ДНЕВЕН ХОРОСКОП: 4 октомври 2013

ОВЕН Со трпение и стабилност спротивставете се на денешните предизвици. Љубов: Партнерот можеби е загрижен поради вашите обврски и нивното влијание врз вас, па обидете се да не реагирате толку бурно доколку ви предложи одредени промени. Пред слободните Овни е поволен ден, посебно ако планираат на пократко патување. Работа: Бидете подготени за неочекувани настани и промени на планови во врска со вас. Здравје: Доколку имате некои тегоби, посоветувајте се со лекар. БИК Преземете потези само ако сте сигурни и ако знаете да ги избегнете ризиците. Љубов: Не ги доживувајте премногу лично зборовите на партнерот и потрудете се да не влезете во конфликт поради пренагласената емотивност. На слободните Бикови им се отвораат нови шанси за вљубување или почеток на врска. Работа: Избегнувајте да давате какви било ветувања или да се обидувате да спроведете што било, доколку не сте доволно сигурни. Здравје: Избегнувајте ги лицата што ве иритираат. БЛИЗНАЦИ Можно е да ја согледате потребата да менувате некои ваши досегашни ...
| | веќе видена | слични

Настрана што човек мора некогаш и да мисли на себе, жените често пати забораваат дека е потребно да мислат и на чувствата на партнерот. Потребно е да имате граница во своето однесување. Ако забележите дека правите некои од овие работи, веројатно сте ја преминале таа граница и мора да се поправите во тој поглед. Сè мора да биде по ваше Колку што не чини да бидете безгласна буква во врската, исто толку лошо е да инсистирате сè да биде како што вие сте замислиле. Можно е партнерот тоа да го почувствува како наметнување авторитет на сила и прашање на време е колку би го толерирал тоа. Дозволете некогаш неговата одлука да е последна, дури и по цена вашата опција да е подобра. Ги ставате неговите потреби зад своите Партнерот сака да одите на забава, вие инсистирате да одите на кино, тој сака да одмори дома, вие сакате да дојде со вас на шопинг. Имајте предвид дека без компромис не правите ништо. Ако постојано мислите како вие да си го поминете подобро времето, отколку на тоа како тој се чувствува и кои се ...
| | веќе видена | слични

Овен Овој викенд благодарение на вашата креативна енергија тргнувате во нови потфати. Тие се однесуваат на уметноста и љубовта. Затоа уживајте. Бидејќи на некои работи ставивте крај, на нов начин им пристапувате на проблемите. Имате влијание на околината, продолжете така. Бик Особено креативен и убав викенд. Во елемент сте и се занимавате со работите што ги сакате. Кога секогаш би можеле да владеете со себе, како што го правите тоа во овој момент, се ќе биде совршено. Причини за добро расположение има повеќе, на вас е да уживате. Близнаци Ќе сакате многу од плановите да ги спроведете на дело овој викенд, а притоа не сте свесни за своите можности. Тоа доведува до максимално исцрпување на нервите, а со тоа и до опасност од повреди. Внимавајте на исхраната, пијте повеќе течности и одморајте се. Рак Потрудете се да се дистанцирате од околината колку што може повеќе. Сите имаат проблеми, потрудете се цврсто да застанете на нозе и да го најдете најдоброто решение за нив. Од туѓите проблеми некогаш треба да се ...
| | веќе видена | слични

Овен Заедно со целата одговорност што ја изразувате, не можете во потполност да ги задоволите сите свои соработници. Некој ве наговара да продолжите со почнатата работа и да не обрнувате внимание на придружните коментари или на различните предупредувања. Бик Дејствувате афирмативно и имате слух за современи идеи, со кои можете да го унапредите својот деловен стил или професионално изразување. Имате прекрасна можност да завршите низа корисни работи, кои ќе ви донесат психичко олеснување и добра материјална сатисфакција. Близнаци Во неочекувани моменти мора да дејствувате многу трезвено, бидејќи различни пропусти прават дополнителна тензија и недоверба меѓу соработниците. Доволно сте вешти да ги остварите своите работни намери на некој ефикасен начин. Рак Дејствувате енергично со соработниците и поставувате нови барања, со кои сакате да ги унапредите своето професионално искуство и заеднички успех. Не дозволувате да има можност за ненадејни промени во деловните преговори. Сепак, со претераното истакнување ...
| | веќе видена | слични

Кои се џентлмените. Тоа се мажите, кои ни отвараат врата, им помагаат на постарите, на непознатите, ве почитуваат вас и вашето мислење, ги штитат послабите..Следат неколку совети како вашиот малечок еден ден да стане вакво момче со кое ќе се гордеете.Научете го да води, наместо да следиНикој не сака неговото дете да оди по толпата, без размислување, туку да има свое мислење и став кога ќе порасне. Затоа охрабрете го самостојно да донесува одлуки и да учи од последиците на одлуките, кои ќе ги донесе, без оглед дали тие се добри или лоши. На тој начин детето ќе научи да биде независно и полно со самодоверба.Научете го дека е во ред понекогаш да биде поразенИако тоа го сакаме, не можеме секогаш да бидеме победници. Затоа е важно да го подготвите детето за тоа и да му објасните на поразот да гледа како на можност нешто да научи. Охрабрете го на адекватен начин да го изрази своето разочарување и од своите грешки нешто да научи. Тоа се лекции, кои ќе му користат и надвор од играта, бидејќи во текот на созревањето ...
| | веќе видена | слични

Самодовербата е прекрасна особина, ако ја поседувате. Таа ви е сојузник кога сакате да се претставите блескаво на интервју за работа или да му се спротивставите на шефот. Секој од нас може да си ја зголеми самодоверабата, еве како: Откријте ги вашите добри особини и способности. Самодовербата треба да биде стимулирана и засилувана постојано. За да го направите тоа, потребно е да ги знаете вашите способности и добри особини. Тоа пак можете едноставно да го постигнете со една мала вежба. Напишете ги на лист дваесетте најдобри особини и способности кои ги имате (интелектуални, емоционални, физички). Потоа, до секоја од нив напишете што ви помогнала да постигнете. Пример: многу сум зборлеста, тоа ми помага секогаш лесно да се вклопувам во разговор и да запознавам многу нови луѓе. Убедете се дека можете да научите и да направите се. Самодовербата не значи да успевате во се и да знаете што да правите во секоја ситуација, а значи да мислите дека сте способни да научите и да направите нешто што ви е потребно. Вашето ...
| | веќе видена | слични

Луѓето честопати се однесуваат како хрчаци на тркало, работат постојано од навика без да размислат за начините со кои може нешто да постигнете поефикасно. Ние правиме нешта кои не се добри за нас, остануваме кадешто не треба да се наоѓаме и страдаме за подоцна да имаме задоволство. Не знаеме дека овие работи се штетни бидејќи изгледаат нормално за нас. Следните работи треба да престанете да ги правите уште денес, пред да стане доцна. Престанете да се откажувате. Велат дека токму во моментот кога сакате да се откажете се наоѓате речиси на крајот. Помислете на нешто во кое сте се откажувале. Сте започнале да го правите тоа, но потоа одеднаш сте се откажале бидејќи Ви било потребно уште малку повеќе за да ја постигнете целта. Во ваквите моменти потсетете се на моментот кога сте започнале. Зошто застанавте на овој пат. Дали Вие од минатото би сакале да ја видите целта готова или незавршена? Престанете да оставате работи за утре. Навистина треба да престанете да го правите ова. Одложувањето значи ...
| | веќе видена | слични

Клучот за среќата не може да го најдете седејќи со скрстени раце и чекајќи да ви падне од небо. Ескпертите по позитивна психологија истакнуваат едноставна, научо поткована мудрост за долгорочна среќа. Без разлика на животната доба во која се наоѓате, еве што можете да почнете да правите за да го зголемите вашето ниво на среќа и да чувствувате позитивни вибрации во вашето секојдневие. Искажувајте благодарност Нема поголема среќа од тоа навистина да го цените она што го имате. Благодарноста за сите добри аспекти во вашиот живот ќе ви донесе длабоко чувство на спокој и задоволство. Ова чувство нема никогаш да го постигнете доколку не му се радувате на она што веќе го имате. Негувајте го оптимизмот Без разлика во каква ситуација се наоѓате, победник е оној кој ќе успее да најде оптимистичен поглед на околностите, а неуспехот го гледа како можност за раст и за учење нова лекција во животот. Не размислувајте премногу и избегнувајте да се споредувате со другите Споредбата со другите луѓе може да биде отровна ...
| | веќе видена | слични

Вашето дете не го воочува само начинот на кој вие разговарате со вашиот партнер, туку тоа внимателно ве слуша и кога вие зборувате за него. Кога ќе се скарате со вашиот партнер и ќе почнете да го прозивате со погрдни имиња, вашето дете ја добива пораката дека на вас не треба да ви верува. Тоа се запрашува дали и за него имате вакво мислење и зборови кои ги кажувате кога тоа не слуша. Доколку вие имате одредени куќни задачи како што се перењето на облеката или чистењето, а вашиот партнер се грижи за уредувањето на градината или гаражата, детето ќе добие впечаток дека секој во семејството има своја улога и дека обврските секогаш треба рамномерно да бидат распределени. Меѓутоа понекогаш дел од обрвските, како што е готвењето, извршувајте ги заедно со партнерот за да види детето дека вие си помагате еден со друг. Не сакате вашето дете кое е вредно, да порасне, а да не знае да биде тимски играч. Бракот понекогаш може да биде тежок, а ако вашето дете информациите за бракот ги добива од холивудските парови, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Интуицијата претставува ваше разбирање на одредени работи без рационални причини. Некои сметаат дека интуицијата е нешто мистично кое им користи на одредени луѓе додека научниците кажуваат дека интуицијата може да се научи и да се објасни. Како и кај другите луѓе, вештината на интуицијата е потребно да се вежба и да се научи. Тогаш таа може да стане моќно оружје кое ќе ви помогне во најразлични ситуации. Ова се 7 проверени начини кои ќе ви помогнат да ја развиете и да почнете да ја користите интуицијата: 1. Бидете објективни Научете работите да ги гледате објективно. Обидете се емотивно да се дистанцирате и да замислите дека тоа му се случува на некој друг и да размислите што би го советувале. 2. Знаење и искуство Веројатно најважното нешто за активирање на интуицијата,. Колку повеќе искуство и знаење имате толку повеќе вашиот мозок полесно ќе ги воочува правилностите и на потсвесно ниво ќе ви укажат на тоа. Учете цело време и трудете се да забележите што повеќе детали. 3. Активирајте ја логиката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: 4 октомври 2013

Од:
До кого (е-маил):
Порака: