Пченични никулци со суво овошје

Набрзина » 23 април, 2013 » Гурман™ Ова е рецепт за вкусен и здрав појадок. Наменет е за сите кои сакаат да го започнат денот полни со енергија. Се приготвува за 15-тина минути. СОСТОЈКИ (1 порција) 1 шолја млеко 2 мали лажици јаворов сируп малку сол ¼ шолја пченични никулци 2 лажици суво грозје или брусници ситно суво овошје ПРИГОТВУВАЊЕ Чекор 1: загрејте го млекото заедно со јаворовиот сируп и малку сол до вриење. Постепено, со постојано мешање, додавајте ги пченичните никулци. Намaлeте го огнот и варете 3–4 минути, односно додека смесата не добие на густина. Повремено промешувајте. Чекор 2: по варењето, оставете го појадокот да се лади 1–2 минути. Сервирајте заедно со суво грозје, брусници и ситно суво овошје.
| | веќе видена | слични

Ова е уште еден рецепт на Валентина каде повторно се избегнува пржење на храната. И сигурна е дека Вашите дегустатори ќе ви бидат благодарни за овој начин на подготовка на пилешки стек заради преубавиот вкус и мекоста на месото. Добар апетит!
| | веќе видена | слични

Инспиратор за ова ексклузивно јадење е славниот италијански композитор Џоакино Росини, кој бил голем музичар, но и голем гурман Состојки (за четворица): 4 парчиња бифтек, секое по 150 грама, 4 парчиња свеж црн дроб од гуска (ако немате, може и пилешки), 1 лажичка масло, 3 супени лажици вино „порто“, сол, црн пипер, 30 грама путер, 1 тартуфа (може и лисичарка на скара), 4 тркалезни парчиња леб. Приготвување: исечете ја тартуфата на 8 ливчиња. Половината од путерот загрејте го во еден сад, испржете ги крукчињата леб да заруменат и ставете ги на кујнска хартија, но на топло. Во тавата уфрлете го преостанатиот путер и ставете една од филетите месо. Пржете по три минути од секоја страна на силен оган. Тргнете го месото настрана. Направете го истото тоа со другите филети. Ставете ги лентите од црниот дроб во тавата, но намалете го огнот. Печете две минути. Посолете и ставете црн пипер. Ставете ги парчињата леб во загреана чинија, на нив ставајте ги парчињата месо, гарнирајте со црниот дроб и со ливчиња тартуфи. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 78 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пченични никулци со суво овошје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: