Тестенини со сланина и козјо сирење

Набрзина » 13 мај, 2013 » Гурман™ Овој рецепт најдобро е да го приготвите со тестенини „орзо“ кои многу личат на ориз по својата форма. Јадењето се приготвува бргу, децата го обожуваат, а може да послужи и како гарнир кон главно јадење. СОСТОЈКИ (за 4 порции) 1 мала лажица сол 1 шолја тестенини 6 парчиња сланина, сечкана 2 млади кромитчиња, ситно сечкани 2 големи лажици оцет маслиново масло ½ шолја козјо сирење, дробено 1 голема лажица магданос ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: во подлабок сад ставете три шолја вода со една лажица сол и оставете да зоврие. Ставете ги тестенините и варете додека не станат „ал денте“, односно 5–8 минути. Процедете и измијте ги со студена вода за да се спречи понатамошното варење. Чекор 2: во друг сад, пропржете ја сланината околу 8–10 минути. Додадете ги и сечканите млади кромитчиња и пржете уште три минути. Откако ќе бидат готови, префрлете ги во садот со тестенини. Чекор 3: додадете 2 лажици оцет и попрскајте со маслиново масло. Зачинете со магданос, ...
| | веќе видена | слични

Вкусен агол 4 млади кромитчиња, 1/2 кг пилешко месо без коски, 1-2 шолји бистра пилешка супа, биозачин, 1 лажица густ сок од домати, црн пипер, црвен пипер, магдонос и масло. На врело масло пропржете го најпрво белиот дел од кромидот, исечкан на помали парчиња. Потоа додадете ги перцата (исецкани), зачинете со биозачин и пржете се' додека зелениот дел од кромидот малку не ја промени бојата. Пилешкото месо исечете го на коцки и ставете го преку пропрженото кромитче. Промешајте и покријте. Кога ќе порумени од сите страни, додадете ја пилешката супа. Додадете лажица сок од домати, црвен пипер, црн бибер и ситно исечкан магдонос. Поклопете да се спојат сите вкусови. Прилогот може да го одберете по ваш избор: пире од компири, варена пченка, варени тестенини или пилав. Сите рецепти од рубриката „Вкусен агол“ може да ги најдете на следниот линк
| | веќе видена | слични

Артичоките се безмалку непознати кај нас. Ретко се појавуваат на пазарот, а уште поретко некој знае да ги приготви. Но како и да, тие се еден од најстарите и најздрави зеленчуци Во светот, особено на Медитеранот, артичоката е многу ценет плод. Нејзиното потекло не е сосема точно утврдено. Во Италија и во Франција таа е редовен дел од исхраната. Но и во Грција, Турција, Португалија и во Израел често се употребува. Артичоките се распространети и во Северна и Јужна Америка. Артичоката е интересен плод, некои дури ја третираат и како украсна билка. Но за неа се врзува и еден куриозитет дека во 16 век била третирана како чист афродизијак до кој имале пристап само машките, а за жените била забранета! Тоа е извонредно хранлива билка, која во себе содржи безмалку сѐ што може од хранливи и корисни материи и затоа се смета за многу лековита и се употребува во традиционалната, но и во модерната фармација. Се смета за билка што го поттикнува апетитот, за лекување на лошото варење, за хронични воспаленија на црниот дроб ...
| | веќе видена | слични

Како вовед во светот на артичоките, еве еден едноставен рецепт. Можете да користите и конзервирани артичоки Состојки: 4 артичоки со средна големина, сок од еден лимон, 3 лажици маслиново масло, 6 јајца, 1 лажица рендан пармезан, сол, сечкан магдонос. Приготвување: исчистете ги артичоките и отстранете ги тврдите делови. Во подлабок сад ставете вода измешана со лимоновиот сок, додадете ги артичоките и оставете ги да отстојат околу десет минути во течноста. Исцедете ги, избришете ги и исечкајте ги на тенки ленти. Во поширока тава на загреано маслиново масло додадете ги артичоките и пржете ги десетина минути, додека не смекнат. Изматете ги јајцата, додадете го пармезанот и посолете. Турете ги јајцата врз артичоките во тавата, но без мешање. По две минути свртете го омлетот од другата страна и потпечете. Посипете со магдонос и послужете.
| | веќе видена | слични

Кари сос со пилешко месо е една од најдобрите комбинации која може да ви падне на памет. Утка нема. Едноставен, брз и вкусен ручек, идеален за секоја пригода.
| | веќе видена | слични

Ова едноставно јадење со одличен сос е типично за најголемиот медитерански остров- Сицилија, а неговиот вкус е одличен. Потребни состојки: - 400 гр макарони - 400 гр зрели домати - 300 гр модри домати - 4 лажици маслиново масло - лук, босилок, магдонос, сол, бибер и мешан зачин Начин на подготовка: Модрите домати исцкајте ги на коцки, посолете и сотавете ги да отстојат околку половина час. Извадете ја лушпата на доматите, остранете ги нивните семки и исецкајте ги на коцки. Лукот исцескајте го или издробете го и кратко пропржете го на маслиново масло. Додаете ги модрите домати и пропржете околу 5 минути. Потоа додадете ги доматите, босилокот, исецканиот магдонос, биберот и мешаниот зачин и пржете околу 15 минути. Макароните сварете ги во солена вода, исцете ги и додадете го приготвениот сос со домати.
| | веќе видена | слични

Постојат некои нешта за кои не секогаш немате време, како на пример вечерата. Ви нуфиме неколку решенија кои може да ви помогнат јадењата од тестенини да ги направите за само неколку минути, наместо во кјуна да поминете часови и часови. Постојат 5 чекори кои ви одземаат драгоцено време. Ставете крај на ова. Готов сос Секако дека сите сакаме домашен сос. Но, за тоа треба време. Зошто да не пробате готов сос. Зачинете го со свеж лук, или некој зачин по ваша желба. Со тие додатоци сепак ќе имате сос кој ќе личи на оној домашниот. Тестенини за лазањи Ако се уште не знаете дека постојат тестенини за лазањи кои не мора да се готват, ова ќе ви биде корисен совет. Не само што ќе ви заштедат време, бидејќи со готови тестенини за лазања за лесни за правење, а се многу вкусни. Исплакнете ги тестенините Нема размислување околу плакнењето на тестенините, бидејќи на тој начин тоа нема да ви се лепат. Но постои и побрз начин. Едноставно по готвењето тестенините ставете ги во сад со сос. Вкусовите полесно ќе се соединат ...
| | веќе видена | слични

Со доаѓањето на пролетта и убавото време, луѓето забораваат на месото и големите трпези и се ориентираат кон зеленчукот и вкусните салати. Покрај веќе познатата шопска салата, која на многумина од нас им е омилена, ви нудиме интересен рецепт кој секако одлично би дошол во друштво и со по некоја чашка ракија. Потребни состојки: 1 краставица, 3 главици кромид, ½ кг. домати, ½ китка магдонос, ½ китка нане, ½ чаша јогурт, ½ чаша кисело млеко, сол, црн пипер. Подготовка: Краставицата ја лупиме и сечме на коцки. Исчистениот кромид ситно го сечкаме и го мешаме со краставицата. Посолуваме, наросуваме бибер и оставаме да отстои половина час. Потоа додаваме исчистени и исечени на парчиња домати и промешуваме. Ги мешаме јогуртот и киселото млеко со сечкан магдонос и нането и преливаме над салатата. Се служи со компири.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 72 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тестенини со сланина и козјо сирење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: