Викендов традиционален Петровденски планинарски марш до Раткова Скала

05.07.2018 Во организација на ПСК ”Осогово” Кочани, а по повод празникот на градот Петровден, викеднов ќе се одржи традиционалниот Петровденски планинарски марш, на кој ќе учествуваат планинарски клубови од земјата и странство, планинари, рекреативци и вљубеници во планината. За оваа година предвидено е планинарите да се искачат до локалитетот Раткова скала на надморска височина од 1.250 метри, а стартната позиција е од село Пантелеј. Должината на патеката изнесува 10,5 километри во еден правец, а до локалитетот се стигнува за околу 3 часа. Тежината на патеката е средно лесна и можат да учествуваат сите заинтересирани кои се во добра кондициона подготвеност.
| | веќе видена | слични

12.07.2018 Со празнична богослужба и Света архиерејска литургија во храмот “Св. Вмч Ѓорги” во Кочани на која чиноначалствуваше митрополитот брегалнички Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Кочанско, беше одбележан празникот на градот - Петровден. По литургијата свештениците и верниците се упатија на Петровденска литија со иконата на светите апостоли Петар и Павле во Градскиот парк, кај фонтатана каде се наоѓа мозаикот со ликовите на апостолите. Овде беше пресечен славскиот колач и беа упатени молитви до светите апостоли за здравје, берикет и среќа на верниците.
| | веќе видена | слични

На традиционалната Петровденска мото-парада што попладнево се возеше низ улиците во Кичево, учествуваа над 200 мотоциклисти од сите возрасти, од двата пола и на повеќе различни марки мотоцикли. Како што налага традицијата, стартот беше од пред железничката станица, од каде големата колона мотоцикли продефилира низ градските улици и своето патешествие го заврши пред храмот „Свети Петар и Павле“ кој денеска го прослави својот патрон Петровден, заштитникот на градот, а по тој повод се одржува оваа мото-парада. – Секоја година не има се повеќе и повеќе, а годинава бевме над 200 учесници и во наредните години очекуваме и оваа бројка да се надмине. Петровденската мото-парада веќе стана традиција, која се етаблира во културното, спортското и верско живеење на Кичево – истакнаа Драган, Виктор и Владо, традиционални учесници на овие паради. Овој настан беше проследен од голем број граѓани, кои беа одушевени од големата бројка учесници на денешната мото-парада и со громогласни аплаули ги поздравија учесниците. З.А.
| | веќе видена | слични

Кичевскиот храм „Свети Апостоли Петар и Павле“ денес ќе го одбележи својот патрон Петровден. По тој повод во храмот ќе биде отслужена Света Божествена литургија со која ќе чиноначалствува митрополитот Дебарско –кичевски г. Тимотеј и на која ќе присуствуваат голем број верници од градот. – Бидејќи нашата црква е посветена на „Свети Петар и Павле“ како закрилници, денес со повеќе црковни свечености ќе го одбележиме нејзиниот патрон. Најпрво ќе биде отслужена утрена празнична богослужба од страна на свештениците од храмот, а потоа ќе се отслужи Света Божествена литургија со која ќе чиноначалствува Митрополитот Дебарско-Кичевски г. Тимотеј во сослужение на повеќе архиереи. Овој настан ќе се случи во 9 часот наутро. Потоа пред храмот ќе се изврши чинот на осветување на вода и ќе се прекрши славскиот колач, што за оваа прилика го подготви годинешниот петровденски кум, Тони Петрески-потсети старешината на храмот отец, Александар Матески. Зоран Антоски
| | веќе видена | слични

Дебарско - кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 14. Јули 2018 година (сабота), во црквата „Св. Козма и Дамјан“ Пештани - Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Св. бесребреници Козма и Дамјан“. Литургијата е со почеток во 8:45 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско - кичевски и Администратор Австралиско - сиднејски г. Тимотеј. Дебарско - кичевската епархија ги повикува сите свои верници на за-едничко прославување на овој празник.
| | веќе видена | слични

Одбележувањето на заштитникот на градот и празнувањето на денот на храмот „Свети Апостоли Петар и Павле“, 12 јули, во Кичево ќе биде збогатено и со традиционалниот Петровденски мото – караван, на кој од година во година учествуваат се поголем број возачи од градот, од сите возрасти и на голем број марки мотоцикли, а потврда за интересот на овој караван е бројката од над 150 учесници на истиот минатата година. -Традиционално заштитникот на Кичево, Петровден, и денот на црковниот храм „Светите Апостоли Петар и Павле“ ќе го одбележиме и со традиционалниот Петровденски мото- караван. Петровденскиот караван својот пат ќе го започне од под јарболот со знамето на Република Македонија кај железничката станица, по што учесниците во параден стил ќе поминат по главните улици во градот, а својот пат ќе го завршат пред храмот „Свети Петар и Павле“ каде ќе запалат свеќи и ќе се помолат за здравје. Попладневното дружење на мотоциклистите учесници на овој караван, ќе заврши во некој од Кичевските локали на заедничко кафе и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 753 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Викендов традиционален Петровденски планинарски марш до Раткова Скала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: