(ВИДЕО) ДАКАР 2016: Триумфално шоу на Peugeot


Спорт Peugeot незадржливо гази се пред себе Уште една етапа е приведена кон триумфален крај – тимот на Peugeot нема конкуренција. Леб, Петерханзел и Саинц остварија тројна победа со францускиот лав, а на четвртото место во генералниот пласман е Насер ал Атијах на Mini, со заостанување од 14 минути. Доминантен период за Peugeot – веќе на првата контролна точка беше јасно дека францускиот лав ќе ги „растури“ своите ривали. Ал Атијах и Леб беа доста блиску, но Петерханзел ги доби и двајцата во првиот сектор. До следната мерна точка рекордерот ја зголеми предноста на повеќе од минута пред Леб, додека Саинц се искачи на четвртото место. Шпанецот продолжи со убедливо возење, така да во претпоследниот сектор заврши веднаш по тимските колеги. По едно неверојатно издание во финалниот сектор, Саинц заостана зад Петерханзел само 11 секунди, додека Леб беше трет. Доминацијата на Peugeot ќе беше апсолутна Депре да успееше да се искачи на четвртото место. Нема никакви сомнежи во врвните перформанси на Peugeot DKR 2008. ...
| | веќе видена | слични

ДАКАР-РЕЛИ Актуелниот шампион на релито Дакар, Насер Ал Атијах, дури на осмата етапа од Салта до Белен во Аргентина ја забележа првата етапна победа, прва и за мини-возилата. Со тоа Ал Атијах ја прекина и серијата од шест победи на Пежо. Исцрпувачкото возење по дините беше кобно за лидерот, Французинот Себастијан Леб, кој на 20 км пред финишот имаше незгода во која неколкупати се преврти и на крајот загуби повеќе од еден час од предноста, па по оваа етапа падна на осмото место. Нов лидер меѓу автомобилстите е 11-кратниот победник, Французинот Стефан Петерхансел, кој во првиот дел имаше проблеми со возилото, но на целта стигна како трет, што му донесе водство во поредокот пред Шпанецот Карлос Саинц (2,09 мин.) и пред Ал Атијах (14,43 мин.). Сепак, за потврда на резултатот, но и за својата судбина на Дакар, Петерхансел ќе треба да почека на одлуката на организаторот. Тој е под истрага, бидејќи се сомничи оти дополнил гориво во неовластена зона. Кај мотоциклистите, Австралиецот Тоби Прајс ја искористи незгодата ...
| | веќе видена | слични

Уште една несреќа со смртен исход се случила на релито „Дакар“. Ова го објави Франс прес, повикувајќи се на локалните медиуми. Инцидентот се случил во вторникот наутро. Автомобил на техничката служба превезувал автомобил на францускиот пилот Лионел Бо во Буенос Аирес и учествувал во несреќа со две товарни возила. Загинал еден човек. Уште двајца се однесени во болница. Пред три дена самиот Лионел Бол со автомобил прегази 63-годишен маж, кој почина за време на седмата етапа од најтешкото автомобилско натпреварување.
| | веќе видена | слични

Тоа е трета жртва на релито кое завршува в недела. Трагедијата се случила во текот на вчерашниот ден кога автомобил на техничката служба ја превезувал колата на францускиот пилот Лионел Бол кон Буенос Аирес. На патот, дошло до судир со две товарни возила во кое загинал еден човек чие име, засега, е непознато. Претходните две несреќи на Дакар се случија во првата и седмата етапа. Во првата имаше инцидент на патеката, додека во седмата токму Бол удри со својот автомобил прегази 63-годишен човек кој почина на лице место.
| | веќе видена | слични

Карлос Сајнц со Peugeot 2008 DKR ја освои деветтата фаза од релито Дакар и се најде на лидерската позиција во вкупниот пласман. Делницата беше скратена поради високите температури околу Белен, па наместо 258 километри, учесниците се натпреваруваа до четвртата попатна контрола. На првата контрола најдобро постигнување регистрираше Насер Ал Атијах со Mini, кој водеше 11 секунди пред Лирој Пултер со Toyota и 27 секунди пред Мико Хирвонен со Mini. Водечкиот во вкупниот поредок до оваа етапа, Стефан Петерхансел со Peugeot на контролата доцнеше три минути зад Ал Атијах и на две зад Сајнц, кој беше трети. На третата контролата Петрхансел веќе беше 11 минути зад Ал Атијах и 7 во однос на Сајнц. Во последниот дел од делницата Шпанецот го зголеми темпото, го престигна Ал Атијах и на крајот триумфираше. Во топ три во оваа фаза се најдоа Ерик ван Лун со Mini, со 10 секунди зад победникот и Хирвонен со 27 секунди. Петерхансел имаше дефект со гумите и ја заврши делницата со речиси 9 минути зад Сајнц, што значеше пласман ...
| | веќе видена | слични

Саинс ја помина етапата за време од 2:35:31 часа, десет секунди побрзо од Холанѓанецот, Ерик ван Лон и 17 од Мико Хирвонен од Финска. Како резултат на денешната победа, возачот на Пежо го презеде и врвот во генералниот пласман на релито во конкуренција на автомобилисти со време ос 28:39:24 часа. Зад него останаа Стефан Петерхансел со заостанување од над седум и Насер Ал Атијах од Мини со 35 минути. Досегашниот лидер Себастијан Леб, кој беше на чело во првата половина од релито, денеска заостана повеќе од еден час и сега е на 22. позиција во генералниот пласман со 1:13:47 часа зад Саинс.
| | веќе видена | слични

Една од најкратките етапи на релито стартуваше и заврши во Белен, Аргентина, каде што требаше да има 285 мерени километри, меѓутоа поради високите температури организаторите ја прекинаа етапата на четвртата мерна точка. Саинц, кој беше втор во генерален пласман го победи Ерик Ван Лон во Мини за 10 секунди, додека трет беше Финецот Мико Хирвонен во уште едно Мини со 27 секунди послабо време. Стефан Петерхансел, лидерот на релито, ја заврши етапата со девет минути заостанување откако двапати мораше да менува дупната гума и сега е втор во генерален пласман со седум минути послабо време. Актуелниот шампион, Насер Ал-Атијах во Мини беше петти на етапата и сега е трет во генерален пласман со 14 минути заостанување. Себастиен Леб, кој првата половина од трката беше лидер пред да се изврти во понеделникот, беше 18. на етапата со над еден час заостанување.
| | веќе видена | слични

Шампионот од минатата година во релито, Насер Ал Атијах со Mini, ја запиша првата етапна победа за 2016 година и стави крај на победничката серија на пилотите на Peugeot. Катарецот беше прв од Салта до Белен во Аргентина - 394 тркачки километри, вкупно 767 километри транзиција. Во самиот финиш на делницата Ал Атијах го престигна Карлос Сајнц со Peugeot 2008 DKR и на крај оствари предност од дури 12 секунди, а трет заврши Стефан Петерхансел, со 31 секунда заостанување. Најтрофејниот,11-кратниот победник на Дакар, Петерхансел, е новиот лидер во трката, откако досегашниот водач Себастијан Леб имаше превртување на 510 километри од стартот. Од Peugeot потврдија дека Леб и навигаторot Елена се неповредени во несреќата. По инцидентот двајцата останаа да чекаат сервисен камион на Peugeot, кој им помогна да продолжат, за да на крајот стигнат како 32 со заостанување од повеќе од еден час. Пред тоа Себ и Елена загубија доста време откако заглавија во песочни дини, а потоа дојде и превртувањето. Во почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Пежото на Французинот доживеа тешки оштетувања што значеше дека загуби драгоцено време во борбата за првото место. Тој водеше во генералниот пласман во текот на првата недела, но по вчерашната несреќа тој е помири со судбината дека нема да може да го освои Дакар. „Имаше дупка која не ја видов. Тоа предизвика автомобилот да загуби баланс и се преврти на кров. Се скршија многу делови од автомобилот, моравме да менуваме две тркала, како и менувачот. Тоа значеше дека загубивме многу време. За победа во генералниот пласман шансите се готови. Секако сѐ уште го сакам искуството, бидејќи затоа и дојдов на Дакар. Несреќата се случи на 10 километри до крајот на етапата и тоа е навистина фрустрирачки“, изјави Леб.
| | веќе видена | слични

Пилотот на Пежо, Себастијан Лоеб доживеа несреќа во осмата фаза на релито „Дакар“, поради што заостана повеќе од еден час од победникот Насер ал Атијах. Огромното губење на време го чинеше Французинот и првото место во генералниот пласман. Тој ја отстапи лидерската позиција на клубскиот колега Стефан Петерхансел, кој заврши трет во фазата, на 31 секунда од минатогодишниот шампион Ал Атијах. На второ место се пласираше друг пилот на Пежо – Карлос Сајнц, кој финишираше 12 секунди зад победникот во фазата. Шпанецот веќе е втор и во генералниот пласман со заостанување од малку повеќе од две минути до Петерхансел. – Тоа се случи во пресушено корито на реката и јас не ја забележав јамата. Автомобилот падна во неа, изгубив контрола над управувањето и ние се свртевме. Добивме доста оштетувања и мораше да замениме две тркала и трансмисијата. Без сомнение изгубивме многу време како и шансите за конечна победа, прокоментира Лоеб. – Пред сè треба да собираме искуство. Токму поради тоа учествуваме во трката. На крајот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 247 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) ДАКАР 2016: Триумфално шоу на Peugeot

Од:
До кого (е-маил):
Порака: