Шест години затвор за Кочан и конфискација на имот


Шест години затвор доби бизнисменот Сеад Кочан, а Василие Авировиќ три години за случајот „Труст“ на СЈО за незаконското добивање на тендер на ЕЛЕМ за ископ на јаглен во РЕК Битола. Осудените треба да платат и парична казна од два милиона денари одделно или по околу 33 илјади евра. На фирмите кои учествувале на тендерот „Трансмет“ и „Силекс Неметали“ им е забрането учество на јавни повици 3 години. Воедно ќе биде конфискувана и имотната корист со која се здобиле фирмите од тендерот, или околу 17 милиони евра. Судијката Лидија Трајковска Зимбовска рече дека невалидната документација е есенцијата на кривичното дело. „ Обвинетите свесно ги прекршиле правилата на постапката со цел да го добијат тендерот и да обезбедат за себе имотна корист “, рече судијката. Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски по пресудата порача дека не побарале мерка притвор за Кочан , бидејќи сега законот и за пресуди од над 5 години затвор тоа не го обврзува. „ Во однос на него ние веќе имаме гаранција дека нема да се даде во бегство. Сега е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскиот суд осуди на пет години затвор жена која ги криела своите два сина од нивниот татко, кого го обвинила за злоупотреба, објави Би-би-си. Судот исто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судот на обвинетиот Сеад Кочан му изрекува и забрана за вршење професија, дејност или должност, да биде управител, одговорно лице во правно лице односно член на органи во правно лице во траење од 3 години“, оваа е пресудата што ја прочита претседателката судскчкиот совет за случајот „Труст“, судијката Лидија Зимбовска. Тендерот за ископ на јаглен и јаловица во РЕК Битола на бизнисменот Сеад Кочан му донесе затворска казна од шест години, на второобвинетиот Василе Авировиќ три години затвор. Тие се прогласени за виновни во судскиот процес „Труст“, за злоупотреба на јавна набавка. Авировиќ пресудата не ја слушна од обвинителна клупа, поради здравствената состојба. Одбраната најави жалба, бидејќи смета дека тој не злоупотребил јавна набавка. Затворската казна на Сеад Кочан и Василие Авировиќ нема да стартува веднаш. Треба прво да ја добијат пресудата па отпосле имаат право на жалба до Апелациониот суд. Фирмите „Трансмет“ и „Силекс неметали“ една година нема да учествуваат на тендери. На компаниите им се ...
| | веќе видена | слични

Првообвинетиот во овој случај, Сеад Кочан доби шестгодишна затворска казна за кривично дело “Злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување договор за јавна набавка или јавно-приватно партнерство“. Обвинетиот Василије Авировиќ, кој од здравствени причини не присуствуваше на изрекувањето на пресудата, за истото кривично дело е осуден на 3 години затвор. Третоосомничениот во случајот, Сафет Ватиќ е ослободен од нива, односно, делото за кое се товареше, според законот не претставува кривично дело. Братот на Сафет, Мујо Ватиќ, рече дека нивната компанија Вато била соработник на фирмата Силекс Неметали СТ и вршеле дејност без знаење дека прават економски криминал. Судијката Зимбовска одлучи да биде конфискуван движен и недвижиен имот, во вредност од 17,3 милиони евра, пари кои ќе мора да се вратат во државниот буџет. Всушност, толку изнесува и сумата на тендерот за кој приложиле фалсификувани документи. Воедно компаниите „Силекс“ и “Трансмет“, кои се одговорни за кривичното дело, во рок од 30 дена треба да ...
| | веќе видена | слични

Компаниите „Трансмед“ на Кочан и „Силекс неметали“ во која управител беше Авировиќ, се казнувааат со по 2 милиони денари Шест години затвор за Сеад Кочан, бизнисменот чија компанија „Трансмед“ со години важеше за блиска до моќниците од ВМРО-ДПМНЕ. Кочан, заедно со Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ беа обвинети во случајот на СЈО – „Труст“, дека преку конзорциум на три фирми незаконски добиле милионски тендер за ископ во РЕК Битола. СЈО е задоволно од пресудата за Кочан кој останува на слобода до правосилност на пресудата. „Евентуална мерка притвор за Сеад Кочан, таа не е задолжителна иако е казната над 5 години затвор. За него имаме веќе гаранција дека нема да бега и не може да се употреби построга мерка“, рече обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски. Авировиќ, кој денеска не беше во судницата поради здравствени причини, доби 3-годишна казна затвор, а за третообвинетиот Ватиќ беше изречена ослободителна пресуда. „За нас правдата е стигната и правдата стига“, рече брат на ослободениот Сафет Ватиќ, Мујо Ватиќ. ...
| | веќе видена | слични

Бизнисменот Сеад Кочан, сопственик на фирмата „Трансмет“ е осуден на шест години затвор и забрана за вршење на дејност во траење од три години затоа што со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ со што се здобил со имотна корист од 17 милиони евра, одлучи денеска Кривичниот суд Скопје 1. За истото кривично дело на три години затвор и забрана за вршење на дејност во траење од три години е осуден и застапникот на фирмата „Силекс Неметали“, Василије Авировиќ. Со ова по девет месеци заврши првостепената постапка за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во образложението на пресудата, судијката Лидија Трајковска Зимбовска рече дека обвинетите свесно ги повредиле законските одредби, заради остварување имотна корист. Меѓу другите докази, Трајковска Зимбовска се повика и на еден од прислушуваните разговори помеѓу тогашниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски и генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. „И покрај сето договарање ...
| | веќе видена | слични

„Судот го осуди Сеад Кочан на 6 години затвор“ Ова е реакцијата на сопственикот на компанијата Трансмет, откако судијката Лидија Зимбовска, која што е претседателка на судскиот совет за предметот Труст, ја прочита конечната пресуда. Првообвинетиот во овој случај, Сеад Кочан доби шестгодишна затворска казна за кривично дело “Злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување договор за јавна набавка или јавно-приватно партнерство“. Обвинетиот Василије Авировиќ, кој од здравствени причини не присуствуваше на изрекувањето на пресудата, за истото кривично дело е осуден на 3 години затвор. Третоосомничениот во случајот, Сафет Ватиќ е ослободен од нива, односно, делото за кое се товареше, според законот не претставува кривично дело. Братот на Сафет, Мујо Ватиќ, рече дека нивната компанија Вато била соработник на фирмата Силекс Неметали СТ и вршеле дејност без знаење дека прават економски криминал. Судијката Зимбовска одлучи да биде конфискуван движен и недвижиен имот, во вредност од 17,3 милиони евра, пари кои ...
| | веќе видена | слични

Шест години затвор за сопственикот на „Трансмет“, Сеад Кочан, а три години затвор судот му изрече на обвинетиот, Василије Авировиќ, кој во име на компанијата „Силекс Неметали СТ“ дал согласност за учество во тендерот на „ЕЛЕМ“. Судот нема дилема дека Кочан и Авировиќ се соизвршители во криминалот вреден 17 милиони евра. Судечкиот совет, со кој претседаваше судијката Лидија Зимбовска, за случајот наречен „Труст“, освен затворски казни за двајцата споменати, изрече забрана за вршење дејност управител или функција физичко лице во правно лице, во траење од три години. Фирмите „Трансмет“ и „Силекс Неметали СТ“ се казнети со по два милиона денари и имаат забрана за учество на тендери во траење од по три години, а ќе се изврши и конфискација на имот во висина на тендерот, односно во вредност од 1,06 милијарди денари. Судијката Лидија Зимбовска го ослободи од секаква вина третообвинетиот Сафет Ватиќ, откако Специјалното јавно обвинителство, во завршен збор ги повлече обвинувањата за фирмата „Вато“, а за која што ...
| | веќе видена | слични

Три бомби беа клучни за СЈО лани да отвори истрага под име „Труст“- со образложение да се види до каде одела борбата со конкуренцијата за добивање тендер. Тројцата „најповолни“ кандидати Сеад Кочан на „Трансмет“, Василије Авировиќ, директор на „Силекс неметали“ и Сафет Ватиќ, прв човек на фирмата „Вато“ СЈО одлучи да ги изведе пред лицето на правдата. Во текот на судскиот процес обвинителите презентирааа над 1.500 докази, според кои тогаш обвинетите, а денес двајца и осудени, со фалсификувани документи, здружени во конзорциум местеле тендери во ЕЛЕМ, во вредност од 17 милиони евра. Најзвучното име во оваа тројка, бизнисменот Сеад Кочан, непосредно пред објавувањето на одлуката на Апелација за притвор, лани во март, се впушти во бегство. Речиси 2 месеци полицијата со меѓународна потерница не можеше да му влезе во трага, а неговиот адвокат тврдеше дека не избегал, туку заминал на службен пат. Кочан се врати во Македонија, откако Врховен му ја укина мерката притвор, против која протестираат вработените во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест години затвор за Кочан и конфискација на имот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: