Тринаесет мигранти се удавија крај турскиот брег


2 копии

Најмалку 13 мигранти, меѓу кои и четири деца, загинале утринава откако чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос, потонал крај југозападниот турски брег, во Егејско Море. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 205 лица кои биле во чамецот што отпловил од реонот на Датча. И натаму трае операцијата на откривање на други преживеани патници од чамецот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Едно петгодишно девојче е пронајдено удавено во нова бегалска трагедија крај брегот на островот Лезбос, додека 13 лица се спасени при операција на грчката крајбрежна стража, јавуваат грчките медиуми. Грчките власти трагаат по уште 12 мигранти, за кои се смета дека се исчезнати. Пред грчките пристанишни власти, мигрантите изјавиле дека во чамецот со кој патувале, имало 26 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само неколку недели по трагичната смрт на Ајлан Курди и фотографијата која го обиколи светот се случи нова трагедија во Турција на патот преку кој бегалците се обидуваат да стигнат до Европа бегајќи од војните во Африка и Блискиот Исток. Овој пат во западната турска покраина Измир пронајдено е тело на 4 – годишно девојче од Сирија. Турските локални власти објавија дека телото на удавеното е пронајдено денес наутро во регионот Алтинкој во измирска покраина. Првичните извештаи говорат дека брод полн со бегалци се обидел да стигне до грчките острови во Егејското море но потонал. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 14 Сиријци, меѓу кои осум деца. Преживеаните се пратени во командниот центар во реонот Гендарме. Кога на 2 септември било пронајдено телото на момчето Курдиј, тоа ја натера меѓународната заедница да го разгледа својот став кон бегалците кои од зоната на судирот се движат кон Европа. Во првите пет месеци од 2015 година во Грција преку морски пат стигнале 42 илјади луѓе, што е официјален ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Телото на четиригодишно девојче беше исфрлено од морето на брегот во турското летувалиште Чешме, пишува весникот “Туркие”. Девојчето било дел од група бегалци, кои се обидувале да стигнат до Грција во Егејското Море. Турската крајбрежна стража реагирала на сигнал за потонување на брод со мигранти и во последен момент спасила 14 Сиријци, од кои осум -деца. Екипи на жандармеријата извршиле поглед на копно и го откриле телото на девојчето. Во почетокот на месецот светот беше шокиран од слика на тригодишниот сиријче Ајлан чие тело беше најдено на брегот крај одморалиштето Бодрум.
| | веќе видена | слични

Најмалку 22 бегалци, меѓу кои и 4 деца се удавиле утрото во водите на југозападна Турција откако потонал бродот со кој сакале да стигнат на грчкиот остров Кос. Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 луѓе коишто се префрлени во Мугла, на брегот на Егејско море. Бродот испловил од турскиот брег рано во мугрите. Турција стана појдовна точка за бегалците од каде што заминуваат за Европа. Во Турција има згрижено 2 милиона бегалци, главно од Сирија, но има и Авганистанци.
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку 22 имигранти меѓу кои четири деца утрово се удавиле кај југозападните брегови на Турција, откако потонал чамецот со кој сакале да стигнат до грчкиот остров Кос.Турската крајбрежна стража успеала да спаси 211 лица. Илегалните имигранти се наоѓале на чамец што пловел од реонот на Датча. Продолжуваат операциите за пронаоѓање и на други преживеани. На дрвениот чамец долг 20 метри имало околу 250 бегалци. Се смета дека 72 имигранти загинале во последните неколку дена во обиди да преминат од турскиот брег до грчките острови, соопшти Меѓународната организација за миграција.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 153 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тринаесет мигранти се удавија крај турскиот брег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: