Македонија да гласаат „за“ на претстојниот референдум и со тоа да ги отстранат сите препреки за ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Пинокио прогласен за најдобар цртан филм

Од:
До кого (е-маил):
Порака: