В петок прскање против ларви од комарци

11 копии

Град Скопје соопшти дека в петок ќе започне со прскање против ларви од комарци и возрасни форми од комарци на подрачјето на градот. Согласно известувањето, авионската дезинсекција ќе започне в петок и ќе продолжи и следниот ден, додека терестичната дезинсекција на подрачјето на Град Скопје ќе започне в недела и ќе заврши најдоцна до 20 септември. Градот соопшти дека доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни во истиот термин. Истовремено, се известуваат пчеларите навремено да ги превземат потребните мерки за заштита на пчелите. Текстот В петок прскање против ларви од комарци е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични
6 копии

Авионска дезинсекција против ларви и возрасни комарци во Скопје ќе се врши во петок и сабота, а терестична дезинсекција од недела до четврток, соопшти денеска Регионалниот центар за управување со кризи повикувајќи се на известување од Град Скопје. - Ако временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни во истиот термин, се наведува во соопштението. Се апелира до пчеларите да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градот Скопје известува дека петтата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе почне во петок. Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе се изврши во петок (14.09.2018 година) и сабота (15.09.2018 година), во раните утрински часови, додека терестричната дезинсекција, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе почне на 16.09.2018 година (недела) и ќе заврши најдоцна до 20.09.2018 година (четврток), и истото ќе се реализира во период од 23 до 04 часот. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионското прскање ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се извршува и терестричната дезинсекција, додаваат од градот. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
| | веќе видена | слични

Согласно дополнетото известувањето од Град Скопје - Сектор за комунални работи - за прскање против ларви од комарци и возрасни форми од комарци на подрачјето на Град Скопје, од таму информираат: 1 - Авионска дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против ларви од комарци ќе се одвива на ден 14.09.2018 година (петок) и на ден 15.09.2018 година (сабота) во текот на денот; 2 - Терестична дезинсекција на подрачјето на Град Скопје против ларви од комарци ќе започне на ден 16.09.2018 година (недела) и ќе заврши најдоцна до 20.09.2018 година (четврток), во време од 23:00 до 04:00 часот наредниот ден. Ако временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни во истиот термин. Се известуваат пчеларите навремено да ги превземат потребните мерки за заштита на пчелите.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

В петок прскање против ларви од комарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: