Пет совети за враќање на изгубената енергија

Во моментите кога сте исцрпени најважно е повторно да ги наполните батериите за да го избегнете хроничниот умор, падот на имунитетот и останати сериозни последици по здравјето. Ви претставуваме пет совети како на телото што побрзо да му вратите дел од изгубената енергија: 1. Полека со кофеинот Денот најчесто го започнувате со кафе, а без попладневната кофеинска доза не можете на нозе да го завршите работниот ден? Вистина е дека по една или две шолји ќе се чувствувате подобро, но тоа воедно е и максималната доза која телото може да ја прифати во еден ден. Предозирањето со кафе доведува до нервоза која никако не се согласува со заморот. 2. Шетајте Ништо не може да ја замени дозата на свеж воздух и кислород. Искористете ја кратката пауза на работа и прошетајте се околу зградата или по улицата во која ви се наоѓа канцеларијата. Неколку пати длабоко вдишете и ќе бидете подготвени за новите обврски. Исто важи и за заморот кој ве затекнал дома. 3.Смејте се Смејте се на глас. Со смеењето се ослободуваме од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет совети за враќање на изгубената енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: