6 причини зошто треба да почнете да ја ставате вашата среќа на прво место

Многу често во нашиот живот ние ја ставаме среќата на другите на прво место. Се обидуваме да измамиме насмевка на туѓи лица, без да ги избришеме солзите од нашите лица. Кога станува збор за одлуки, нивното мислење ни значи повеќе и токму затоа го поминуваме секојдневието размислувајќи како тие се чувствуваат, живеејќи го нашиот живот според нивниот.Додека вие ги правите среќни другите, многу често заборавате дека токму вие сте оние кои сакаат да бидат среќни. Па, ако ги правите вашите животни одлуки според она што ќе ги направи луѓето околу вас среќни, без разлика на тоа како вие навистина се чувствувате, тогаш вие го живеете животот погрешно. Не сте убедени? Погледнете ги следниве 6 силни причини зошто треба да почнете да ја ставате вашата среќа на прво место, пред онаа на другите.1. Не можете да ги направите сите среќниФакт е дека едноставно е невозможно да ги направите сите луѓе во вашиот живот среќни , па токму затоа е и бесцелно постојано да се обидувате, трошејќи ја вашата енергија и живот за нешто што ...
| | веќе видена | слични

Да веруваш во себе и да си полн со самодоверба значи да бидеш чекор пред другите. Постојат такви моменти кога самодовербата ние е повеќе од потребна. Самодовербата, како и се друго, се тренира, вежба. Не дозволувајте без неа да се појавите на разговорот за работа или пред клиентите. Глумете ја додека не ја почувствувате Посебно кога се работи за нови, непознати работи самодовербата ни е повеќе од потребна. Некогаш ќе мора да направиме неколку грешки пред да излеземе на правиот пат. Можеби не се чувствувате сигурно во себе, но пробајте да глумите- чувството со тек на време ќе ви помине во навика. Не мислете дека е потребно да им се допаднете на сите Понекогаш сме толку опседнати со тоа дека нема да успееме да бидеме разбрани, па лесно се откажуваме. Никогаш не ги закопувајте сопствените сништа поради некои други. Успешните луѓе знаат дека многумина нема да ги сакаат. Помирете се со тоа. Бидете отпорни Морате да научите да одбиете и да бидете одбиени. Тоа што на некого не му се допаднала вашата идеја не значи ...
| | веќе видена | слични

Некои луѓе треба да се плашат од возење. Секако мислиме на оние возачи кои возат како манијаци. Но има и луѓе кои се сосема способни да возат, но не го прават тоа бидејќи се плашат. Што тие можат да направат за да си помогнат? Стравот може да ги натера луѓето сосема да се откажат од возењето. Стравот не се јавува исклучиво кај луѓе кои немаат искуство со возење, тој може да се јави и кај искусни возачи кои претрпеле некаков стрес или траума од возење. Стравот од возење е нешто на кое можете да работите и да го надминете. Каков е вашиот живот надвор од автомобилот? Можеби секогаш сте се плашеле од возење, или пак можеби некогаш било подобро, но стравот се влошил со тек на време. Што се случувало во вашиот живот кога прв пат се јавил овој страв? Поширокиот стрес во животот може да има домино ефект и да ви ја сруши самодовербата во повеќе области од животот. Осврнете се на вашиот живот и видете што ве отповарува и што ви причинува стрес генерално. Постепено превземете мерки да го регулирате стресот со кој се ...
| | веќе видена | слични

Во добрите врски има исто толку негативни чувства, колку што има и позитивни, само што тие не се оние на кои вие сте навикнати. Вие почнувате да ги доживувате овие негативни чувства на сосема нов начин. На пример, чувствувате тага, но таа доаѓа од длабоко копнење. Чувствувате страв, но тој доаѓа од вашата зависност од партнерот. Чувствувате дека не гледате, но истовремено и гледате совршено. За овие негативни чувства не се зборува често, затоа што ако се извадат од контекст звучат лошо, но во најдобрите врски тие се исто толку присутни како и добрите чувства. Па, како вашата вистинска љубов навистина прави да се чувствувате? Би требало да прави да се чувствувате… нервозно Без разлика дали станува збор за трема, пеперутки или непријатно чувство во вашиот стомак, доколку некое време не сте се слушнале со вашиот партнер, сосема е нормално да се почувствувате нервозно. Само затоа што ви е удобно во врската, не значи дека нема да почнете да паничите доколку нема ниту еден пропуштен повик од него/неа. Би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури и кога сте во долга врска, сексот често е различен. Тој расте и се менува паралелно со вас во вашата врска. Токму затоа и воопшто не изненадува фактот што постојано ве очекува нешто ново зад следниот агол. И покрај тоа што има големи шанси да имале безброј пати односи, погледнете ги следниве 5 видови секс кои ги искусуваат оние кои се во врска подолго време… 1. Секс каков што сте немале никогаш порано И секако, на почетокот, сте го немале. Барем не со оваа личност, на овој нов начин. Постои време кога сè ќе ви биде ново и сè ќе доживувате како најневеројатното нешто кое некогаш сте го искусиле. Но, тоа нема да се случува само првиот пат или првите неколку пати… Тоа ќе продолжи да се случува подолг временски период. Вие ќе го истражувате телото на вашиот партнер, сакајќи да ги откриете сите негови/нејзини делови, а истото ќе се случува и со него/неа. 2. Секс со страст која сте ја заборавиле Кога сте во долга врска, сексот нема секој пат да ви биде најдобриот кој некогаш сте го имале. Понекогаш тој ќе ...
| | веќе видена | слични

Љубомората и завидливоста се комплексни емоции. Зошто се толку непријатни и како можете да ги контролирате овие ужасни чувства? Веќе знаете дека завидливоста и љубомората можат да влијаат на вашата работа, на вашите љубовни врски, пријателства и пред се, на вашиот живот. Постои разлика помеѓу завидливоста и љубомората, но и двете се поврзани со страв Завидливоста е страв дека нешто ви недостасува. Ова е дводелна емоција: личноста А сака нешто кое го има личноста Б. На пример, ја посакувате работата на некоја личност. Љубомората е страв дека ќе изгубите нешто кое го имате. Ова е триделна емоција: личноста А е загрижена дека ќе ја изгуби личноста/предметот Б заради личноста/предметот Ц. На пример, мислите дека ќе го изгубите своето работно место затоа што некој колега е подобар од вас. И љубомората и завидливоста се сосема нормални Љубомората и завидливоста се всушност резултат на компетитивноста со другите луѓе - обвинете го својот животински инстинкт за тоа. Во светот на цицачите, серотонинот ве мотивира да ...
| | веќе видена | слични

Што и да се случи во ваша околина, не го разбирајте лично. Сè она што другите го прават, не го прават за вас. Тоа го прават заради себе. Сите луѓе живеат во сопствен сон, во сопствениот ум. Тие се наоѓаат во целосно поинаков свет од оној во кој ние живееме. Кога нешто сфаќаме лично, создаваме претпоставка дека тие знаат како е во нашиот свет и се обидуваме да им го наметнеме истиот. Што и да прават другите луѓе, чувствуваат, мислат или кажуваат - не го сфаќајте лично. Ако ви кажат дека сте прекрасни, тоа не го кажуваат заради вас. Вие знаете дека сте прекрасни. Не ви е потребно да им верувате на другите кои ви велат дека сте такви. Кога навистина ги гледаме луѓето такви какви што се, а притоа не ги разбираме лично, никогаш нема да бидеме повредени од она што го прават или зборуваат. Дури и ако ве лажат, во ред е. Тие ве лажат затоа што се плашат. Тие се плашат дека ќе откриете колку се несовршени. Кога навиката да ги разбирате работите лично стане длабоко искоренета од вас, ќе избегнете многу стресови во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Врвниот специјален јавен обвинител“ отиде на распит за рекетарлук со – адвокат, коментира Богдан Илиевски за специјалната јавна обвинителка.Тоа е сè што треба ...
сите 496 | | | веќе видена

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

6 причини зошто треба да почнете да ја ставате вашата среќа на прво место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: