Пет милиони евра гаранција за директорот на „Галеника“ да излезе од притвор

Пет милиони евра гаранција за директорот на „Галеника“ да излезе од притвор Поранешниот директор на „Галеника“ Ненад Огњеновиќ, кој е обвинет за повеќелилионски малверзации на штета на фабриката за лекови, ќе биде пуштен од притвор во кој се наоѓа од мај, доколку плати гаранција од пет милиони евра. Апелациониот суд во Белград го потврдил решението на Специјалниот суд со кое бил продолжен притворот за Огњеновиќ и за новосадскиот бизнисмен и сопственик на фабриката „унихемиком“ Жељко Јововиќ и истовремено бил определн износ од пет милиони евра како гаранција за Огњњеновиќ со која би бил заменет притворот за него. Огњеновиќ, како што јавуваат српските медиуми, останува во притвор се додека на судот не му достави доказ дека наведениот износ е уплатен во корист на Република Србија. Според портпаролот на судот Мирјана Пиљиќ, Апелациониот суд оценил дека првостепениот суд дал јасни и аргументирани причини што се однесувале како на продолжување на притворото, така и во онос на мерката гаранција. Според ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 115 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 66 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет милиони евра гаранција за директорот на „Галеника“ да излезе од притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: