Започна судски процес за обид за убиство на Ердоган

11 копии

Во Турција денеска започна судски процес против 47 лица, кои се обвинети за обид за убиство на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, ноќта на 15 јули минатата година кога беше спречен обидот за државен удар. Триесет и седум од обвинетите се поранешни воени лица, на кои им се заканува доживотна казна затвор поради обвиненија за обид за убиство, за промена на уставниот поредок и за други кривични дела против државата. Осомничените се обвинети за нападот на хотел во Мармарис, каде престојувал Ердоган, при што беа убиени двајца полицајци. Шефот на државата го напушти хотелот непосредно пред тој да биде нападнат. Турските власти сметаат дека превратот е организиран од движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а чии приврзаници се обвинети за инфилтрирање во армијата и други државни институции. Ѓулен демантира дека е организатор на пучот.
| | веќе видена | слични

Обвинителството во косовскиот град Призрен подигна обвиненија против пет лица осомничени за нападот врз турскиот конзулат во градот на 28 ноември 2016 година, пишува Gazeta Express. Според обвинителството, обвинетите извршиле напад врз дипломатски објект и предизвикале опасност за пожар, фрлајќи во дворот „Молотов коктел“. Петмината беа уапсени неколку часа по нападот. На 28 ноември се слави Денот на независноста на Албанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција очекува чекори од страна на Европска унија за да им се дозволи на турски граѓани да патуваат без визи во земјите-членки на ЕУ што е можно побрзо, изјави денеска Ибрахим Калн, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Во рамките на договорот за мигрантите, постигнат меѓу Турција и ЕУ, Анкара се согласи да го запре бранот нелегални мигранти кон Европа во замена за безвизно патување на турските граѓани и финансиска помош. Укинувањето на визите е блокирано поради несогласувањето на ЕУ со турските антитерористички закони. Калн исто така апелираше до израелската Влада да ја прекине „политиката на нелегално населување“ на палестинска земја. Ердоган претходно ја осуди одлуката на Израел за изградба на населби во Западен Брег како „апсолутна провокација“. Израел минатиот месец објави планови за изградба на уште 3.000 домови во Западен Брег, а изгласа и Закон за легализација на околу 4.000 домови. Портпаролот на Ердоган посочи дека кипарските Турци нема да учествуваат на утрешната средба на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во тек се подготовките за состанокот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот американски колега Доналд Трамп, што веројатно ќе се одржи пред самитот на НАТО во мај оваа година, најави денеска портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин. Калин на прес-конференцијата во Анкара истакна дека речиси е сигурно оти двајцата лидери ќе се состанат во рамките на самитот на НАТО, но дека се работи на тоа претседателите да се состанат и претходно. Тој истовремено нагласи дека Турција очекува Европската унија да преземе чекори со цел на државјаните на земјата да се овозможи да патуваат во Унијата без визи. Во рамките на договорот што минатата година го постигнаа Турција и Европа, Анкара прифати да го запре протокот на илегални мигранти во Европа, барајќи за возврат укинување на визите за ЕУ и финансиска помош. Примената на договорот, меѓутоа, е запрена поради спротивставените мислења на Анкара и Брисел за закиноте за борба против тероризмот во Турција, што ЕУ ги критикува.
| | веќе видена | слични
6 копии

Судскиот процес против 47 лица, главно војници, започна во турска Мугла, под сомнение дека се обиделе да го убијат турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во хотелскиот комплекс на Егејското Море во текот на неуспешниот државен преврат од ноќта на 15 јули 2016 година. Меѓу обвинетите се 37 војници. На тројца од обвинетите, по кои се трага, ќе им биде судено во отсуство, меѓу нив и на имамот Фетулах Ѓулен кој од 1999 година живее во доброволен егзил во САД и кого Анкара го обвинува дека создал паралелни структури во правосудниот, образовниот и безбедносниот систем на земјата и оти стои зад пучот. Ѓулен, од своја страна, го отфрли обвинувањето и го осуди државниот удар како метод за соборување на власта, но Вашингтон уште не одговара позитивно на барањата од Турција да ѝ биде предаден. Стотици луѓе ги пречекаа обвинетите пред зградата на Трговската комора во којашто се одржува судењето со развиорени турски државни знамиња и извикувајќи „Сакаме смртна казна“ и „Господ е голем“. Претседателот Реџеп Тајип ...
| | веќе видена | слични

Повеќето осомничени се поранешни воени лица. Тие можат да добијат доживотна казна поради обвиненија кои вклучуваат обид за убиство, за промена на уставниот поредок и други тешки злосторства против државата. Обвинетите се товарат дека извршиле напад во хотел во одморалиштето Мармарис каде беше сместен Ердоган, и убиле двајца полицајци. Ердоган го напушти хотелот малку пред тој да биде нападнат во ноќта на 15 наспроти 16 јули 2016 година.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган тврди дека референдумот за уставни реформи закажан за 16 април ќе значи преродба на силната и стабилна Турција, а резултатите ќе ги посрамотат сите кои не веруваат во државата. Промените предвидуваат воведување претседателски систем и можност лидерот на државата да биде и лидер на политичка партија. Владејачката Партија на правдата и развојот и опозициската Партија за националното движење ги поддржуваат уставните реформи, додека опозициските Народна републиканска и Народна демократска партија се против.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 120 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна судски процес за обид за убиство на Ердоган

Од:
До кого (е-маил):
Порака: