Културно-забавна - Кумот на техното гостува во Скопје

Роденденска забава за 11 години од постоењето на промоторската организација „Баланс“ ќе се одржи вечерва во клубот „Сектор 909“ во Скопје, со гостување на техно-легендата Хуан Аткинс од Детроит. Хуан Аткинс е светски познат како создавачот на техно-музиката како и првиот музичар што го искористил зборот „техно“. Во 1985 година почнува да продуцира музика и ја основа издавачката куќа „Метроплекс“ под чија етикета ги издава песните „Но УФО“, „Нигхт Дриве“, „Интерференце“ и „Тхе Цхасе“. Промоторската куќа „Бланс“ во изминативе 11 години успеаја да ги донесе големите имиња од светската техно и хаус-сцена како Дерик Меј, Кевин Саундерсон, Карл Крег и Лорен Гарие. Почетокот на забавата е точно на полноќ. Влезницата до еден часот ќе чини 200 денари, а потоа 300 денари на влезот на клубот.
| | веќе видена | слични

„Дарковски пушта афробит“ е насловот на вечерашната забава во арт-кафето „Менада“ во Стара чаршија со почеток во 22 часот. За музиката ќе биде задолжен Лазар Дарковски, а неговиот избор ќе се состои од афро-артисти од калибарот на Фела Кути. Скопскиот етно-состав „Монистра“ вечерва во Куршумли ан во Стара чаршија со почеток во 21 часот ќе одржат концерт во рамки на 32.издание на Скопско културно лето. Публиката ќе има можност да ги чуе познатите теми од првиот албум „Монистра“, но ќе има и нови композиции кои за првпат ќе бидат изведени. Влезот е слободен. Легендата на техно музиката Хуан Аткинс од Детроит вечерва на полноќ во летниот клуб Сектор 909 ќе биде дел од роденденската забава на скопската промотерска организација “Баланс” која одбележува 11 години. Промотерската организација „Баланс“ во своите 11 години постоење донесе голем број на имиња од светската техно и хаус сцена како Дерик Меј, Кевин Сондерсон, Карл Крег, Лорен Гарние чии настапи долго ќе се паметат во Македонија. Како загревање пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Кумот на техното гостува во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: