Мачмелоу коцки


Потребни состојки: За пандишпан: 6 жолчки 200 гр. шеќер во прав 1 ванила 1/2 чаша масло 3/4 чаша топло млеко 1 чаша просеано брашно 1 лажица просеано какао 1 пециво *Чашата е онаа пластична од јогурт, на неа пишува 180гр. За белиот дел: 6 белки прстофат сол 15 лажици шеќер 1 ванила или лимон шеќер 1 лажица нишесте За глазура: 2 мали кафени финџалчиња млеко-околу 170 мл. 4 лажици шеќер 4 лажици просеано какао 1/4 од 1 маргарин Подготовка: Најпрво се приготвува пандишпанот. Се матат жолчките, се додаваат постепено сите наведени состојки. Се изедначува смесата и се излева во правоаголна тава бр.40 намачкана со масло и побрашнета. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 мин., или до сува чепкалка. За тоа време се матат белките со солта, шеќерот во густ шам. На крај се додава нишестето, уште малку се промешува со средна брзина. Се нанесува веднаш над испечениот пандишпан и се враќа во исклучена рерна уште 15мин.. Се остава да излади. Се подготвува глазурата на тој начин што сите навдени состојки се ...
| | веќе видена | слични

Рецепт за домашни переци со вкусни солени шари, баш како оние од пекара! 1 кг брашно (тип 500 или 400) 500 мл млака вода 40 гр свеж квасец или 1 кесичка сув 200 мл масло 1 лажица шеќер 1 лажица сол 4 полни лажици брашно 100 мл вода 1 лажичка сол Квасецот издробете го и измешајте го со 100 мл млака вода, лажица шеќер и брашно. Оставете да надојде па додајте 400 мл вода, 150 мл масло, половина од брашното и сол. Замесете поретко тесто па лесно додајте го остатокот од брашното. Тестото оставете го да надојде па премесете го, обликувајте го во долга јуфка и исечете еднакви делови. Секој дел премесете го, оставете го на намастена работна површина, па на секое топче намачкајте малку масло. Прекријте со фолија и оставете десетина минути. Секој дел со раце обликувајте го на работна површина да добиете тенка лента, па обликувајте переци (како што е прикажано на видеото) и редете на хартија за печење. Печете во загреана рерна на 240 степени. Вадете ги перецте после 7 минути печење, исшарајте ги со солен премаз, па ...
| | веќе видена | слични

Едноставно, а вкусно – тартар сос од зеленчук послужен на препечен леб… 1 модар патлиџан 1 црвена пиперка 1 главица кромид 3 чешниња лук 1 тиквица 1 морков 1 домат 1 лажица јаболков оцет 1 лажица путер 8 парчиња леб сол бибер Исечкајте го зеленчукот на коцки и пржете го на маслиново масло пет до седум минути, така што ќе остане малку сирово. Во зеленчукот додајте јаболков оцет и гответе уште 5 минути. Зачинете со сол и бибер, па тргнете го од оган да се излади. Исечете парчиња леб. Едната страна премачкајте ја со путер и тостирајте ги во тава со страната намачкана на путер надолу. На секое парче ставете по 1-2 лажици зеленчук. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со ...
| | веќе видена | слични

Меки, сочни и ароматични! Баш вака можеме да ги опишеме преубавите кифлички со изварка кои ги приготви Катерина. Сигурно ви го привлекоа вниманието, па не двоумете се да ги направите уште денес. Рецептот е испробан, а состојките кои ви се потребни се едноставни и најверојатно ги имате во кујната. Нека замириса домот на топли печени кифлички со кои ќе се израдуваат сите! Состојки: 600 гр брашно ½ коцка свеж квасец 60 мл масло 3 лажици кисела павлака 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер околу 250 мл топла вода. За фил: 250 гр рикота или изварка 1 ½ лажица сечкан магдонос лук по вкус. Други состојки: по потреба путер по потреба сусам, ленено семе 1 јајце. Подготовка: Во сад за месење ставете ги брашното, квасецот, маслото, киселата павлака, солта, шеќерот и топлата вода. Замесете средно меко, не лепливо тесто. Садот за месење покријте го со кујнска крпа и оставете го да нарасне. Лукот издробете со помош на преса или ситно исечкајте го. Во длабок сад ставете ја изварката, сечканиот магдонос и лукот. Посолете по вкус и ...
| | веќе видена | слични

Кога имате потреба да зготвите нешто брзо за вечера, нема да згрешите ако го пробате овој лесен рецепт за теријаки пилешко! Посебно го обожаваме, затоа што е едноставен, некомплексен и приготвен од здрави состојки. Често пати го подготвуваме во нашата кујна, па помисливме дека би било одлично да го фотографираме и да го споделиме ова вкусно уживање со вас. Има многу варијации за подготовка на овој јапонски специјалитет, но откако го откривме овој рецепт , кој скоро е невозможно да го погрешите , не престанавме да го користиме и нашата потрага конечно заврши. Дефинитивно препорачуваме да го пробате! Што се однесува на сосот, „тери“ кој е дел од зборчето теријаки, во буквален превод значи „сјајно“, а тоа е една од карактеристиките на пилешкото месо во овој рецепт. Станува сјајно и примамливо. Како и да е, убавината на ова јадење е во едноставноста , па еве го рецептот. Состојки: 500 гр пилешки стек 1 помала или 1/2 поголема главица кромид малку масло сол и црн пипер по вкус. За сос: 100 мл соја сос 1 полна ...
| | веќе видена | слични

За бремените жени многу е важна правилната исхрана, а постојат и билки и зачини кои смеат да ги консумираат и кои им го подобруваат здравјето. Тука се вбројува црн чај, но најмногу две шолји на ден. Поголема количина може да предизвика силно срцебиење. Кимот е зачин кој е дозволен и сигурен и главно ја стимулира матката. Магдоносот е на листата како зачини кои смеат да се користат но во ограничени количини бидејќи во спротива при голема количина може да дојде до крварење. Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината
| | веќе видена | слични

Потребни состојки: 1 чаша јогурт 1 чаша млеко 2 чаши шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 1 чаша масло 1 чаша кокос 1 лажиче прашок за печиво 2 чаши брашно Чашата која ќе ја користите треба да биде од 200 милилитри Глазура: 100гр чоколадо и 3 лажици масло (или готов чоколаден прелив, по желба) Начин на подготовка: Во длабок сад спојте ги јогуртот и млекото. Во помал сад измешајте ги шеќерот и ванилата, па додајте ги во садот во течноста од јогурт и млеко. Откако ќе ги соедините убаво, една по една додавајте ги и останатите состојки и притоа постојано мешајте. Смесата турете ја во подмачкан калап и печете на 180 степени околу 30 минути. Стопете го чоколадото на пареа заедно со маслото и со него прелијте го колачот или ако сакате, употребете готов чоколаден прелив. Послужете го откако убаво ќе остине.
| | веќе видена | слични

Витилигото е кожна болест или пореметување на пигментот на кожата, а во борба со него помага маслото од куркума.Ви требаат 500 гр куркума, 8 литри вода Се прави каша и се става да се свари, и се остава преку ноќта. Се процедува и се мачка кожата секое утро. Прочитај повеќе вести: Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити
| | веќе видена | слични

Направете еден нов деликатес во домот, вкусно пилешко месо богато со сирење и магдонос.Превскуно е, ова е целосната подготовка: Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак?
| | веќе видена | слични

Од денеска па натаму, заборавете на сите импровизации на овој рецепт, додавање на млеко, павлака и останати состојки кои инаку не одат во оригиналниот рецепт: Состојки: 220 г шпагети 50 г сланина исечкана на коцки (колку што може помрсна со помалку месо) 2 лажици маслиново масло 2 големи јајца 50 г пармезан или пекорино сол, црн пипер Приготвување: Сварете ја пастата во голем лонец со зовриена и малку посолена вода. Додека се вари, загрејте во тава маслиново масло и испржете ја ситно сечканата сланина додека не стане крцкава. Исцедете го вишокот од мрсното. Во посебен сад изматете јајца во кои ќе додадете пармезан и црн пипер. Кога е пастата готова, исцедете ја и полека претурете ја во тавата во која ја подготвувате сланината. Добро измешајте и прелијте со мешавината од јајца и кашкавал. Доволни се само неколку минути мешање на тивок оган и послужете ја директно на чинија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мачмелоу коцки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: