Петте кралства на животот

И карактеристиките на живите организми. Општата поделба на сите живи суштества за заснова на поделбата на растенија и животни и оваа едноставна поделба е совршено адекватна за ненаучни цели. Но најголем број биолози денес ги препознаваат и го делат живиот свет на пет различни животински кралства – поделба заснована на микроскопската структура и биохемиската активност. Овие пет кралства се: прокариоти, протоцисти, габи, растенија и животни. Иако не можеме да дадеме едноставна дефиниција за тоа што се подразбира под живот, постојат седум различни карактеристики кои се заеднички за сите живи суштества и според кои се разликуваат од неживите нешта: Движење Екскреција Респирација Репродукција Иритабилност Хранење Раст Прокариотите се бактериите. Тие сите се микроскопски, едноклеточни организми но нивната структура е карактеристична според отсуството на јадро и други добро дефинирани структури – органели. Бактериите имаат голема глога во природниот свет, тие се силно поврзани со распаѓањето на мртвите растенија и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петте кралства на животот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: