Домашен мелем: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Има уште време за да заблескате за крајот на ова лето. Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува збор за мелем од познатата руска билкарка д-р. Ирина Стефановска. Клучна состојка е ренот кој помага во слабеењето, го чисти организмот и го подобрува метаболизмот. Потребно е: – 125 гр рен – 3 лимони -3 лажици мед Подготовка: Исецкајте го ренот и ставете го во блендер. Добро измијте го лимонот, исчистете го од семките и исецкајте го. Така исецкан додадете го во блендерот, а потоа додадете го и медот. Кога се добро ќе се соедини мелемот е подготвен. Мешавината држете ја во тегла во фрижидер. Секој ден два пати дневно со оброк земјате една лажица од мелемот. Резултатите ќе бидат неверојатни.
| | веќе видена | слични

Посегнете по овој пијалак кој многу лесно се прави, а ги топи вишокот маснотии. Се работи за комбинација на чиа семиња, мед, лимон и вода, во точно определени количини. Луѓето кои се обиделе со овој метод на губење на тежината велат дека навистина им помага, а резултатите се гледаат веќе за една недела. Покрај тоа, се работи за состојки кои се многу добри за здравјето, така што целото тело ќе има корист од пиењето на овој пијалок. Чиа семињата се познати како одлични антиоксиданти, и полни се и со влакна. Состојки: – лажица чиа семиња – лажица мед – сок од еден лимон – една и пол чаша вода Подготовка: Ставете го семето во вода и оставете го да отстои еден час (можете да ги ставите во вода и навечер, а наутро да ги додадете и другите состојки ). Додадете сок од лимон и мед и добро промешајте. Ако сакате пијалакот да има мазна текстура, ставете го во блендер. Пијте го ова секое утро на празен стомак.
| | веќе видена | слични

Овој едноставен напиток ќе ви помогне во борбата против холестеролот… Консумирајте го секојдневно, во вид на замена за еден оброк. Елиминирајте ги масните и слатки продукти од исхраната и пијте поголеми колични на течности. Консумирањето на овој напиток ќе го забрза и подобри процесот на исфрлување на штетните масти од телото. – 1 банана – 1 портокал – 2 шолји соино млеко со вкус на ванила – лажичка цимет Подготовка: 1. Исецкајте ја бананата на кругови, а портокалот на кришки и ставете ги во блендер. 2. Прелијте ги со соино млеко па додадете го циметот 3. Матете се додека смесата да стане изедначена и густа 4. Ставете во стаклени чаши и послужете се.
| | веќе видена | слични

 Ако во жешките денови сакате да се напиете нешто освежувачко, а кое нема да ве наполни со празни калории, можете да направите лимонада со зелен чај. Ваквиот пијалак можете да го пиете еднаш или двапати во текот на денот. Освен што ќе ја надополните потребната количина на витамини и антиоксиданси, ќе успеете да стопите и дел од масните наслаги. Кофеинот во зелениот чај помага за подобро и поефикасно варење на храната. Во една шолја зелен чај има 300-400 милиграми полифенол, кој е најзаслужен за антиоксидативното дејство на зелениот чај. Со помош на лимонадата ќе го намалите холестеролот, ќе го забрзате метаболизмот, ќе го стабилизирате нивото на шеќер во крвта и ќе се чувствувате сити. За една доза потребни ви се: 2 чаши вода една кесичка зелен чај 2 лажички мед изрендана кора и исцеден сок од еден лимон стапче цимет Подготовка: Водата ставете ја во тенџере и во нејзе изрендајте ја кората од претходно добро измиениот лимон. Ставете го и стапчето цимет и оставете да се загрее на околу 80 степени (кога ...
| | веќе видена | слични

Пробајте ги јагодите на потполно поинаков начин. Состојки 2 банани, 1 шоља чисти свежи јагодини, и 1 или 1 и пол шоља јогурт. Подготовка: Бананите, јагодите и јогуртот ставете ги во блендер, а може и со миксер да ги подготвите додека не добиете еднолична маса. Сипете во чаша и сервирајте.
| | веќе видена | слични

Трајното решение е здрава исхрана и редовно вежбање, но има и еден многу корисен совет што може да го олесни слабеењето. Повеќето жени сонуваат за нежно, витко, обликувано тело, но тешко се откажуваат од омилените слатки и солени гурмански задоволства. Трајното решение е здрава исхрана и редовно вежбање, но има и еден многу корисен совет што може да го олесни слабеењето. Станува збор за сок од потполно природни состојки, кој го топи целиот вишок на калории што сте ги внеле. Состојки: – две лажици сечкан магдонос – поголем филџан вода – малку цимет – јаболков оцет – лажичка мед – лажичка ѓумбир – сок од цеден лимон Подготовка: Ставете ја водата да проврие, додајте го магдоносот и оставете да се излади. Потоа процедете го, па додајте ги и другите состојки. Напитокот се консумира еден час пред легнување секоја вечер, две недели. Доколку сакате да продолжите, направете пауза од најмалку три дена, па повторете го сето тоа.
| | веќе видена | слични

Според нутриционистите, можете да го намалите обемот на стомакот и колковите ако секој ден пиете три филџани зелен чај со цимет и ловоров лист. Сварете 800 мл вода, тргнете ја од оганот и додадете едно стапче цимет, три ловорови листови и една лажица сушен зелен чај. Поклопете го садот и оставете да отстои 15 минути. Потоа процедете го и пијте го ладен. Овој чај ја забрзува работата на метаболизмот, па препорачливо е да го пиете наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја на празен желудник. Втората шолја испијте ја по појадокот, а третата навечер пред спиење. Првите резултати се видливи по една недела. Сите три состојки од овој чај одлично ги согоруваат мастите и го забрзуваат метаболизмот. Нутриционистите додаваат дека нема да ослабете само ако го пиете чајот, туку дека мора да внимавате на исхраната. Не мора да држите диета, ама исхраната мора да биде врамнотежена. Препорачлива е и физичка активност. Текстот Чај за слабеење од три состојки е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Можно е да ги исчистите цревата во рекордно време, но исто така потребно е одрекување и добра волја… Верувате ли дека за само 48 часа можете да ги исфрлите мастите и токсините од телото? Епа можете! Навечер напијте се напиток за слабеење кој се подготвува на следниот начин: 2 лажици сок од лимон, лажица лути пиперки, лажица ѓумбир, 3 дл вода и лажица јаворов сируп. Помешајте ги во блендер сите состојки и овој напиток пијте го навечер пред да си легнете. Потоа наутро потребнo е да се напиете напиток кој ќе го забрза вашиот метаболизам, а се подготвува на следниов начин: 6 коцки мраз, 2 домати, 4 чешниња лук, 6 лажици сок од лимон, 5 дц вода. Помешајте ги сите состојки во блендер. Покрај ова мора да пиете и многу вода и зелен чај во текот на целиот ден.
| | веќе видена | слични

Три филџани од овој чај дневно помагаат за слабеење, особено на критичните зони како што се стомакот и колковите. Состојки – зелен чај, цимет и ловоров лист. Сварете 800 мл вода, тргнете ја од оганот и додадете едно стапче цимет, три ловорови листови и лажица сушен зелен чај. Поклопете и оставете да отстои 15 минути, а потоа исцедете. Кога е метаболизмот во прашање, важно е да се знае дека најдобро време за негово забрзување е наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја од чајот на празен желудник. Втората шолја испијте ја после појадокот, а третата навечер, непосредно пред спиење. Првите резултати се видливи по една недела. Сите три состојки од овој чај одлично ги согоруваат мастите и го забрзуваат метаболизмот. Секако, секоја диета треба да биде проследена со рамнотежена исхрана и умерена физичка активност.
| | веќе видена | слични

Состојки: • – зелен чај • – цимет • – ловоров лист Приготвување: Сварете 800 ml вода, тргнете ја од шпоретот, па додадете 1 стапче цимет, 3 ловорови листа и една рамна супена лажица зелен чај. Поклопете и оставете го да отстои 15 минути, а потоа процедете. Примена: Кога е во прашање метаболизмот важно да знаете е дека најдобро време за негово забрзување е рано наутро, веднаш после будењето. Значи, првата чаша од овој чај испијте ја на празен желудник. Втората веднаш по појадокот, а третата навечер, пред спиење. Со три чаши чај дневно видливо ќе ослабете, особено на критичните места како стомакот, колковите и задникот, а првите резултати се видливи после една недела. Оние кои веќе го пробале магичниот напиток велат дека првите резултати се гледаат после 24 часа, како што е подобро варење, а после првата седмица се губат околу 8 см во половината! Сите три состојки одлично согоруваат масти и го забрзуваат метаболизмот, а се подразбира дека при тоа треба да внимавате на исхраната и, нормално, да имате умерена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Домашен мелем: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: