Како да се вклучите на автопатот Демир Капија-Смоквица, а да не згрешите


Ако сакате да возите по автопатот Демир Капија – Смоквица во правец Скопје – Гевгелија. На клучката пред Демир Капија треба да се исклучите за Скопје, да се спуштите под надвозникот и да продолжите само право следејќи ја таблата Гевгелија, објаснуваат од АМСМ. Од 24.04.2018 година од 11:00 часот оваа делница е целосно оспособен а за одвивање на сообраќај.
| | веќе видена | слични

Спортскиот клуб „Клисура” од Демир Капија во соработка со општина Демир Капија го најави петтото продолжение на интернационалниот фестивал за спортови во природа International OUTDOOR festival 2018 Оддржувањето на сите спортско-рекреативни и други активности во склоп на фестивалот ќе се случуваат на територијата на општина Демир Капија. Целта на овој голем настан е преку рекреативното спортување во природа и дружење, и ширењето на позитивните вибрации да се постигне зајакнување на вредностите помеѓу младите, толеранција, почит на различности, еколошка свесност, здрав начин на живеење, креативен активизам итн. „По овој повод ги покануваме за соработка и учество сите спортски федерации и клубови на планинари ,велосипедисти, алпинисти, кајакари, параглајдеристи, извидници, спелеолози и сите љубители и почитувачи на природата и доброто незаборавно дружење“, велат организаторите. Целосната програма може да ја погледнете на следниот ЛИНК .
| | веќе видена | слични

Приклучувањето на новата автопатска делница кај Демир Капија направи мала збунка за оние кои патуваат кон Гевгелија. Малку сѐ станува измешано и многу е лесно да се згреши патот. Според директорот на Ј.П. Државни патишта, Зоран Китанов, македонските и странските возачи не знаат добро да читаат знаци. Кога нема задолжена полициска патрола ангажирана од Неготино, повеќето возачи продолжуваат право на стариот пат. На социјалните мрежи излезе интересна слика за “случаен минувач“ кој со сигурност не го згрешил патот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачите грешат, полицајците помагаат. Прикличувањето на новата автопатска делница кај Демир Капија ги збуни оние кои патуваат кон Гевгелија. Единствени кои точно го погодија новиот автопат се „блех" музикантите. Ним не им требаа патоказни знаци бидејќи ги следаа банктотите кои доаѓаа од градителите на последната автопатска делница на „Пријателство". Таква среќа немаат странците кои минуваат низ Македонија. Но, тие и македонските возачи не знаат добро да читаат знаци, смета директорот на Ј.П. Државни патишта Зоран Китанов. Кога нема задолжена полициска патрола ангажирна од Неготино, повеќето возачи продолжуваат право на стариот и иззабен пат до Смоквица. Хаосот настанал откако новиот автопат е пуштен, а знаците се премали и затскриени, тврди градончалникот на општина Демир Капија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 15,00 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на патничко возило “Опел Омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица, по што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство. При преглед на наведеното возило биле пронајдени 10 лица-мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека, регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило “Опел Кадет” сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Завчера Скопјанец се обидел да прокриумчари мигранти, но намерата не му успеала. Завчера, како што информираат од МВР во 15,00 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на патничко возило “Опел Омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица, по што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство. При преглед на наведеното возило биле пронајдени 10 лица-мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека, регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило “Опел Кадет” сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти МВР, откако го забележале возилото на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија - Смоквица, полициски службеници му дале знак за запирање, но возачот продолжил да се движи кон „Богородица“. Дури потоа сопрел, излегол од возилото и се дал во бегство. При прегледот на возило е утврдено дека регистарските таблички му припаѓаат на „Опел Кадет”, сопственост на лице од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. 
| | веќе видена | слични

Девет мигранти од Пакистан и еден мигрант од Непал биле откриени вчера, на 9.5.2018 година, во 15 часот на регионалниот пат Негорци – Прдејци, кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, при контрола на автомобил.Полициски службеници му дале знак за запирање на „Опел омега", но, возачот не го запрел возилото и продолжил да се движи кон граничниот премин Богородица.Потоа, возачот го сопрел автомобилот и се вдал во бегство. Тогаш при прегледот на „Опел омегата" биле откриени мигрантите. Од извршените проверки било утврдено дека регистерските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило „Опел кадет", сопственост на лице од Скопје, соопшти денес МВР. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Десет мигранти биле откриени во автомобил на патот Демир-Капија – Смоквица. Возачот избегал кога забележал дека го брка полиција. Според информациите на МВР, завчера во 15 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на автомобил „опел омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица. По ова, возачот го сопрел возилото и избегал. Во возилото биле пронајдени 10 мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека регистарските таблички на наведеното возило припаѓаат на возило „опел кадет“ сопственост на лице од Скопје. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Отворањето на автопатот од Демир Капија до Смоквица и истовременото реконструирање на старата автопатска делница од Неготино до Демир Капија, донесе многу забуна и нервоза за патниците. И изминатиот викенд продолжија да стигнуваат поплаки за несоодветно поставени знаци и залутани возила поради што решивме да провериме што се случува на терен. Впечатокот е дека сега веќе нема проблеми за оние што сакаат да го користат новиот автопат, но има недоумици за оние што сакаат да се исклучат по стариот пат за Валандово и Дојран или кон некое од околните места. Извор: 360 Степени
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Купувал кокаин или купувал масло од канабис?! Остана дилемата околу телефонската нарачка на пратеникот Павле Богоевски. Институциите се занимаваат околу тоа ...
сите 324 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 280 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да се вклучите на автопатот Демир Капија-Смоквица, а да не згрешите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: