Србија ќе го тужи НАТО за штетата од бомбардирањето на Југославија во 1999 година


Србија оформи адвокатски тим што е задолжен за подготовка на тужба против НАТО за материјалните и нематеријалните штети што алијансата ги предизвика во земјата за време на бомбардирањето во 1999 година. Тимот вклучува едни од најдобрите адвокати од Србија, ЕУ, Русија, Kина и од Индија, а ќе биде предводен од истакнатиот српски адвокат Срѓан Алексиќ, пренесува „Спутник“. - Ние сакаме да ги изведеме пред суд членките на НАТО кои учествуваа во агресијата против Југославија. Тоа се 20 држави кои директно или индиректно учествувале во неа. Тужбите ќе бидат директно назначени против секоја од овие држави - изјави Алексиќ за „Спутник“. Според Алексиќ, адвокатите не планираат да тужат во Меѓународниот суд на правдата, туку во националните судови на секоја од 20-те држави. - Сметаме дека нивните судови се надлежни зашто тие земји го прекршија пред с` членот 7 од Повелбата на ОН, која забранува примен на агресија против која било земја. НАТО ги прекрши членовите 5 и 6 од својот статут зашто тој е одбранбен, а не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународен адвокатски тим подготвува тужба против НАТО алијансата поради наводно користење муниција со осиромашен ураниум при бомбардирањето на тогашна Југославија. Ова, како што се тврди, потоа предизвикало пораст на болестите поврзани со рак во целиот регион. „Во бомбардирањето на НАТО на Србија во 1999 биле употребени меѓу 10 и 15 тони осиромашен ураниум, што предизвика голам еколошка катастрофа", тврди Срѓан Алексиќ, српски адвокат кој го предводи правниот тим, во кој има и адвокати од ЕУ, Русија, Кина и Индија. „Во Србија, 33.000 луѓе се разболуваат поради ова секоја година. Тоа значи по едно дете на ден", тврди адвокатот. Прес службата на НАТО соопшти дека е свесна за тврдењата на Србија, но дека нема коментар. За тоа зошто Србија решила да го тужи НАТО 19 години по нападот, адвокатот вели дека „имајќи ги предвид страшните последици за нашата популација... никогаш не е доцна да се тужи некој што предизвикал еколошка катастрофа, некој што ја бомбардираше Србија со квази-нуклеарно оружје, односно со ...
| | веќе видена | слични

Осумнаесет години по меѓународна интервенција поради вооружениот конфликт во Косово, Србија подготвува тужба против 19-те членки на НАТО кои учествуваа во, според правниот тим, агресија против државата Србија. Според РТС , во име на жртвите, се подготвува посебен тим составен од домашни и странски адвокати и лекари, кои ќе се обидат да ја докажат врската помеѓу зголемувањето на најсериозните болести и употребата на ураниумот во бомбашкиот напад. Како основа на тужбата, адвокати ќе се повикаат на аргументите дека за целосен прекин на влијанието на осиромашениот ураниум потребни се 45 милијарди години, а според признанието на НАТО во 1999 година на територијата на Србија и Косово фрлени се повеќе од 10 тони. “Сега статистика зборува за голем процент на болести, епидемија на малигни заболувања, аномалии кај потомството, фактот дека кај едно дете на ден се воспоставува малигнитет, доволно говори за ризикот”, вели членот на тимот Радомир Ковачевиќ, токсиколог на Институтот за медицина на трудот и ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Лекари и адвокати подготвуваат тужба против НАТО поради бомбардирањето. Специјален тим составен од домашни и странски адвокати и лекари, подготвуваат тужба против 19 членки на НАТО кои учествуваа во бомбардирањето на Србија, објави РТС. Лекарите треба да докажат дека постои врска меѓу порастот на најтешките болести и користењето ураниум за време на бомбардирањето. Врз Србија во 1999 година според признание на НАТО, биле фрлени над 10 тони ураниум, главно на Косово, но и на четири локации на југоистокот на Србија. Веќе во првите две години по бомбардирањето е регистриран зголемен број на хематолошки и бубрежни заболувања. Од Институтот за медицина на трудот и радиолошка заштита, велат дека самиот факт дека кај едно дете дневно се утврдува малигно заболување, доволно зборува колкав е ризикот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лекарите треба да докажат дека постои врска меѓу порастот на најтешките болести и користењето ураниум за време на бомбардирањето. Врз Србија, според признание на НАТО, биле фрлени над 10 тони ураниум, во главно на Косово, но и на четири локации на југоисток на Србија. Веќе во првите две години по бомбардирањето е регистриран зголемен број хематолошки и бубрежни заболувања. – Сега статистиката зборува за енормен процент. За епидемија на малигни болести, аномалии кај новородени, самиот факт дека кај едно дете дневно се утврдува малигно заболување, доволно зборува за ризикот, изјави Радомир Ковачевиќ член на тимот, кој е токсиколог во Институтот за медицина на трудот и радиолошка заштита.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 87 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 128 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 97 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ќе го тужи НАТО за штетата од бомбардирањето на Југославија во 1999 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: