Северна Кореја жали за својот „полубог“ (видео)


Веста за смртта на Ким Џонг-ил ја фрли 24 милионската нација на раб на лудило и масовна хистерија, барем од она што го јавува севернокорејската државна новинска агенција. Врховниот лидер, Нашиот татко, Генералот се само неколку од 50. имиња под кои бил познат Ким Џонг –ил во Северна Кореја, каде многумина го сметале и за полубог. Неговата биографија е мистериозна, а како за полубог во неа навистина има и неверојатни настани. Така, неговото раѓање во 1941 било најавено од ластовичка, а потврдено од двојно виножито и нова ѕвезда која блеснала на небото над Северна Кореја. Како полубог, многумина во државата верувале дека со неговото расположение имал моќ да ги контролира временските услови. Повеќе медиуми пишуваат дека имал неверојатен страв од летање, па затоа постојано патувал со својот блиндиран воз, каде “поради огромна физичка и ментална исцрпеност доживеал срцев удар“. Бил голем љубител на музиката, па во биографијата пишува дека искомпонирал шест опери и “неколку мјузикли“. Велат не сакал да јаде ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 5 милиони лица досега се збогуваа од починатиот лидер на Северна Кореја Ким Јонг Ил, пренесуваат државните медиуми. Посмртните останки на се изложени во главниот град Пјонгјанг додека организираното оплакување на долгогодипшниот... Повеќе од 5 милиони лица досега се збогуваа од починатиот лидер на Северна Кореја Ким Јонг Ил, пренесуваат државните медиуми. Посмртните останки на се изложени во главниот град Пјонгјанг додека организираното оплакување на долгогодипшниот лидер продолжува на улиците и јавните локации во целата држава. Секако, бројката од 5 милиони луѓе на државната новинска агенција е невозможна за проверка, а доколку е точна, тоа би значело дека 20 отсто од населението на зело учество во јавното оплакување на Ким Јонг - Ил. Не можам да ја потиснам мојата тага. Како можеше нашиот генерал да ни го направи ова? Моето срце е во огромна болка!, изјави Ри Кил Сунг, директор на севернокорејското министерство за надвореШни работи Денеска нашата армија и народот се во шок заради огромната болка ...
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ил наводно го убила војската, незадоволна од статусот во текот на неговото владеење. Само еден ден по објавувањето на веста за смртта на севернокорејскиот комунистички лидер Ким Џонг Ил, од Јужна Кореја пристигнуваат тврдења дека врз него всушност е извршен атентат, позади кој стои севернокорејската војска! "Кружи приказна дека Џонг Ил е убиен и дека заверата ја извеле воените струи кои до сега го криеле незадоволството за начинот на кој тој ја водел земјата. Со оглед на тоа дека интересите на многу офицери се повредени во текот на неговото владеење, не ја исклучувам можноста дека некои воени претставници имаат клучна улога во неговата смрт", изјавил Ан Чан Ил. Тој напоменува дека претходно е убиен еден високорангиран службеник од Северна Кореја. Констатирајќи дека еден број на воени офицери се сменети веднаш по прогласувањето на Ким Џонг Ун за наследник на Ким Џонг Ил, Ан објаснува дека растечкото незадоволство помеѓу офицерите можело да доведе до заверата за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Северна Кореја ги зајакна мерките за безбедност во градовите, го подигна степенот на воена готовност и обезбеди лојалност на врховниот генерал по смртта на лидерот Ким Џонг-ил, во настојувањето да се консолидира власта на неговиот наследник, неговиот син Ким Џонг-ун. Загриженоста на земјите во регионот се зголеми додека синот на Ким Џонг-ил, кој е помлад од 30-години ја презема власта во земјата, која располага со 1,2 милиони војници, балистички ракети и програма за нуклеарно вооружување. Јужна Кореја ги стави своите сили во состојба на целосна готовност. Лицата кои ги возат чамците долж граничната река која ги дели Северна Кореја и Кина изјавија дека севернокорејската полиција им наредила да престанат да ги возат туристите, бидејќи ќе отворат оган кон секој чамец, доколку видат кого било со камери. Долж меѓукорејската граница, која се смета за една од најутврдените и најдобро чуваните во светот, активистите од југот денеска пуштаа балони со пропагандни летоци со критика кон Северна Кореја. На некои од нив ...
| | веќе видена | слични

Јужнокорејски активисти за човекови права и бегалци од Северна Кореја денеска пуштија големи балони со десетина илјади пропагандни летоци кон Северна Кореја, додека земјата е во жалост поради смртта на Ким Џонг Ил. Праќањето летоци од страна на мала група активисти собрани на границата сигурно ќе предизвика бес на Северот, кој таквите акции ги доживува како пропагандна војна. На летоците се отпечатени пораки со несогласување за наследниот пренос на власта од таткото на синот, како портрети на Ким Џонг Ил и на неговиот наследник Ким Џонг Ун. Северна Кореја претходно предупредуваше дека ќе отвори оган кон Јужна Кореја како одговор на таквата акција, а денешното пуштање балони доаѓа во посебно чувствителен момент за Северна Кореја. Многумина во Азија се загрижени поради можноста да избие борба за превласт меѓу официјалниот наследник Ким Џонг Ун и евентуалните ривали во земјата која има нуклеарна програма, пренесува АП. Сепак, за сега нема никакви знаци за несогласување или немири во ...
| | веќе видена | слични

Почит на починатиот диктатор, чие телое изложено вомеморијалнатапалата „Кумсусан“во Пјонгјанг, вчера му оддаде и неговиот син и наследник Ким Џонг Ун ИзлоЖено телото на Ким Џонг Ил Телото на починатиот севернокорејски лидер Ким Џонг Ил е изложено во меморијалната палата „Кумсусан“ во Пјонгјанг, во отворен ковчег со стаклен капак. Почит вчера му оддаде неговиот син и наследник Ким Џонг Ун, заедно со други највисоки функционери на херметички затворената држава. Јужна Кореја, која ја стави армијата во состојба на готовност по веста за смртта на Ким, му изрази сочувство на севернокорејскиот народ. - Другарот Ким Џонг Ун го посети телото на Ким Џонг Ил со претставниците на партијата, Владата и на војската за да изрази сочувство и болка - пренесе севернокорејската државна новинска агенција КЦНА. Пјонгјанг завчера објави дека „драгиот лидер“ починал од срцев удар во саботата, на 69-годишна возраст, во својот луксузен блиндиран воз. Неговото тело во мавзолејот „Кумсусан“ е покриено со црвена прекривка, а ...
| | веќе видена | слични

Светските медиуми шпекулираа дека Ким Џонг Ил е тешкоболен или мртов повеќе години пред Северна Кореја официјално да објави дека починал Лондонски „Тајмс“ во 2008 година објави оти една од фотографиите на кои „драгиот лидер“ позира со војската е монтирана и дека властите се обидуваат да прикажат оти Ким е способен да владее со државата. И Би-би-си анализира една фотографија и тврди дека на неа може да се забележат низа детали што укажуваат дека е фотомонтажа (како неправилни сенки, отсуство на детали, отстапување во пикселите и сл). Ваквите фотографии го поставуваат прашањето дали Ким одамна бил онеспособен да владее или експертите на севернокорејската пропагандна машинерија што со Фотошоп го одржувале во живот станале немарни. Во прилог на ова е и тврдењето на францускиот неврохирург што го лекувал Ким по мозочниот удар во 2008-та. Франсоа Гзавие Ру за Асошиејтед прес изјавил дека тогаш итно бил префрлен во Пјонгјанг за да го прегледа Ким, кој бил без свест, во лоша состојба на интензивна нега во една ...
| | веќе видена | слични

По смртта на Ким Јонг-ил во Северна Кореја ќе се воспостави лична диктатура, иако ќе биде предводена од неискуснот син, објави извор близок до Пекинг и Пјонгјанг. Изворот исто така додава дека војската, која сака да го развие нуклеарниот арсенал, ветила дека ќе биде верна на Ким Џонг-ун кој ја презема фамилијарната династија која владее со земјата уште од нејзиното создавање, после Втората светска војна. Тоа е првиот зак дека Северна Кореја тргнува по правец кој многу го предвидуваа, односно дека со државата ќе владее група луѓе по прв пат откако е основена во 1948 година. И Ким Џонг-ил и неговиот татко Ким Ил-сунг беа семоќни, авторитарни владетели на таа изолирана држава. Состојбата во Северна Кореја се чини дека е подобра откако војската е под контрола на Ким Џонг-ун. На прашањето за можноста од воен удар, извор изјавил: „Тоа е многу мала веројатноста да се случи. Војската вети почит и верност кон него“. Колективното водство на државата ќе се состои од Ким Џонг-ун, неговиот вујко и војската, кажал изворот.
| | веќе видена | слични
9 копии

Пет милиони жители на Пјонгјанг му оддадоа почит на покојниот севернокорејски лидер Ким Јонг Ил во текот на изминатото деноноќие, јави севернокорејската новинска агенција. Од 19 декември попладне, кога беше соопштена тажната вест за смртта на Ким Јонг Ил, до пладне следниот ден пред неговите статуи и портрети се поклониле над пет милиони лица, што сочинува една петина од населението на Северна Кореја. „Луѓето беа скршени од тага, некои дури и паѓаа во бессознание од жал“, соопштува севернокорејската државна агенција, опишувајќи ги бескрајните редици луѓе кои оддавале почит на нивниот лидер.
| | веќе видена | слични

Новиот млад лидер "Големиот наследник" на сверна Кореја ќе мора да ја дели власта со неговиот вујко и со војската по смртта на неговиот татко Ким Џонг Ил, затоа што оваа изолирана земја се насочува кон колективното раководство од диктатурата на еден цврст човек - изјавил за Ројтерс извор од Пјонгјанг. Војската која се обидува да развие нуклеарен арсенал му ветила сојуз на младиот и непроверен Ким Џонг кој ја превзема власта од неговиот мртов татко. Моменталната ситуација во Северна Кореја е мирна со оглед на тоа што војската му понуди сојуз на новиот лидер. Доколку нема цврст човек во војската, во Северна Кореја ќе владеат колективно Ким Џонг и неговиот вујко.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 130 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 133 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 98 | | | веќе видена

Денеска времето во Република Македонија ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува ...
сите 165 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Северна Кореја жали за својот „полубог“ (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: