Мендела го прославува 93-от роденден

3 копии

Над 12 милиони ученици ширум Јужна Африка му испеаја изутрината „Среќен роденден“ на поранешниот претседател Нелсон Мендела, по повод прославата на неговиот 93 роденден. Денот на Мендела, со кој се одбележува неговиот роденден, 18 јули, прогласен е за државен празник во 2009 година и е замислен како меѓународен ден посветен на јавниот интерес. Повеќедеценискиот борец против апартхејдот, политика на расна сегрегација, во 1994 година стана прв црн претседател на Јужна Африка. Мендела беше водач на вооруженото крило на Африканскиот национален конгрес и 1962 година беше уапсен заради саботажа и други кривични дела и осуден на доживотен затвор. Во затвор мина 27 години, а по ослободувањето во име на својата партија водеше преговори, кои доведоа до укинување на апартхејдот во 1994 година Мендела, кој е добитник на бројни признанија, денешниот ден ќе го мине со семејството во своето родно село на југот на државата.
| | веќе видена | слични

Со 67 минути доброволна работа, Јужноафриканците вчера го прославија 93-от роденден на својот национален херој - поранешниот претседател Нелсон Мандела. Низа компании и граѓани го прифатија апелот на Фондацијата на Мандела сите вработени доброволно да работат точно 67 минути, по една за секоја година што Мандела ја посвети на борбата против апартхејдот во Јужна Африка. - Ако човек може да посвети 67 години од својот живот за да прави добро за овој свет, замислете што можеме да постигнеме ако секој посвети барем 67 минути од своето време за нешто добро - порача Ахмат Дангор, претседател на фондацијата „Нелсон Мандела“. Повеќе од 12 милиони ученици, пак, вчера беа повикани координирано во исто време да му ја испеат на Мандела песната „Среќен роденден Тата Мадиба“, специјално компонирана за оваа пригода. До попладнето не беше објавено дали песната ја пееле повеќе од 12,4 милиони деца, со што би бил соборен светскиот рекорд. Мандела, пак, кој во својата земја е познат по своето племенско име Мадиба, роденденот ...
| | веќе видена | слични

ЈОХАНЕСБУРГ - Јужноафриканците се подготвуваат да го прослават 93. роденден на поранешниот претседател Нелсон Мандела. Неговата фондација упати апел до луѓето да изведат 67-минутна доброволна работа во денот, што ги претставува 67-те години што им ги посвети на политичката борба за Јужна Африка. Иконата во борбата против апартхејдот се очекува да го мине денот со семејството во неговиот дом во Куну, во Источен Кејп. Милиони ученици симултано му испеаја специјална роденденска песна. Не е јасно дали беше постигната целта од 12,4 милиони со што би се поставил нов светски рекорд. Тие ја пееја песната „Среќен роденден Тата Мадиба“, песна специјално компонирана за неговиот 93. роденден на училишните собири низ земјата. Мандела, кој е херој за многумина во Јужна Африка и низ светот поради неговата долга борба против владеењето на белото малцинство, се појави во јавноста многу слаб откако се повлече од јавниот живот во 2004 година. Тој е под 24-часовна медицинска нега дома по неговото пуштање од болница во јануари ...
| | веќе видена | слични

Јужноафриканците го прославија 93. роденден на поранешниот претседател и херојот на борбата против апартхејдот, Нелсон Мендела. По повод роденденот фондацијата на Мендела, која ја поддржува и генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, вчера ги повика сите вработени да приложат 67 минути доброволна работа за 67-те години кои Мендела ги посвети на политичката борба во Јужна Африка, на што бројни компании подготвено се отповикаа, а сите ученици вчера во исто време ја отпеаја песната посветена на Мендела - Среќен ти роденден Тата Мадиба", специјално компонирана за оваа пригода. Мендела, чиешто племенско име е Мадиба, роденденот го мина со своето семејство во родното село Истерн Кејп. Откако се повлече од политиката, поранешниот претседател има проблеми со здравјето. Зимоска беше в болница поради респираторна инфекција и оттогаш има постојана медицинска нега во својот дом, а во јавноста не се појавил од завршната церемонија на светското првенство во фудбал во јули минатата година. Минатиот месец во Јоханесбург го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јужноафриканците денеска го прославуваат 93. роденден на својот поранешен претседател Нелсон Мандела. Иконата на борбата на апархеидот денот ќе го мине во друштво со семејство во селото во кое израсна. Мандела од своето повлекување од јавниот живот во 2004 година на јавни собири се појавува многу ретко, а на објавената предроденденска фотографија насмеан е и опкружен со членовите на семејството, пренесува Би-Би-Си. Фондацијата на Мандела го повика населението на обавување 67-минутна волонтерска работа, во чест на поранешниот претседател и 67-те години кои ги посвети на политичката борба за Јужна Африка. Исто така повеќе од 12 милиони деца ќе му запеат „Среќен роденден Тато Мадиба“ песна компонирана специјално за неговиот ден. Мадиба е ланското име на Нелсон Мандела.
| | веќе видена | слични

„Среќен роденден Тато Мадиба“, му пееја 12 милиони деца на Нелсон Мандела кој денеска наполни 93 години. Иконата на борбата против апартхејдот денот го помина во друштво со семејството. Од повлекувањто од јавниот живот во 2004 та година, Мандела на собири се појавува многу ретко. Фондацијата на Мандела го повика населението на обавување 67-минутна волонтерска работа во чест на поранешниот претседател и 67-те години кои ги посвети на политичката борба за Јужна Африка. Под режимот на апартхејдот во Јужна Африка, Мандела помина 27 години во затвор откако беше осуден за саботажа и обиди за соборување на Владата. Тој беше ослободен во 1990 година и стана претседател во 1994-та година.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 12 милиони деца низ Африка отпеаа роденденска песна по повод 93 тиот роденден на поранешниот претседател Нелсон Мандела. Денот на Мандела е прогласен за празник – луѓето од целиот свет се замолени на овој ден да одвојат време за општествено корисна работа. Борецот против апартхејдот и расната сегрегација во Јужна Афарика, помина 27 години во затвор. Во 94 та стана првиот претседател црнец. Добитник е на Нобеловата награда за мир.
| | веќе видена | слични

"Јужноафриканците денеска го прославуваат 93. роденден на својот некогашен претседател и херој на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела. Нелсон Мандела од своето повлекување од јавниот живот во 2004 година на јавни собири се појавува многу ретко, а на објавената предроденденска фотографија насмеан е и опкружен со членовите на семејството. Повик до населението испрати фондацијата на Мандела за обавување 67-минутна волонтерска работа, во чест на поранешниот претседател и 67-те години кои ги посвети на политичката борба за Јужна Африка. Повеќе од 12 милиони деца ќе му запеат „Среќен роденден Тато Мадиба“ песна компонирана специјално за неговиот ден. Мадиба е ланското име на Нелсон Мандела."
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 201 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 219 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мендела го прославува 93-от роденден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: