Цифра од која боли глава! Роналдо со 33 години, доби тоа што сакаше - 32 милиони евра!


Клубот му овозможил бонус од уште два милиона евра "Кралскиот клуб" се согласил на барањето на својот најдобар фудбалер и му вети бонуси од уште два милиона евра. Кристијано Роналдо успеал од Реал да избоксува астрономска плата за новиот договор. Португалецот во наредната сезона ќе влезе со примања од 30 милиони евра, што е за девет повеќе од годинешните примања кој ги имал. И сето тоа успела со полни 33 години. Она што го натерало претседателот Флорентино Переза на ваков потез се 15 гола кој ги постигнал Кристијано Роналдо оваа година, а 42 за целата сезона. И повеќето од головите биле одлучувачки, односно донеле победа на Реал. Клубот му овозможил и бонус од уште два милиона евра, со што неговата плата ќе изнесува 32 милиона. Важно е да се истакне дека Кристијано Роналдо во договоротго смениле само оној дел кој се однесува на финансии, додека временската рамка, односно верноста да трае до 1021 година. А тоа значи Португалецот треба сега и материјално да биде мирен и врвна фудбалска игра да дава до својата ...
| | веќе видена | слични

Нема дилеми се останува на играчот, доколку пишувањата на шпанските медиуми се реализираат би биле сведоци на нов „предавнички“ трансфер… Преговорите се во тек, но Самуел Умтити не се согласува на условите кои Барселона му ги нуди. Наводно Умтити бара неговата плата да биде блиску до онаа на партнерот од одбраната и долгогодишен член на Барселона, Пике. Пике заработува 12 милиони евра и барањето на Умтити не му се допадна, тој смета дека Умтити го уценува клубот. Манчестер Јунајтед кој е заинтересиран изгледа е спремен да понуди околу 10, а сега како што пренесуваат шпанските медиуми во трката се вклучува Флорентино Перез ! Умтити има клазула од 60 милиони евра и тоа не би претставувало никаков проблем за „кралевите’, а кога станува збор за платата истата би изнесувала околу осум милиони евра, плус бонуси што би довеле до она што го нуди Јунајтед. Дали ваквиот расплет е реален? Умтити би морал да направи навистина тежок чекор, тој би бил трет фудбалер кој од Барселона преминал во Реал во овој век. Еден сите ...
| | веќе видена | слични

Самјуел Умтити и натаму размислува. Новиот состанок на неговиот агент со управата не даде резултат, но постојат гласини дека тој посакува да остане во Барселона. Каталонците не можат да му парираат на Јунајтед со финансиите, дури Умтити не би можел да добие ниту близу 9 милиони евра колку што нуди Мурињо. Тој сепак смета дека за неговата кариера најдобро би било да остане во Каталонија, но од друга страна како што пишува „Спорт“, менаџерите го гледаат финансискиот интерес. Барселона сака ситуацијата да ја реши до Мундијалот, Умтити да се изјасни, во спротивно ќе ја повлечат понудата за нов договор, а потоа останува Јунајтед, или некој друг да плати 60 милиони евра откупна клаузула и да го земе Французинот во своите редови. Во тој случај, Барселона ќе се насочи кон Ленгелу , но како што се наведува во клубот не се многу загрижени, имено, тие сметаат дека и Вермален и Мина кои слабо добиваат шанса би можеле да го надополнат заминувањето. Пари или трофеј: Барселона го бара одговорот исклучиво до мај?!
| | веќе видена | слични
2 копии

Барселона има добри шанси да го убеди Самуел Умтити да потпише нов договор и да остане на „Камп Ноу“, тврди каталонски „Спорт“. Во март, играчот и неговите менаџери ја одбија понудата на Барселона. Меѓутоа, пред неколку дена раководството на Каталонците повторно имаше состанок со менаџероте и двете страни значително ги доближија своите позиции. Проблемот на Каталонците е дека договорот со Умтити има клаузула за откуп од 60 милиони евра, која го привлече вниманието на Манчестер Јунајтед. Поради тоа Барселона сака новиот договор да биде потпишан што е можно побрзо, за да биде ревидирана откупната клаузула. До неодамна Французинот бараше премногу висиока плата која Барселона не можеше да си ја дозволи, па веќе почна да скаутира нови дефанзивци, како Ленгле од Севиља.
| | веќе видена | слични

По се изгледа Мауро Икарди и следната сезона ќе го носи дресот на Интер, бидејќи двете страни се блиску до потпишување нов договор. Икарди игра фантастична сезона, многу европски гиганти се заинтересирани за неговиот потпис, пред се Реал Мадрид, на „нероаѕурите“ беа приморани да му понудат нов, финансиски подобар договор. Притоа, Интер се плаши дека некој клуб би можел да ја активира откупната клаузула која изнесува 110 милиони евра, па сака да ја ревидира истата во новиот договор. Аргентинецот моментално заработува 5,5 милиони евра по сезона, а со новиот договор ќе добива 7.5 милиони кои со бонуси можат да достигнат и 8 милиони евра. Тоа значи дека Интер ќе го направи Икарди најплатениот фудбалер во Серија А, бидејќи во моментов најплатени се Игуаин и Дибала со 7 односно 7,5 милиони евра по сезона. Секако клаузулата во неговиот договор ќе биде значително повисока и ќе изнесува околу 200 милиони евра. Икарди станува најплатен фудбалер во Серија А
| | веќе видена | слични

Според магазинот Франс фудбал. Лионел Меси сезонава ќе инкасира рекорден приход од 126 милиони евра. Сумата која е пресметана е бруто заработка на Аргентинецот од платата и премиите во Барселона и приходите од маркетиншките договори. На второто место е Кристијано Роналдо со приход од 94 милиони додека трет со 81,5 милиони евра е Нејмар. Листата на петте најдобро платени фудбалери ја заокружуваат Герет Бејл со 44 и Џерард Пике со 29 милиони евра. Кај тренерите на првата позиција е Жозе Мурињо со 26 милиони евра три повеќе од Марчело Липи, а следуваат Диего Симеоне со 22 и Зинедин Зидан со 21 милион евра.
| | веќе видена | слични

Најдобриот играч на Барселона Лионел Меси заработува 25.000 евра за секоја одиграна минута сезонава, пресметал „Франс Фудбал“. Аргентинскиот виртуоз е најскапоплатениот фудбалер во светот и сезонава има инкасирано вкупно 126 милиони евра. Далеку Зад Меси во оваа категорија е Кристијано Роналдо со 94 милиони евра. Лео стана доминантно најдобар благодарение на новиот договор кој го потпиша во ноември, кога ја потврди верноста на тимот од „Камп Ноу“ до 2021 година. Зад Меси и Роналдо, трет на оваа листа е Нејмар од ПСЖ со приходи од 81,5 милиони евра. Во топ 5 во светски рамки има место и за Герет Бејл до Реал Мадрид (44 милиони евра) и Жерар Пике од Барселона со 29 милиони евра. Кај тренерите најдоброплатен е Жозе Мурињо од Манчестер Јунајтед, со 26 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Лионел Меси најмногу заработил од сите фудбалери во текот на оваа сезона, открива истражувањето на „Франс фудбал“. Аргентинецот заработил 126 милиони евра. „Франс фудбал“ до оваа сума дошол откако ја пресметал бруто платата, премиите и маркетинг активностите. Меси е прв на таа листа со многу поголема заработика од Кристијано Роналдо. Португалецот заработил 96 милиони евра, а трет е Нејмар со 81,5 милиони евра. Меѓу петтмината најплатени се уште Герет Бејл (44) и Џерард Пике (29). Минатата сезона прв на оваа листа бил Кристијано Роналдо со заработка од 87,5 милиони ера. Кога станува збор за тренерите на врвот е менаџерот на Манчестер јунајтед Жозе Мурињо со 26 милиони евра, втор е селекторот на Кина, Марчело Липи (23), а зад нив се Диего Симеоне (22) и Зинедин Зидан (21).
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо изгледа успеа во својата намера – на крајот од сезоната ќе го парафризира новиот договор со мадридски Реал кој на годишно ниво би требало да му донесе чисти 30 милиони евра. Сепак, ниту значително зголемените годишни примања, Кристијано значително ќе се доближи до моментално најплатениот играч на светот, Лео Меси , со прилив од речиси 45 милиони евра. Поточно, Роналдо не го загрози ниту Нејмар, кој во ПСЖ заработува околу 35 милиони евра годишно. Тоа се наведува во Франс Фудбал, кој го постави прашањето Кој е најплатениот фудбалер на светот во моментов? Предвид се земени сите познати бројки – плата, бонуси, спонзорски договор, реклами за разни брендови… Така, на врвот е Лео Меси кој годишно инкасира преку 126 милиони евра. Најдобриот фудбалер на Барселона и еден од најдобрите на светот, го „шиша“ Кристијано Роналдо за цели 32 милиони евра, додека третопласираниот Нејмар има годишен прилив од 81.500.000 евра. Разликата помеѓу Нејмар и четвртопласираниот Герет Бејл, верувале или не, е речиси ...
| | веќе видена | слични

Магазинот „France Football“ ги објави имињата на фудбалерите и тренерите кои најмногу заработиja во оваа сезона. Меѓу фудбалерите на прво место е аргентинската суперѕвезда Лионел Меси со 126 милиони евра, додека најплатен тренер е Португалецот Жозе Мурињо со заработка од 26 милиони евра. Меси тој износ го заработи преку платите во Барселона, различни бонуси и заработки од реклами. Најголемиот ривал на Меси, Португалецот Кристијано Роналдо, член на Реал Мадрид, заработи 94 милиони евра. Врз основа на овие бројки, Меси за секоја минута на теренот добива 25.000 евра. На третото место е Бразилецот Нејмар, ѕвездата на ПСЖ, кој забележа заработка од 81,5 милиони евра. Зад Мурињо на листата на најплатени тренери е Италијанецот Марчело Липи со 23 милиони евра. Трет на оваа листа е Аргентинецот Диего Симеоне, а четврт е Французинот Зинедин Зидан. Фудбалери со најголема заработка: 1. Лионел Меси – 126 милиони евра 2. Кристијано Роналдо – 94 милиони евра 3. Нејмар – 81,5 милиони евра 4. Герет Бејл – 44 милиони евра 5. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цифра од која боли глава! Роналдо со 33 години, доби тоа што сакаше - 32 милиони евра!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: