Ливерпул пред договор со разочараниот Дани Себаљос


Ливерпул е блиску до потпишување на четиригодишен договор со младата надеж на Реал Мадрид, Дани Себаљос. Трансферот се очекува да изнесува околу 40 милиони евра, а минатата година, „кралевите“ на Бетис платија 18 милиони евра за неговите услуги. Дваесет и едно годишниот фудбалер ретко добива шанса од Зинедин Зидан. Себаљос потпиша шестгодишен договор по неговото пристигнување во Мадрид, со клаузула за откуп во неговиот договор од 500 милиони евра. Ливерпул сака да додаде опции во неговата полуодбрана, бидејќи менаџерот Јирген Клоп е амбициозен да ја освои титулата следната сезона.
| | веќе видена | слични

Нема дилеми се останува на играчот, доколку пишувањата на шпанските медиуми се реализираат би биле сведоци на нов „предавнички“ трансфер… Преговорите се во тек, но Самуел Умтити не се согласува на условите кои Барселона му ги нуди. Наводно Умтити бара неговата плата да биде блиску до онаа на партнерот од одбраната и долгогодишен член на Барселона, Пике. Пике заработува 12 милиони евра и барањето на Умтити не му се допадна, тој смета дека Умтити го уценува клубот. Манчестер Јунајтед кој е заинтересиран изгледа е спремен да понуди околу 10, а сега како што пренесуваат шпанските медиуми во трката се вклучува Флорентино Перез ! Умтити има клазула од 60 милиони евра и тоа не би претставувало никаков проблем за „кралевите’, а кога станува збор за платата истата би изнесувала околу осум милиони евра, плус бонуси што би довеле до она што го нуди Јунајтед. Дали ваквиот расплет е реален? Умтити би морал да направи навистина тежок чекор, тој би бил трет фудбалер кој од Барселона преминал во Реал во овој век. Еден сите ...
| | веќе видена | слични

Самјуел Умтити и натаму размислува. Новиот состанок на неговиот агент со управата не даде резултат, но постојат гласини дека тој посакува да остане во Барселона. Каталонците не можат да му парираат на Јунајтед со финансиите, дури Умтити не би можел да добие ниту близу 9 милиони евра колку што нуди Мурињо. Тој сепак смета дека за неговата кариера најдобро би било да остане во Каталонија, но од друга страна како што пишува „Спорт“, менаџерите го гледаат финансискиот интерес. Барселона сака ситуацијата да ја реши до Мундијалот, Умтити да се изјасни, во спротивно ќе ја повлечат понудата за нов договор, а потоа останува Јунајтед, или некој друг да плати 60 милиони евра откупна клаузула и да го земе Французинот во своите редови. Во тој случај, Барселона ќе се насочи кон Ленгелу , но како што се наведува во клубот не се многу загрижени, имено, тие сметаат дека и Вермален и Мина кои слабо добиваат шанса би можеле да го надополнат заминувањето. Пари или трофеј: Барселона го бара одговорот исклучиво до мај?!
| | веќе видена | слични
2 копии

Барселона има добри шанси да го убеди Самуел Умтити да потпише нов договор и да остане на „Камп Ноу“, тврди каталонски „Спорт“. Во март, играчот и неговите менаџери ја одбија понудата на Барселона. Меѓутоа, пред неколку дена раководството на Каталонците повторно имаше состанок со менаџероте и двете страни значително ги доближија своите позиции. Проблемот на Каталонците е дека договорот со Умтити има клаузула за откуп од 60 милиони евра, која го привлече вниманието на Манчестер Јунајтед. Поради тоа Барселона сака новиот договор да биде потпишан што е можно побрзо, за да биде ревидирана откупната клаузула. До неодамна Французинот бараше премногу висиока плата која Барселона не можеше да си ја дозволи, па веќе почна да скаутира нови дефанзивци, како Ленгле од Севиља.
| | веќе видена | слични

Интернационалниот дефанзивец на Шпанија, кој е производ на системот на академијата на Реал Мадрид, можно е да пристигне не лето во Барселона која смета дека дефанзивецот на Челзи, Маркос Алонсо, е можна долгорочна замена за Џерард Пике, пишува GOAL.com. Pike кој полни 32 години во февруари 2019 година, не е повеќе на нивото од пред некоелку сезонии и од Барса веруваат дека еден човек во моментов на Стемфорд Бриџ е способен за да ја пополни празнината во срцето на нивната одбрана. Сестраниот Алонсо има искуство како централен дефанивец од своето време во Фиорентина, но никогаш не играл на таа позиција под Антонио Конте во Челзи.
| | веќе видена | слични

Барселона ќе се обиде да го привлече дефанзивецот на Челзи, Маркос Алонсо. Каталонците почнуваат да ја реконструираат постепено својата одбрана, бидејќи Жерард Пике ќе наполни 32 години следниот февруари, а според сајтот Goal.com Алонсо е меѓу зацртаните цели. Левиот дефанзивец на Челзи, исто така, може да игра во центарот на одбраната каде што дејствуваше за време на неговиот престој во Фиорентина. Сепак, на „Стемфорд Бриџ“ најде нов поттик за својата кариера по трансферот од 23 милиони фунти во август 2016 година. Оваа година, тој повторно најде место во тимот на сезоната откако покажа многу силна игра и во нападот. Алонсо има вкупно 13 гола во сезоната. Челзи, сепак, е малку веројатно да се раздели со шпанскиот репрезентативец кој има договор до 2021 година.
| | веќе видена | слични

Лидерот во шпанското првенство веќе подолго време бара замена за стоперот Џерард Пике, а како што стојат работите, Барселона уште во лето ќе го потпише играчот кој би требало да го замени Шпанецот. Дефанзивецот на Челзи, Маркос Алонсо, е на трансфер-радарот на Барселона, кои сметаат дека би можеле да ја променат неговата улога на теренот со цел да го претворат од лев бек во стопер кој игра со топката. Џерард Пике ќе наполни 32 години во февруари следната година, па затоа Барселона почна активно да бара замена за него. Откако летово не им успеа да ги доведат Маркињос или Давид Луиз на Камп Ноу, Каталонците ќе пробаат да го купат универзалниот играч на Челзи, чија цена се очекува да изнесува околу 35 милиони фунти. Иако е тешко да се замисли дека Челзи би сакал да се ослободи од еден од најдобрите играчи во тимот оваа сезона, сепак мора да се земе во предвид дека лондонскиот тим наредната сезона нема да биде дел од Лигата на шампионите, со што многу потешко ќе може да ги задржи играчите од моменталниот состав. ...
| | веќе видена | слични

По се изгледа Мауро Икарди и следната сезона ќе го носи дресот на Интер, бидејќи двете страни се блиску до потпишување нов договор. Икарди игра фантастична сезона, многу европски гиганти се заинтересирани за неговиот потпис, пред се Реал Мадрид, на „нероаѕурите“ беа приморани да му понудат нов, финансиски подобар договор. Притоа, Интер се плаши дека некој клуб би можел да ја активира откупната клаузула која изнесува 110 милиони евра, па сака да ја ревидира истата во новиот договор. Аргентинецот моментално заработува 5,5 милиони евра по сезона, а со новиот договор ќе добива 7.5 милиони кои со бонуси можат да достигнат и 8 милиони евра. Тоа значи дека Интер ќе го направи Икарди најплатениот фудбалер во Серија А, бидејќи во моментов најплатени се Игуаин и Дибала со 7 односно 7,5 милиони евра по сезона. Секако клаузулата во неговиот договор ќе биде значително повисока и ќе изнесува околу 200 милиони евра. Икарди станува најплатен фудбалер во Серија А
| | веќе видена | слични

Според магазинот Франс фудбал. Лионел Меси сезонава ќе инкасира рекорден приход од 126 милиони евра. Сумата која е пресметана е бруто заработка на Аргентинецот од платата и премиите во Барселона и приходите од маркетиншките договори. На второто место е Кристијано Роналдо со приход од 94 милиони додека трет со 81,5 милиони евра е Нејмар. Листата на петте најдобро платени фудбалери ја заокружуваат Герет Бејл со 44 и Џерард Пике со 29 милиони евра. Кај тренерите на првата позиција е Жозе Мурињо со 26 милиони евра три повеќе од Марчело Липи, а следуваат Диего Симеоне со 22 и Зинедин Зидан со 21 милион евра.
| | веќе видена | слични

Најдобриот играч на Барселона Лионел Меси заработува 25.000 евра за секоја одиграна минута сезонава, пресметал „Франс Фудбал“. Аргентинскиот виртуоз е најскапоплатениот фудбалер во светот и сезонава има инкасирано вкупно 126 милиони евра. Далеку Зад Меси во оваа категорија е Кристијано Роналдо со 94 милиони евра. Лео стана доминантно најдобар благодарение на новиот договор кој го потпиша во ноември, кога ја потврди верноста на тимот од „Камп Ноу“ до 2021 година. Зад Меси и Роналдо, трет на оваа листа е Нејмар од ПСЖ со приходи од 81,5 милиони евра. Во топ 5 во светски рамки има место и за Герет Бејл до Реал Мадрид (44 милиони евра) и Жерар Пике од Барселона со 29 милиони евра. Кај тренерите најдоброплатен е Жозе Мурињо од Манчестер Јунајтед, со 26 милиони евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осамнаа графити во центарот на Скопје. Граѓаните го прашуваат премиерот Зоран Заев каде се парите од ташната на Бојан Јовановски познат како Боки 13, кои како ...
сите 550 | | | веќе видена

„СДСМ продолжува со промените и со зајакнувањето на капацитетите што се во интерес на граѓаните и имаат за цел забрзување на напредокот. Последните промени во ...
сите 287 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 207 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ливерпул пред договор со разочараниот Дани Себаљос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: