Груевски: 63 пратеници за конечен крај на кризата


5 копии

СДСМ губи по сите анкети, па анкетата на Рејтинг најпрвин ја објавија па ја тргнаа. Пендаровски пак, вчера почна да раскажува дека воделе на сите анкети, а Радмила на друго место вели дека сите анкети се неточни. Јас се согласувам со Радмила, дека тие анкети што покажуваат декa СДСМ води се неточни, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Никола Груевски. СДСМ, додава бара начин како да ја пролонгира кризата. -Видоа дека ќе изгубат, па сега велат дека разликата ќе биде мала и дека ќе прават голема коалиција. Голема коалиција е само пролонгирање на кризата, а исто така и продолжувањето со работа на СЈО, надвор од законските 18 месеци. Сето тоа е продолжување ена кризата со цел да се остварат туѓи интереси. Бараат начина како кога ќе изгубат да ја пролонгираат кризата. Има само еден начин да се излезе од оваа криза, а тоа е поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за 63 пратеници. Не е прашање дали ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, туку да победи со доволен број на пратеници за да се излезе од кризата, рече ...
| | веќе видена | слични

Седумдесет отсто од примателите на социјална помош сметаат дека, примањата што ги добиваат не се доволни за да ги покријат основните трошоци, покажува истражувањето на Институтот за демократија. Речиси две третини од испитаниците одговориле и дека е многу тешко да се најде работа и не се оптимисти за финансиската состојба на домаќинствата во следните три години. Најголемиот дел од вработените испитаници сметаат дека државата треба да одвои повеќе средства од буџетот за поддршка на социјално загрозените, но истовремено не се подготвени да одвојат пари од сопствениот џеб за таа цел. Анкетата, пак, за перцепцијата на јавноста за условите за живот и социјалната вклученост, покажува дека, повеќе од половината сметаат дека, економската состојба на државата се движи во негативна насока, но истовремено, околу 30 проценти се чувствуваат способни за почнување на сопствен бизнис. Овој песимизам во однос на генералната состојба, а оптимизам за личната, според истражувачите, се должи на личната перцепција, а не на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грците сметаат дека лидерот на грчката опозициска Нова демократија Кирјакос Мицотакис е посоодветен за премиерската функција од Алексис Ципрас, покажа најново истражување, според кое разликата меѓу Мицотакис и Ципрас е 13 поени. Според анкетата на агенцијата „Пулс“, ако сега има избори во Грција, Нова демократија ќе победи со разлика од 11 поени, односно за оваа партија би гласале 31,5 отсто од анкетираните наспроти 20,5 отсто за Сириза. Неофашистичката „Златна зора“ се уште е на трето место со 7,5 отсто, Демократскиот блок има шест проценти, Комунистичката партија 5,5, Курс кон слобода три, Сојузот на центристите 2,5 отсто, Потами два проценти, Независни Грци два, и по еден процент од гласовите имаат Андарсија и Национално единство. Вкупно 38 отсто од Грците сметаат дека предвремени избори сега би биле најдобар чекор за земјата, додека 22 проценти сакаат сегашната коалиција на Сириза и Независни Грци да остане на власт. Грците се поделени и во однос на потребата од создавање на нови партии. Вкупно 43 ...
| | веќе видена | слични

Половина од граѓаните сметаат дека економската состојба на државата се движи во негативна насока, а речиси исто толку сметаат дека имаат мало влијание врз општествените случувања, покажуваат анкетите на Институтот за демократија Социетас цивилис. Со намалување на примањата, третина од граѓаните позајмувале пари за да ги покријат основните трошоци. 40 насто од анкетираните сметаат дека финансиската состојба им е иста како и пред три години, но за следните три години очекуваат подобрување. „Во овој момент се спроведува изборната кампања и сметаме дека партиите и оние кои ќе оформат влада после изборите ќе може да ги искористат овие податици за изградба на политики во социјалната и економската сфера.“ – изјавува Христијан Петрушев од Институт за демократија Социетас Цивилис Резултатите покажуваат и дека сè уште најпосакувано вработување е во државната администрација, односно високи 41 процент. Потоа следуваат работењето во приватна компанија или создавање сопствен бизнис, иако условите за започнување бизнис ги ...
| | веќе видена | слични

Заложбите за ферализација на Македонија се застрашувачки последици на Охридскиот рамковен договор, кој ни беше подметнат токму со оваа цел, предупредува долгогодишниот дипломат Ристо Никовски. Во изјава за Сител тој вели дека барањата за проширување на рамката на охридскиот договор води кон продолжување на кризата, бидејќи албанските партии ќе поставуваат непринципиелни уцени за коалицирање кон победникот на изборите. И вчерашната анкета на Павел Шатев покажа дека повеќе од 90% од Македонците не ја поддржуваат идејата на Заев за воведување двојазичност на целата територија и промени на Уставот, и никогаш не би гласале за партија која предложува ваков концепт. Преку писмо реагираше и Македонскиот манифест, во кое велат дека се крајно загрижени за болната политичка ситуација која од поодамна го урива државниот суверенитет и работи во правец на идентитетска ликвидација на Македонија. -Првин, албанскиот јзик тука воопшто не е потценет и обезвреднет. Албанците имаат свои телевизии, радија, библиотеки, училишта, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

28.1 процент за ВМРО – ДПМНЕ, 15 за СДСМ, ваков резултат од изборите на 11 декември предвидува анкетата на Институтот Димитрија Чуповски. 5,7 отсто од анкетираните одговориле дека својот глас ќе го дадат за ДУИ; 3,9 за БЕСА; 2,2 за ДПА, 1,8 би гласале за Алијанса на Aлбанците, додека по 1,5 процент од анкетираните одговориле дека својот глас би го дале за Левица и Коалицијата ВМРО за Македонија. Во истата анкета 30 отсто од анкетираните рекле дека нема да гласаат за ниту една од партиите додека 10,3 отсто не знаеле или немале одговор на прашањето. Телефонската анкета на 1150 испитаници била спроведена во периодот помеѓу 01 и 03 декември на целата територија на државата, а резултатите според иснтитутот подлежат на статистчка грешка од +/- 2 проценти. Во вториот дел од истражувањето на јавното мислење Институтот Павел Шатев ги презентира резултатите по изборни едеиници. Во четвртата изборна единица, каде се води директна битка помеѓу лидерите на ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ, резултатите од анкетата покажуваат убедлива ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот дел од Македонците не ја поддржуваат идејата за двојазичност на цела територија на Македонија. Според нив, оваа иницијатива нема да придонесе ништо позитивно за државата, сметаат дека станува збор за политичко додворување на опозицијата. Најголемиот дел од Македонците не ја поддржуваат идејата за двојазичност на цела територија на Македонија. Според нив, оваа иницијатива нема да придонесе ништо позитивно за државата, сметаат дека станува збор за политичко додворување на опозицијата. И анкетата на Институтот Павел Шатев покажа дека 93,5% од испитаниците се против идејата за двојазичност во земјава како и против нов рамковен договор. Потврдно одговориле само 4,9 отсто одговориле дека се за. На прашањето „Дали на овие избори би поддржале партија која се залага за концептот на двојазичност и нов рамковен договор резултатот бил речиси идентичен. Вкупно 93,1 отсто од испитаниците биле категорични дека не би поддржале таква партија, додека 4,8 отсто се ...
| | веќе видена | слични

Убедлива предност и водство во сите 6 изборни единици. Последната анкета на Институтот Павел Шатев, на само пет дена пред избори, покажува дека носителите на Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ предничат пред своите опоненти од СДСМ и се наоѓаа Убедлива предност и водство во сите 6 изборни единици. Последната анкета на Институтот Павел Шатев, на само пет дена пред избори, покажува дека носителите на Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ предничат пред своите опоненти од СДСМ и се наоѓаат пред нова изборна победа. Во првата или скопската изборна едница, Никола Попоски има 25,8 проценти а Стево Пендаровски 19, 4 одсто 12 процентна предност има Никола Тодоров наспроти Оливер Спасовски во втората изборна единица. Најубведливо е водството во тројката. Илија Димовски ужива 20 одстотна предност пред својот против кандидат Љупчо Николовски, или порцентулано 38,6 наспроти 18, 6 проценти. И во лидерската битка, гласачите се на страната на ВМРО ДПМНЕ. За Никола ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На пет дена до изборите, телевизија Нова претставува нови податоци од анкета на јавното мислење. Кој ќе биде идниот премиер, кој најмногу ги штити националните интереси, која политичка опција е поблиска со ставовите на граѓаните, ова се само дел од прашањата на кои одговор се бараше од 1000 испитаници, во периодот од 26.10 до 5. 11. Инаку телевизија Нова оваа анкета ја нарача од истата рејтинг агенција која подготви теренско истражување и за телевизија Телма. Резултатите од двете анкети драстично се разликуваат, а дел од анкетните прашања не се објавени во јавноста. Затоа телевизија Нова во целост ви го прикажува расположението на електоратот. На прашањето упатено до македонските граѓани – во кој политичар имате најмногу доверба, нешто над 32% изјавиле дека му веруваат на Никола Груевски , лидерот на СДСМ Зоран Заев добил 14,6% од подршката на анкетираните. Следува прашањето кој има повеќе реализирано од предизборната кампања во минатото. Високи 55,8% добива Груевски наспроти 16,6% Заев. Кога се во ...
| | веќе видена | слични

Инаку телевизија Нова оваа анкета ја нарача од истата рејтинг агенција која подготви теренско истражување и за телевизија Телма. Резултатите од двете анкети драстично се разликуваат, а дел од анкетните прашања не се објавени во јавноста. Затоа телевизија Нова во целост ви го прикажува расположението на електоратот. На прашањето упатено до македонските граѓани – во кој политичар имате најмногу доверба, нешто над 32% изјавиле дека му веруваат на Никола Груевски , лидерот на СДСМ Зоран Заев добил 14,6% од подршката на анкетираните. Следува прашањето кој има повеќе реализирано од предизборната кампања во минатото. Високи 55,8% добива Груевски наспроти 16,6% Заев. Кога се во прашање националните интереси, соодносот помеѓу Груевски и Заев изнесува 2:1. 49,6% од анкетираните сметаат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ води повеќе грижа за националните интереси, додека за Заев се изјасниле 23,2%.. Анкетата продолжува со прашањето која партија е поактивна на терен – со граѓаните, соодносот помеѓу владеачката и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: 63 пратеници за конечен крај на кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: