Пет паметни работи кои ги прават пчелите

2 копии

Мозоците на пчелите можеби се мали, но тие имаат посебен начин на перцепирање и разбирање на светот во однос на луѓето. Наместо да складираат информации кои не им се потребни, пчелите знаат малку работи, но се експерти во нив. Пресметување бројки Минатата недела, австралиски научници открија дека пчелите кои даваат мед (Apis mellifera) можат да собираат и одземаат броеви. Четиринаесет пчели беа подложени на 100 тренинг вежби и успејаа да го погодат точниот одговор помеѓу 64% и 72% од времето. Научниците велат дека пчелите не се раѓаат со знаење да пресметуваат броеви, но можат да го научат тоа доколку луѓето решат да им покажат како. Решавање задачи Во 2017 година, истражувачи од универзитетот Квин Мери во Лондон покажаа дека пчелите можат да научат како да бидат наградени и потоа да им покажат на останатите пчели како да го направат истото. Пчелите во експериментот беа подучени од пчела-мамец како да преместат мало топче на означено место. Тие не само што научија да го прават тоа, туку најдоа и начин да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пчеларите од Пијанец имаа добра година кога е во прашање квалитетот на медот од ова подрачје. Еден од пчеларите кои потврдија дека годината била добра е Славе Никовски од делчевското село Истевник, кој е меѓу првите пчелари во општината. Никовски се занимава со одгледување на над 200 пчелни семејства. Годинава, вели, била добра и за пчелите и за приносите на мед. – Оваа година пчеларството кај мене се наоѓа во добра здравствена состојба и со добри приноси во однос на купувањето во одделни општини во Република Македонија. Пчелите се наоѓаат во атарот на село Нов Истевник. Со добри резултати имам принос до 25 килограми по пчелно семејство. Имам над 200 пчелни семејства што се во добра здравствена состојба, вели Никовски. Додава дека за добрата состојба на пчелите, покрај поволните временски услови минатата година, придонесоа и надлежните институции, што се почесто им вршат уредна контрола за квалитетот на медот. Медот на големо му го земаат дистрибутери од Берово и Струмица, што според Никовски е конкурентен и ...
| | веќе видена | слични

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен колапс на колониите резултира со рекордни бројки мртви пчели во светот, а научниците како виновници за тоа ги посочуваат неоникотиноидните пестициди. ЕУ прва забрана три од пестицидите и тоа: клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам. Сепак, Франција оди чекор понапред и ги забранува и тиаклоприд и ацетамиприд во сите земјоделски активности, вклучувајќи ги и стаклениците. Неоникотиноидите по структурата се слични на никотинот и за прв пат се појавија во 90-тите години на минатиот век, а функционираат така што го напаѓаат нервниот систем на инсектите. Бидејчи се прскаат на растенијата, а пчелите се движат по нив и го вдишуваат правот. Истражувачите посочуваат дека неоникотиноидите исто така се одговорни за помалиот број сперматозоиди кај пчелите, што значи дека се намалува и стапката на репродукција. Други истражувања покажуваат дека хемикалиите им ја попречуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 200 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција на која ги презентираше новите проекти од програмата на партијата најави ...
сите 240 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет паметни работи кои ги прават пчелите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: