Зигмар Габриел не верува во скоро членство на Турција и Украина во ЕУ

Украина и Турција нема да станат членки на Европската унија во блиска иднина, најави германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел во интервју за медиумската група „Функе“. Според него, треба да се бараат алтернативни форми за поблиска соработка со тие држави. - Ако успееме да постигнеме разумен договор, што ќе ги регулира односите на Велика Британија со Европа по Брегзит, тоа може да биде примерот по кој можат да се уредат односите со членки кои не се во ЕУ, како на пример со Украина или за Турција, изјави министерот. Во однос на Турција тој не исклучи можност да се стигне до поблиска форма на царинска унија, но нагласи дека тоа не може да се случи додека во Турција не се промени состојбата. Според германскот МНР, во затвори во Турција се повеќе од 50 германски државјани. (МИА)
| | веќе видена | слични
3 копии

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Петрушев, изјави дека извештаите за бомбите, наводно поставени во 2.500 објекти во Русија, биле примени од „телефоните на терористите" од САД, Украина, Турција и Јапонија. - Од септември, околу еден милион луѓе се евакуирани од повеќе од 2.500 објекти низ цела Русија поради лажни дојави за бомби, изјави Петрушев за руското списание „Руски аргументи и факти". Според него, 75 руски региони добиле лажни информации за бомби, а истрагата покажала дека голем број од овие повици доаѓаат од странство преку ИП телефонија (Internet protocol telephony) од Турција, Украина, САД и Јапонија. - Поради тоа, ја интензивиравме нашата соработка со нашите партнери од странство, со цел да ги здружиме напорите за наоѓање и изведување пред лицето на правдата на оние кои се вклучени во такви злосторства, рече Патрушев.
| | веќе видена | слични

Според него, Турција и Украина се две земји кои можат да имаат корист од таков договор. Габриел не гледа друг начин за придружување на тие држави кон европската унија во догледно време, па затоа, според него, потребни се алтернативни облици за поблиска соработка. Брисел се уште преговара за идните односи со Британија, која треба да ја напушти унијата на 29 март 2018 година.  Двете страни се согласија овој месец за трите прашања за разводот - колку Велика Британија и должи на еу, што се случува со границата во северна ирска и што се случува со граѓаните на Велика Британија кои живеат на друго место во ЕУ.
| | веќе видена | слични

„Од септември, околу милион жители се евакуирани 2.500 објекти ширум Русија поради лажни дојави за бомби“, рече Николај Петрушев за еден руски магазин, пренесува ТАСС. Според неговите зборови, 75 руски региони примиле лажени дојави за бомби, а истрагата покажала дека повеќето од нив доаѓаат од странство по пат на IP телефонија (Internet protocol telephony) од Турција, Украина, САД и Јапонија. „Поради тоа ја интензивиравме соработката со нашите партнери од странство, за да ги здружиме напорите во пронаоѓање и доведување пред лицето на правдата на оние вклучени во тие злосторства“, вели Петрушев. Вели дека целта на тие дојави е застрашување на жителите и стварање услови за дестабилизација на ситуацијата во земјата, како и проверка дали државните агенции се подготвени да одговорат на такви предизвици.
| | веќе видена | слични
3 копии

Паметен договор за Брегзит би служел како модел за идните односи на ЕУ со други земји што не се членки на Унијата, оцени германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел. Турсија и Украина се две држави кои можат да имаат корист од таков договор, додава Габриел. Тој не гледа друг начин на придружување на тие држави кон ЕУ во догледно време, па затоа, според него, потребни се алтернативни форми за поблиска соработка. Се уште се преговара за идниот однос на Велика Британија со ЕУ, која треба да ја напушти Унијата на 29 март 2018 година. Двете страни се согласија овој месец за трите прашања за разводот: колку Велика Британија и ги должи на ЕУ, што се случува со границата во Северна Ирска и што се случува со граѓаните на Велика Британија кои живеат на друго место во ЕУ и граѓаните на ЕУ што живеат во Велика Британија.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел, изјави дека Украина и Турција нема во брза иднина да станат членки на Европската Унија. „Не можам да замислам Турција или Украина да станат членки на ЕУ во следните години“, изјави Габриел во интервју за германски медиум. Истовремено тој се заложи за потрага по „алтернативни облици за блиска соработка“ со овие земји, а по негово мислење договор сличен на оној кој Брисел настојува да го постигне со Велика Британија би можел да биде пример за таквите односи. „Доколку можеме да постигнеме разумен договор кој ќе ги регулира односите со Европската Унија по брегзит, тоа би можело да биде модел и за други земји, на пример за Украина и Турција“, рече Габриел. Односите помеѓу Турција и Германија во последно време се нарушени по апсењето на повеќе германски државјани кои турските власти ги обвинија за поврзаност со терористички организации или вмешаност во обид за организирање државен удар во Турција.
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зигмар Габриел не верува во скоро членство на Турција и Украина во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: