Нов штрајк на „Рајанер“

5 копии

Белгиските медиуми, повикувајќи се на синдикални извори, најавуваат дека стјуардите и стјуардесите во „Рајанер“ одново ќе штрајкуваат во повеќе европски земји на 28 септември. Информацијата ќе биде потврдена на 13 септември на прес-конференција на синдикатите, тврдат медиумите. Се очекува ова да биде најголемиот европски штрајк во компанијата, бидејќи во него ќе учествува персоналот од Белгија, Португалија, Италија, Шпанија и од Холандија. Барањата се истите како и досега – „Рајанер“ да ги применува националните законодавства за работните договори. Сега, вработените во „Рајанер“ добиваат ирски договори за работа, кои носат понизок степен на социјална заштита од повеќето други европски земји. Засега само кабинскиот екипаж најавува штрајк, но не е исклучено да им се придружат пилотите.
| | веќе видена | слични

Нискобуџетната авиокомпанија Ryanair денеска откажува меѓу 150 и 400 летови од и до Германија, поради штрајк на пилотите и екипажот на кабината. Претставник на компанијата им се извинил на патниците и ветил дека ќе побара алтернативни правци. Од Ryanair сметаат дека барањата на пилотите од синдикатот „кокпитот” се неосновани, оти пилотите добиваат месечно 16.000 евра при петдневна работна недела, проследено со четиридневен викенд. Пилотите велат дека работата им е потценета и тие се сериозно оштетени во споредба со колегите од конкурентни компании.
| | веќе видена | слични

„Рајанер“ се соочува со нов штрајк што ја принуди авиокомпанијата да откаже повеќе од една третина од летовите од и кон Германија. 24-часовниот штрајк што почна во 3 часот беше свикан од германскиот синдикат на пилоти Кокпит и екипажот на лет Верди. Како резултат на штрајкот се откажани 150 летови на авиокомпанијата од и до Германија. Триесетина вработени се собраа утрово на аеродромот Шонефелд во Берлин, со транспаренти „Рајанер мора да се промени“ и „Нема права, нема летови“. Одложување на резервации „Рајанер“ овојпат не повика засилување од странски пилоти. Им предложи на патниците бесплатно да ги откажат резервациите од денес за во четврток, петок, сабота или недела. Германскиот штрајк му претходи на штрајкот што ќе биде на ниво на Европа и што се очекува утре да го најават италијанските, португалските, шпанските, холандските и белгиските синдикати на пилоти и екипажи на лет. Тие во заедничко соопштенија најавија дека во петок, 28 септември, ќе се случи „најголемиот штрајк во историјата на нискобуџетната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Авиокомпанијата „РајанАир“ се соочува со нов штрајк што ја принуди компанијата да откаже повеќе од една третина од летовите од и до Германија. Поради штрајкот само досега се откажани вкупно 150 летови од и до Германија. Штрајкот ќе трае 24 часа, а започна во 3 часот наутро, на покана од германскиот синдикат на пилоти и кабината на екипажот Верди. Триесетина вработени се собраа во утринските часови на аеродромот во Берлин „Schoenefeld“ со транспаренти „РајанАир“ мора да се промени” и „Без права, без летови”. Германскиот штрајк се случува пред штрајкот на ниво на Европа, кој треба официјално да се објави во четврток од страна на италијанскиот, португалскиот, шпанскиот, холандскиот и белгискиот синдикат. Тие заедничка изјава најави за петок. Во август, на компанијата се соочи со голем координиран штрајк на вработените во пет европски земји, беа откажани 400 летови во средината на сезоната на годишни одмори, а повеќе од 55 000 патници беа засегнати од штрајкот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 150 од предвидените 400 летови на компанијата Ryanair за слетување и полетување од Германија , утре ќе бидат откажани. Утре е најавен нов штрајк на вработените , кој синдикатите го најавија да почне ноќеска. Денеска компанијата ги извести патниците дека може бесплатно да ги замента билетите за летови утре , со билети за кој било друг ден до крајот на неделава. Во август компанијата имаше координиран штрајк на вработените во пет земји на ЕУ и тоа среде шпицот на туристичката сезона. Тогаш беа погодени над 55 000 патници . Германскиот штрајк закажан за утре е најава за европски штрајк на пилотите и членовите на екипажите , а одлуката за тоа ќе биде донесена во четврток во Брисел. Тогаш претставниците на синдикалните организации од Италија, Португалија, Шпанија, Холандија и Белгија ќе се договараат и за најголемиот штрајк во историјата на компанијата , што ќе треба да се одржи на 28 септември.
| | веќе видена | слични

Утре е најавен нов штрајк на вработените , кој синдикатите го најавија да почне ноќеска. Денеска компанијата ги извести патниците дека може бесплатно да ги замента билетите за летови утре , со билети за кој било друг ден до крајот на неделава. Во август компанијата имаше координиран штрајк на вработените во пет земји на ЕУ и тоа среде шпицот на туристичката сезона. Тогаш беа погодени над 55 000 патници . Германскиот штрајк закажан за утре е најава за европски штрајк на пилотите и членовите на екипажите , а одлуката за тоа ќе биде донесена во четврток во Брисел. Тогаш претставниците на синдикалните организации од Италија, Португалија, Шпанија, Холандија и Белгија ќе се договараат и за најголемиот штрајк во историјата на компанијата , што ќе треба да се одржи на 28 септември.
| | веќе видена | слични

Германските синдикати повторно ги повикуваат пилотите и летачкиот персонал на Рајан ер во таа земја утре да стапат во еднодневен штрајк, поради, како што наведуваат, изостанувањето на задоволителна понуда на плата и условите за работа. Синдикатот „Кокпит“ ги повика пилотите да стапат во штрајк во траење од 24 часа, почнувајќи од 03 часот по полноќ во среда, пренесува агенцијата АП.
| | веќе видена | слични

Информацијата ќе биде потврдена на 13 септември на прес-конференција на синдикатите, тврдат медиумите. Се очекува ова да биде најголемиот европски штрајк во компанијата, бидејќи во него ќе учествува персоналот од Белгија, Португалија, Италија, Шпанија и Холандија. Барањата се истите како и досега – „Рајанер“ да ги применува националните законодавства за работните договори. Сега, вработените во „Рајанер“ добиваат ирски договори за работи, кои носат понизок степен на социјална заштита од повеќето други европски земји. За сега само кабинскиот екипаж најавува штрајк, но не е исклучено да им се придружат пилотите.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов штрајк на „Рајанер“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: