DETOX SCRUB за тело и лице


Крупна сол 200 гр 1 лажичка Spirulina Pacifica лажичка куркума маслиново масло есенцијално масло од пеперминт или нане кокосово масло Измешајте ги состојките заедно и ставете ги во стаклен контејнер или тегличка во фридижер. Користете ги пред секое туширање . Се остава на телото да остои 10 минути, се втрива се додека не се стопи солта и се облива со ладна па топла вода со цел забрзување на циркулацијата. Овој рецепт ќе ја остави вашата кожа глатка и нежна и е совршен за пред одмор и по одмор кога сакате да ја одржувате својата кожа хидрирана, сјајна и мазна.
| | веќе видена | слични

Иако можеби сте задоволни од тоа како ви стои вашиот костим за капење, добро би било од време на време да направите пилинг со кој задникот и бутовите ќе бидат уште попривлечни, кожата ќе ви блеска, и плус ќе се ослободите од целулитот. * Морска сол и кафеав шеќер Чаша шеќер помешајте со една чаша морска сол, сок од еден лимон, три кафени лажички маслиново масло и три лажици мед. Со кружни движења, кожата масирајте ја со оваа смеса, а по пет до 10 минути исплакнете ја со ладна вода. * Алги и маслиново масло Измешајте три лажици сецкани алги со малку морска сол и една четвртина чаша маслиново масло додека не добиете хомогена смеса. Прво истуширајте се со топла вода за да се отворат порите и потоа направате пилинг на кожата. По пет до десет минути, исплакнете со ладна вода.
| | веќе видена | слични

Изложеноста на сонце е еден од факторите што го зголемува ризикот од заболување од рак на кожата, поради што експертите препорачуваат редовно да нанесувате крема за сончање, а еве рецепт како да ја направите сами. 1/2 филџан маслиново или бадемово масло; 1/2 филџан кокосово масло (има природен заштитен фактор 4); 1/4 филџан пчелин восок две лажички цинк оксид. Во стаклен сад ставете ги сите состојки, освен цинк-оксидот. Во тенџере со средна големина ставете малку вода и ставете на шпорет да се загрее. Стаклениот сад со состојките ставете го во тенџерето со вода, за состојките да се стопат. Повремено мешајте, а кога во целост ќе се соединат тргнете ги од шпоретот, и во садот додадете цинк-оксид и промешајте. По желба можете да додадете и есенцијални масла за кремата да има поубав мирис. Инаку, цинк-оксидот е минерал што го одбива штетното сончево зрачење и е главна состојка на кремите за сончање. Запомнете дека оваа домашна крема не е водоотпорна, па би требало повторно да се намачкате по излегувањето од ...
| | веќе видена | слични

Аргановото масло уште го викаат и “течно злато од Мароко”. Се разбира, со добра причина, бидејќи е богато со хранливи состојки, витамини и минерали. Аргановото масло е одлично средство во борбата против сува кожа. Поточно, за подобра хидратација доволно е само неколку капки од ова масло. Се што треба да направите е да ставите неколку капки од ова масло во вашата купка за да ја смирите и хидрирате сувата кожа. Самото масло по себе е многу хранливо и ефикасно ја хидрира кожата а во комбинација со вода е уште подобро. Фото: Profimedia
| | веќе видена | слични

Декоративно и вкусно предјадење идеално за слава или празнична трпеза… 4 поголеми компири 150 гр шунка Пекабеско 150 гр мајонез 1 чешне лук 50 гр кашкавал 1 лажица павлака Пекабела сол бибер Компирите сварете ги во лушпа, изладете ги, излупете ги и испасирајте ги. Додајте сечкана шунка, изгмечен лук, мајонез, павлака, сол и бибер. Добро измешајте ја масата со раце, правете бомбици и извалкајте ги во рендан кашкавал. По желба, посипете ги со сечкан магдонос. Послужете како ладно предјадење. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Пикантно пиле кое ќе ги воодушеви сите гурмани! 1 цело пиле 4-5 парчиња стар леб млеко по потреба 200 гр сланина Пекабеско 1 главица кромид 3 чешниња лук 1 веза магдонос 1 јајце 200 гр шампињони сол бибер путер Исчистеното пиле добро посоелете го од надвор и од внатре. Потопете го лебот во млеко, добро исцедете го и ставете го во сад. Додајте ситно сечкана сланина, ситно сечкан кромид и лук, лист магдонос и шампињони исечкани на листови, посолете и побиберете. Смесата добро измешајте ја и наполнете го пилето, па потоа поврзете ги нозете со конец, за смесата да не истече. Од остатокот од смесата направете топчиња и наредете ги околу пилето во подлабок плех или огноотпорна тепсија. Пред печење намачкајте го пилето со малку путер, а за време на печењето наливајте го повеќе пати со сокот од печењето. Печете околу час и половина на 200 степени. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ...
| | веќе видена | слични

Многумина од нас кога одат на одмор без проблем ќе потрошат некое евро плус на убава и вкусна морска храна. Лигњите се едни од најчесто нарачуваните јадење во познатите летни одмаралишта и несомнено едни од највкусните. Сепак, кога станува збор за нивното приготвување во домашни услови, повеќето се откажуваат од идејата за готвење, плашејќи се дека ќе биде премногу комплициран процес. Доколку имате желба да ги изненадите своите најблиски со овој морски деликатес, ви предлагаме еден мошне брз и лесен рецепт. Најпрвин упатете се до најблискиот поголем маркет каде што може да купите свежи лигњи и побарајте од вработениот убаво да ги исчисти. Кога ќе пристигнете дома, проверете дали случајно останале некои цврсти делови. Ако забележите таков дел отстранете го со нож и потоа убаво измијте ги парчињата. Со помош на ножот направете мали засеци по површината, така што ќе добиете ромб шара и исечете ја лигњата на помали парченца. На страна ставете брашно (по потреба) и во него додадете сол, бибер, чили во ...
| | веќе видена | слични

Ова јадење е совршено – лесен оброк за целото семејство! 400 гр шпагети 1 лажица маслиново масло 120 гр исечкана чадена сланина Пекабеско 1 главица сечкан кромид сечкан лук 2 лажички слатка пипер 800 гр сечкан домат малку рендан пармезан оригано Во голем сад згответе шпагети. Во меѓувреме, загрејте масло во длабока тава и пропржете сланина 3-4 минути, додека не стане крцкава. Додајте сечкан кромид и лук и мелена пипер, па пржете уште минута. Додајте сечкани домати, оставете да зоврие и да врие околу 5 минути, додека масата не згусне. Додека се готви, често мешајте. Исцедете ја пастата, по желба посолете ја и измешајте ја со сосот. Пред послужување на чиниите од горе изрендајте прамезан и додајте малку оригано. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако сакате комбинација од пилешко и свежа салата, ова е идеален оброк за вас! зелена салата 200 гр пилешко бело месо 2 парчиња стар бел леб 2 чешниња лук половина лимон сол маслиново масло Пилешкото месо исечете го на ленти и испржете го на малку масло да порумени од двете страни. Лукот ситно исечкајте го, измешајте го со леб исечкан на коцки и пропржете во тавата во кој го испрживте месото. Измијте ја салатата, добро исцедете ја и расцепкајте ја, потоа посолете, ставете малку маслиново масло и сок од половина лимон. Преку ставете го пилешкото и лебот. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Кога немате време, нерви и пари за богат ручек, посегнете по овој фантастичен рецепт од пржен зеленчук во павлака! СОСТОЈКИ: 5-6 пиперки 2 лажици масло 3-4 чешниња лук 2-4 лажици кисела павлака сол колбаси или некое друго месо (по желба) НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измијте ги пиперките, исчистете ги од петелки, исечете ги на филети, посолете ги и пржете ги (ставете и месо, ако сакате) поклопено на масло, повремено мешајте, така 15-тина минути. Потоа додајте ситно сечкан лук и кисела павлака, измешајте и ручекот е готов!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

DETOX SCRUB за тело и лице

Од:
До кого (е-маил):
Порака: