Антиќ: Ќе играм додека се смеам и уживам


Најуспешниот македонски кошаркар во историјата, Перо Антиќ, зад себе остави фантастична година. Со Фенербахче ја освои својата трета титула во Европлигата, во нашата земја беше прогласен за најдобар кошаркар на година, а ова лето се врати во „својата“ Црвена Звезда, каде најверојатно планира да ја заврши својата играчка кариера. Македонскиот кошаркар за српските медиуми ја сумираше годината која е зад нас, за која вели дека е една од најдобрите во неговата кариера. „Дефинитивно 2017 ќе ја памтам по победата во финалето во Евролигата со Фенербахче и по враќањето во тимот на Црвена Звезда. Тоа се најважните работи за мене. Веројатно ова ми е една од најдобрите години во кариерата. Може да се спореди со таа кога бев во Олимпијакос, а се надевам дека и следната ќе биде добра“, сумираше Антиќ за годината која е зад нас.Моите патувања не започна со чартерите во НБА лигата. Јас започнав со автобусите на „ЈСП“. Исто така знам што се случуваше во Звезда пред 10 години, но најважно е да се навикнеш на екипата и на ...
| | веќе видена | слични

Нашиот најдобар македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ изјави за српските медиуми дека вратата во репрезентацијата за него се уште е отворена. Поради недоразбирање со актуелното раководство на КФМ, изминатите години Антиќ велеше дека повеќе нема да игра за репрезентацијата, а не ја промени одлуката ниту за квалификациите за Светското првенство во Кина во 2019 година. Евентуално враќање во националниот тим го услови со промени во Македонската кошаркарска федерација. “Ќе почекам да видам што ќе се случи со раководството. Додека е актуелното раководство, јас не размислувам за тоа. Иако станува збор за играње за мојата земја, ова раководство само чека да направи некои проблеми, само ги лечи своите комплекси. Тие ја расипаа хемијата што ја красеше македонската репрезентација, па сега се е статус кво, вели Антиќ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Најдобриот македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ во интервју за српските медиуми рече дека вратата во репрезентацијата за него се уште е отворена.Изминатите години Антиќ велеше дека повеќе нема да игра за репрезентацијата, не ја промени одлуката ниту за квалификациите за Светското првенство во Кина во 2019 година, а евентуално враќање во националниот тим го услови со промени во Македонската кошаркарска федерација.– Ќе почекам да видам што ќе се случи со раководството. Додека е актуелното раководство, јас не размислувам за тоа. Иако станува збор за играње за мојата земја, ова раководство само чека да направи некои проблеми, само ги лекува своите комплекси. Тие ја расипаа хемијата што ја красеше македонската репрезентација, па сега се е статус кво, посочува македонскиот кошаркар.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ во опширно интервју за „Спорт клуб“ (www.sportklub.rs), меѓу другото, одговорил и на прашањето поврзано со своето неиграње за репрезентацијата на Македонија. По Европското првенство во 2013 година, Антиќ најави дека се повлекува од репрезентацијата. Постоеше можност тој да се врати во тимот минатото лето за претквалификациите на пласман на Светското првенство, беше на списокот на селекторот, но враќањето го одложи за некои други времиња. „Ќе почекаме да видиме што ќе се случи со актуелното раководство. Додека е ова раководство тука, јас не размислувам на таа тема. Иако се работи за играње за мојата држава, ова раководство чека само да направи некој проблем, тие само ги лежат своите комплекси. Ја расипаа хемијата што ја красеше македонската репрезентација“, рекол Антиќ. Трикратниот освојувач на Евролигата неодамна од Македонската кошаркарска федерација беше прогласен за најдобар играч во 2017 година, но не се појави на свечената церемонија, ниту испрати свој претставник да ја прими наградата. „Им ...
| | веќе видена | слични

После Европското првенство во 2011 година кога со мојата Македонија влеговме во полуфинале, потпишав договор со Мишко Ражнатовиќ и тогаш ми се промени кариерата. Одбравме и помал договор од она што тогаш ми го нудеа и отидов во Олимпијакос кај Дуда Ивковиќ. А кога ќе ја поминше школата на Дуда, а потоа и на Желјо Обрадовиќ, е тогаш си веќе сериозен играч и потоа те барат големите клубови, изјави Антиќ. Актуелниот кошаркар на Црвена Звезда открива дека како помлад и тоа како бил проблематично момче. Во лудите години бев проблематичен. Бев навистина проблематичен, ми беше забавно да работам некои глупости на тренинг. Сега не би бил тој Перо Антиќ. Имав среќа да се зае*ам, па научив нешто, надополнува Антиќ.
| | веќе видена | слични

Антиќ уште еднаш гласно го кажа своето мислење за раководството на Македонската кошаркарска федерација на чело со Петар Наумоски. Тој не ја отфрла можноста повторно да заигра за репрезентацијата на Македонија доколку раководството се промени. „Ќе почекаме да видиме што ќе се случи со раководството. Додека е истото раководство не размислувам за враќање. Иако се работи за играње за мојата држава, тоа раководство само чека да направи некои проблеми, само лечи свои комплекси. Ја расипаа хемијата која ја красеше македонската репрезентација“, вели Антиќ за „СпортКлуб“. Антиќ ја доби наградата за најдобар кошаркар на Македонија во 2017 година, но ниту тој дојде да ја потигне ниту испрати претставник да го направи тоа. „Фала им, ете им ја оставив наградата, нека ја чуваат“.
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ, порача дека не би се вратил во националниот тим додека федерацијата ја води раководство кое си лечи комплекси. Тој во интервју за српската телевизија “Спортклуб", изјави дека вратата за настап во македонската репрезентација не му е затворена, но враќањето го условува со промени во Македонската кошаркарска федерација, односно промена на првиот човек, Петар Наумоски. Ќе почекаме да видиме што ќе биде со раководството. Додека е ова раководство во федерацијата, не размислувам за враќање во репрезентацијата. Иако станува збор за играње за мојата држава, тоа раководство само чека да направи некои проблеми и да си ги лечи своите комплекси. Ја расипаа хемијата која ја красеше македонската репрезентација. Засега, моето враќање во националниот тим е статус-кво, изјави Антиќ. Околу наградата за кошаркар на годината која не дојде никој да ја прими во негово име, Антиќ има свој коментар. Им благодарам, но ете им ја оставив наградата, нека си ја чуваат, додаде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Перо Антиќ е навистина актуелен во српската спортска јавност на почетокот на новата 2018 година, па така по опширното интервју за „Блиц“, ова утро интервју со македонскиот кошаркар беше објавено и од страна на „Спорт Клуб“ во кое меѓу другото, играчот на Звезда зборува и за неговото евентуално враќање во репрезентацијата. Поранешниот капитен на македонската кошаркарска репрезентација во овој момент не размислува да се врати во најсилната селекција, а како причина за тоа го наведе Пеце Наумоски и актуелното раководство на МКФ со кое очигледно и натаму е во жестока „војна“ без разлика на тоа што од истото беше прогласен за најдобар кошаркар во 2017 година. – Да почекаме да видиме што ќе се случи со раководството. Се додека е истото раководство, јас не ни размислувам за враќање во репрезентацијата. Иако станува збор за претставување на мојата земја, тоа раководство само чека да направи некој проблем, гледа како да ги лечи своите комплекси. Ја растурија хемијата која ја красеше македонската репрезентација, така ...
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ не ја исклучува можноста повторно да заигра во дресот на македонската репрезентација. Но, прв предуслов за тоа е смена на актуелното раководство на Македонската кошаркарска федерација. Најдобриот македонски кошаркар го потвдри тоа во интервјуто за српскиот „СпортКлуб“. „Ќе почекаме да видиме што ќе биде со раковдството. Додека е истото раководство јас не замислувам за тоа. Иако се работи за играње за мојата држава, тоа раководство само чека да направи некои проблеми , само ги лечат своите комплекси. Ја расипаа хемијата која ја красеше македонската репрезентација, така што засега тоа се статус кво “ – истакнува Перо Антиќ. Антиќ беше прогласен и за најдобар кошаркар на Македонија за 2017 година, но тој е јасен и по тоа прашање. „Фала им , ете им ја оставив наградата, нека ја чуваат“ .
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ, поранешниот македонски репрезентативец и некогаше капитен на „црвено-жолтите“ повторно ја спомна Македонија во најновото интервју дадено за српските медиуми. „Ќе почекам да видам што ќе случи со промените во МКФ. Додека е сегашното раководство не размислувам пак да играм за Македонија. Иако се работи за играње за мојата држава, овие луѓе само прават проблеми и лечат свои комплекси. Ја расипаа хемијата која ја красеше македонската репрезентација, така да сега ситуацијата е статус-кво“, изјави Антиќ. За потсетување, исто така во интервју за српски медиуми, пред неколку дена Антиќ истакна дека токму Македонија и успехот на ЕП во Литванија му ја променила кариерата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антиќ: Ќе играм додека се смеам и уживам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: