Хауард доминантен, Рокетс со шест победи во новата сезона


Хауард доминантен, Рокетс со шест победи во новата сезона Хауард го одигра најдобриот натпревар оваа сезона постигнувајќи 32 поени (12-18 од поле), 16 скока и 2 изблокирани шута за 33 минути на паркетот, Харден беше солиден со 2о поени и Џејсон Тери од клупата додаде 16 поени (4 тројки), што резултираше во нова победа на Рокетс над Сан Антонио Спарс со 98-81, нивна шеста последователна во новата сезона. Стартот од 6-0 е најдобар старт за еден тим на Хјустон по сезоната 1996/97, а победувајќи ги сите противници во шестте натпревари со +10 поени го изедначија НБА рекордот на Денвер Нагетс 1985/86. Иако Грег Попович се реши да ги одмара Тим Данкан, Ману Џинобили и Марко Белинели за овој натпревар, останатите играчи на Спарс одиграа катастрофален натпревар и по овој пораз, нивниот учинок за оваа сезона е 2-2. Единствена светла точка во тимот синоќа беше Кори Џозеф, кој постигна 18 поени во 22 минути на реализација од поле 9-11. 2014-11-07 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Атланта хокс полека стануваат ноќна мора за екипата на Њујорк никс, откако синоќа ги совладаа по втор пат во само два дена со 91-85, во меч од НБА-лигата по кој „јастребите“ дојдоа на половичен учинок со три победи и исто толку порази. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ одигра нецели 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) заедно со два скока, што е нешто под неговиот досегашн просек кој изнесуваше точно шест поени. Но, без разлика на реалтивно малите бројки, уделот на Антиќ во триумфот на „хокси“ не е мал, пред сѐ поради одиграното во одбраната. Неговиот настап остана забележан и од официјалниот интернет-сајт на НБА, каде што е поставено видео од неговата единствена „двојка“, која ја реализира со атрактивно забивање по школски изведена „два на два“ акција од Денис Шродер. Видеото можете да го видите на овој линк.
| | веќе видена | слични
5 копии

Повратникот во дресот на Кливленд Леброн Џејмс ноќеска на дуелот против Њу Орлеанс го предводеше својот тим до нова победа, а притоа дуелот го заврши со „трипл-дабл“ 32 поена, 12 скока и 10 асистенции. Леброн голема помош имаше и од Кајри Ирвинг, кој 27 од своите 32 поена ги постигна во вториот дел. Во дербито на Западот, Сан Антонио му го нанесе третиот пораз на ЛА Клиперс со 89-85, а централна фигура беше Кајвал Ленард, кој со 26 поени го израмни својот кошгетерски рекорд, а имаше и десет скока. Сан Антонио постојано бешше во негатива, но го скрши противникот со серијата од 14-3 во самот финиш. Тим Данкан со 18 поени и Тони Паркер со 13 покрај Ленард беа најзаслужни за победата на тексашаните. Кај ЛА Клиперс, Блејк Грифини беше најефикасен со 23 поени. Индијана ја победи Јута со 97-86, а Атланта на нашиот Перо Антиќ, кој постигна пет поени со 91-85 славеше во Њујорк. Кливленд – Њу Орлеанс 118:111, Индијана – Јута 97:86, Њујорк – Атланта 85:91, Чикаго – Детроит 102:91 и ЛА Клиперс – Сан Антонио 85:89. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пет натпревари се одиграа во НБА лигата ноќта меѓу понеделникот и вторникот, во кои два триумфа запишаа тимовите кои играат на гостински терен. Атланта победи во Њујорк, а актуелниот првак Сан Антонио во Лос Анџелес кај Клиперси. Поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ на теренот во „Медисон Сквер Гарден“ во Њујорк мина 16:31 минути и во победата на Атланта над Никси од 91:95 партиципираше со 5 поени (1/1 за два, 1/3 за три) и 2 скока. Атланта, која има скор од три победи и исто толку порази, до победата ја предводеше Пол Милсап со 19 поени. Кармело Ентони на спортивната страна имаше 25 поени, 9 скока и 7 асистенции. Кави Ленард и Тим Данкан имаа двоен ефект во победата на Сан Антонио над ЛА Клиперс од 89:85. Ленерд имаше 26 поени и 10 скока, а Данкан 18 поени и 11 скокови. Блејк Грифин кај Клиперси постигна 23 поени, додека Крис Пол беше на чекор до вториот трипл дабл сезонава, тој имаше учинок од 12 поени, 10 скока и 9 асистенции. Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг го предводеа Кливленд до победата над ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ и неговиот тим Атланта ја остварија првата гостинска победа во новата сезона откако славеа против Њујорк во „Медисон Сквер Гарден“ со 91:85. Македонскиот центар на теренот мина нешто повеќе од 16 минути, а во петтиот пораз во низа на „Никси“ учествуваше со пет поени и два скокa. Најефикасен во победничкиот тим беше Пол Милсеп со 19 поени, додека Кајл Корвер имаше 17 поени и осум скокови. На спротивната страна Кармело Ентони запиша 25 поени и 10 скокови, но тој не можеше сам против целиот тим на Атланта. Лебрoн Џејмс полека се буди, па по неколкуте слаби партии на воведните натпревари во новата сезона, ноќеска забележа трипл-дабл во победата на Кливленд против Њу Орлеанс од 118:111. „Кралот Џејмс“ запиша 32 поени, 12 скокови и 10 асистенции.
| | веќе видена | слични

“Мамузите” славеа со 85:89, а најефикасен во победничката екипа беше Каваи Ленард со 26 поени, на кои придодаде 10 скокови. Во поразениот тим најмногу се истакна Блејк Грифин со 23 поени и 10 скокови. Нашиот Перо Антиќ повторно излезе како победник против тимот на Њујорк Никс, втор пат за само 3 дена. Атланта славеше на ова незгодно гостување со 85:91, благодарение на одличната тимска игра. Четворица играчи на Атланта имаа двоцифрен учинок на поени, а Антиќ постигна скромни пет коша. Кај Никси како и секогаш најефикасен беше Кармело Ентони со 25 поени. НБА резултати: Кливленд – Њу Орлеанс 118:111 Индијана – Јута 97:86 Њујорк – Атланта 91:85 Чикаго – Детроит 102:91 Л.А. Лејкерс – Сан Антонио 85:89
| | веќе видена | слични

Екипата на нашиот Перо Антиќ, Атланта Хокс, по вторпат сезонава го совлада тимот на Њујорк Никс, овојпат на гости со 85-91. Антиќ на овој меч одигра 16 минути и постигна 5 поени, а најефикасен во победничкиот тим беше Пол Милсап со 19 коша. На спротивната страна, Кармело Ентони уфрли 25 коша. Шампионот Сан Антонио Спарс славеше на гостување кај Лос Анџелес Клиперс со 85-89 и сега има скор од 3 победи и исто толку порази. Кави Леонард беше предводникот на Спарси со 26 поени и десет скокови, а дабл-дабл учинок оствари и Тим Данкан со 18 поени и 11 скокови. Кај Клиперси најдобар беше Блејк Грифин со 24 поени, десет скокови и 6 асистенции, а на Крис Пол му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл, со оглед на тоа што имаше учинок од 12 поени, десет скокови и 9 асистенции. Резултати: Индијана - Јута 97-86 Чикаго - Детроит 102-91 Кливленд - Њу Орлеанс 118-111 Њујорк - Атланта 85-91 ЛА Клиперс - Сан Антонио 85-89
| | веќе видена | слични
2 копии

Антиќ одигра 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) Македонскиот кошаркар Перо Антиќ во редовите на Атланта забележа нова победа во НБА лига, откако по втор пат за неколку дена го совладаа тимот на Њујорк со 91:85. Антиќ одигра 17 минути во кои постигна пет поени (1/3 за 3п, 1/1 за 2п) Повратникот во дресот на Кливленд Леброн Џејмс со 32 поени беше предводник на својот тим во победата над Њу Орлеанс со 118:111. Резултати: Кливленд – Њу Орлеанс 118:111, Индијана – Јута 97:86, Њујорк – Атланта 85:91, Чикаго – Детроит 102:91 и ЛА Клиперс – Сан Антонио 85:89.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Атланта ја забележаа третата победа сезонава во НБА лигата совладувајќи го тимот на Њујорк со 91-85. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ со пет поени и два скокови за повеќе од 16 минути игра им додаде ветар во грб на останатите кошаркари. За „јастребите“ ова е втор триумф над Њујорк за краток период со што го израмнија скорот победи и порази (3-3) на табелата. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Синоќа се одиграа пет натпревари во најсилното кошаркарско натпреварување во светот. Трипл-дабл на Леброн Џејмс, враќање на Дерик Роуз, победа на Пејсерси по шесте порази во серија, истовремено и петти пораз во низа на Никси, беа дел од главните настани од синоќешните пет натпревари во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата. Џејмс со 32 поени, 12 скокови и 10 асистенции го предводеше Кливленд до победа над Њу Орлеанс со 118-111. Леброн Џејмс го реализираше својот прв трипл-дабл по враќањето во дресот на Кливленд, додека пак ова беше неговиот 48-ми трипл дабл во неговата целокупна кариера. Кливленд имаше негатива на полувремето, но Џејмс, Ирвинг и Лав заедно постигнаа вкупно 61 поен до крајот на мечот за трета победа на тимот од Охајо сезонава. На спротивната страна одличен беше Рајан Андерсон со 32 коша. Шампионот Сан Антонио го надигра ЛА Клиперс, совладувајќи го со 85-89. За одбележување е јубилејот на Данкан, Џинобили и Паркер, кои стигнаа до 500-тата победа, заедничка, во своите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хауард доминантен, Рокетс со шест победи во новата сезона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: