Словенечкиот Perpetuum Jazzilе ја претстави новата верзија на „Јовано, Јованке“


ВИДЕО: Словенечкиот Perpetuum Jazzilе ја претстави новата верзија на „Јовано, Јованке“ Словенечкиот вокален оркестар, Perpetuum Jazzilе, една од најпопуларните светски групи која има 40 милиони следбеници на Јутјуб, ја претстави најновата верзија на македонската народна песна „Јовано Јованке“, соопшти денеска Амбасадата на на Словенија во Скопје. Членовите на оваа група одлучиле оваа за нив, како што се наведува, исклучително драга песна, бесплатно да ја понудат на светската публика преку интернет за да можат сите да уживаат во студискиот квалитет. Аранжманот за популарната македонска народна песна е прв аранжман што го напишале членови на групатиа – Андраж Слакан, Само Вовк и Вања Диздаревиќ. Солистка е Марта Костурска, Македонка по потекло. Perpetuum Jazzilе песната за првпат ја претстави на Охридско лето 2012 година. Претседателот на оркестарот Јан Трост истакнува дека станува збор за подарок на групата за целата македонска публика , истовремено изразувајќи надеж дека Perpetuum Jazzilе наскоро ...
| | веќе видена | слични

Вокалниот ансамбл од Словенија, е омилен поради храбрите звуци, богатата хармонија, неспоредливата креативност и особено мешањето на попот, џезот, госпелот, блузот па дури и бразилските боса-нова, диско и фанк. Меѓу 30 и 50 солисти се дел од овој неверојатен ансамбл. Нивната изведба на песната „Africa“ е прегледана повеќе од 16 милиони пати, а снимките од сите обработувања се прегледани повеќе од 22 милиони пати. Во нивниот репертоар на аранжмани се вметнуваат познатите ѕвезди како што се Лејди Гага, Мајк Џексон, Били Џоел, Аба, Дејвид Боуви и уште многу други. Овој пат, решија да ја обработат нашата легендарна и добро позната песна „Јовано Јованке“. Едноставно тие создаваат една композиција на еден нивен препознатлив начин, но со ист ритам како и нашата песна. Ние сме горди што една светски позната група ја обработила токму нашата најомилена македонска песна! Уживајте во прекрасната изведба!
| | веќе видена | слични
2 копии

Perpetuum Jazzile се од Словенија и велат дека нашата традиционална “Јовано Јованке” им влегла во срце и ја изведуваат со огромна радост. Слушнете како звучи, изведбата со гаранција ќе ве воодушеви:
| | веќе видена | слични

„ Perpetuum Jazzile “ е музички состав од Словенија, кој брои околу 50 членови. Во него партиципираат женски и машки вокалисти, битбоксери и диригент. Тие интерпретираат песни од целиот свет, а на наша голема радост во нивниот репертоар се вбројува и старата македонска народна песна „Јовано, Јованке“. Ве покануваме да ги чуете. Ќе ве остават без здив! « Претходно Брејк со црно-бел спот за баладата „Болиш“
| | веќе видена | слични
3 копии

Словенечкиот вокален оркестар Perpetuum Jazzile кои со своите гласови ги имитираат сите инструменти ја понудија бесплатно на интернет познатата македонска песна „Јовано Јованке“ која ја изведуваат на сите свои концерти. Аранжманот за песната „Јовано Јованке“ е напишан од членовите на групата: Андраж Слакан, Само Вовк и Вања Дисдаревиќ. Солистка е Марта Костурска, по потекло Македонка. Како што соопштија од Амбасадата на Словенија во Македонија, членовите на групата Perpetuum Jazzile одлучиле оваа за нив исклучително драга песна бесплатно да ја понудат на својата публика преку интернет. Perpetuum Jazzile песната прв пат ја претстави на фестивалот Охридско лето во 2012 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенечкиот Perpetuum Jazzilе ја претстави новата верзија на „Јовано, Јованке“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: