Петте кралства на животот

И карактеристиките на живите организми. Општата поделба на сите живи суштества за заснова на поделбата на растенија и животни и оваа едноставна поделба е совршено адекватна за ненаучни цели. Но најголем број биолози денес ги препознаваат и го делат живиот свет на пет различни животински кралства – поделба заснована на микроскопската структура и биохемиската активност. Овие пет кралства се: прокариоти, протоцисти, габи, растенија и животни. Иако не можеме да дадеме едноставна дефиниција за тоа што се подразбира под живот, постојат седум различни карактеристики кои се заеднички за сите живи суштества и според кои се разликуваат од неживите нешта: Движење Екскреција Респирација Репродукција Иритабилност Хранење Раст Прокариотите се бактериите. Тие сите се микроскопски, едноклеточни организми но нивната структура е карактеристична според отсуството на јадро и други добро дефинирани структури – органели. Бактериите имаат голема глога во природниот свет, тие се силно поврзани со распаѓањето на мртвите растенија и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петте кралства на животот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: