Кој ќе игра финале во Лигата на Шампиони?

Вечерва започнува разврската во најелитното европско фудбалско натпреварување. Дали во финалето ќе гледаме "Ел Класико"? За кого вие навивате? Нова фризура - стари амбиции. Мурињо на конференција за печат по пристигнувањето во Минхен Четири великани на европскиот фудбал вечерва и утре ќе го одиграат "првото полувреме" од двомечот "да се биде или не" за влез во големото финале. Уште само 4 дуели не делат до 19 мај и големото финале на Алијанц арената во Минхен. Вечерва, токму на овој терен ќе се одигра и првото полу-финале помеѓу Баерн Минхен и Реал Мадрид. Традицијата е на страната на Баварците, но со Мурињо на чело, и "кралевите" имаат свои сметки. Последниот нивни званичен дуел се одигра на 7 март 2007 година во осмина-финалето на Шампионската лига, а Баерн победи со 2:1, па благодарение на гол повеќе постигнат 2 седмици претходно во Мадрид (резултатот беше 3:2 за Реал), германците се пласираа во чеврт-финалето. Интересно е дека од тој дуел само по двајца играчи од обете екипи се сеуште членови на Баерн ...
| | веќе видена | слични

Барселона со Пеп на клупата има забележано пет победи и само еден пораз во дуелите со Реал Мадрид од моментот кога на неговата клупа седи Жозе Мурињо. Единствената победа Специјалниот со Реал Мадрид над Барса ја извојува во минатогодишното издание на Купот на Кралот на 20 април минатата година (1:0 по продолженија). Инаку, Гвардиола и Барса целосно му го расипаа дебито на Португалецот на најголемото дерби на шпанскиот фудбал, Мурињо во првото „Ел Класико“ загуби со 5:0. Со доаѓањето на Мурињо на „Сантијаго Бернабеу“, дербито, доби и една друга димензија, вербални напади преку медиумите кон табор на противникот, но и инцидентни ситуации на теренот. Мурињо беше главен актер во еден од нив, кога го тегнеше за уво помошниот тренер на Барселона, Тито Виланова. Барселона лани преку Реал стигна до финалето во Лигата на шампиони, во полуфиналниот двомечот беше подобра со 3:1. Доминацијата над вечниот ривал, Каталонците ја продолжија и оваа сезона, во првенството во Мадрид, „блауграна“ победи со 3:1, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, е убеден дека неговата екипа ќе се врати во Минхен за финалето на фудбалската Лига на шампиони (ЛШ), и покрај поразот со 1-2 во првиот полуфинален меч со Баерн на арената „Алијанц“ во Минхен - Ќе победиме во реваншот. Веруваме во нашиот квалитет и убеден сум дека ќе одиме понатаму. Ќе се вратиме во Минхен за финалето - тврди Мурињо. Домаќинот дојде во водство со преку Франк Рибери по корнер во првиот дел, Реал изедначи со погодокот на германскиот репрезентативец Месут Озил, а Марио Гомез им донесе победа на Баварците во последните минути од мечот. Мурињо имаше забелешки за првиот погодок на германската екипа, при кој наводно постоел офсајд. - Не сакам да ги критикувам судиите. Ќе ја прифатам нивната одлука, и покрај тоа што голот требаше да биде поништен - вели Мурињо. Со тврдењата на португалскиот стратег се согласи и неговиот колега од Баерн, Јуп Хејнкес. - Слични голови не беа признавани претходно - кратко изјави Хејнкес. Искусниот стратег смета оти предноста од еден ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид го доживеа првиот пораз оваа сезона во најквалитетното клупско натпреварување, но шпанскиот претставник е убеден дека на реваншот ќе победи и ќе се врати во Германија за финалето Ако Баерн Минхен се пласира во финалето од фудбалската Лига на шампионите, кое ќе се одигра на 19 мај, ќе биде првиот клуб во историјата на ова најквалитетно клупско натпреварување што ќе игра на својот стадион. По првата средба од полуфиналето германскиот претставник со голот на Марио Гомес во 90. минута си обезбеди предност од 2-1 за реваншот кај Реал Мадрид. „Kралевите“ ја продолжија негативната традиција од девет порази на десет гостувања кај Баварците. Франк Рибери го најави триумфот во 17. минута, Реал израмни преку Месут Озил во 53. минута, но тоа не беше доволно шпанскиот гигант на крајот да остане непоразен. Баерн Минхен во последните три години има низа од 28 победи, кога Рибери ќе ја погоди противничката мрежа. Во центарот на вниманието секако беше тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, кој не пропушти да им ...
| | веќе видена | слични

Реал (М) има минимална, но достижна негатива кој немаше да постои ако Гомез не ја погодеше мрежата на Касилјас пред последниот судиски свиреж Фудбалерите на Баерн (М) остварија минимална победа над шпанскиот гигант Реал (М) во првата 1/2-финална пресметка од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Германскиот претставник во самиот финиш ја искористи предноста на домашниот терен и големата иницијатива за да оствари заслужена победа од 2:1 (Рибери 17', Гомез 90' - Озил 53'), која не е некоја голема гаранција дека избраниците на Јуп Хајкенс ќе бидат дел од големиот финален натпревар, затоа што на "кралскиот клуб" му е доволна и минимална победа на реваншот идната недела на "Сантијаго Бернабеу". Вината за поразот, контроверзниот Жозе Мурињо мора пред се да ја побара во играта на Кристијано Роналдо, кој беше совршено чуван од Алаба и Бадштубер, но мора да се одбележи и нервозата кај гостинските фудбалери, кои сосема заслужено добија шест жолти картони, а немаше да биде незаслужено ако Марсело ...
| | веќе видена | слични

Првиот полуфинален дуел од Лигата на шампионите меѓу Баерн и Реал Мадрид е најгледаниот директен пренос од елитното европско клупско натпреварување во Шпанија. Според податоците на националната телевизија мечот го следеле 18,7 милиони гледачи или 51 процент од вкупниот број на луѓе кои во тој момент биле пред екраните. Овој натпревар е третиот по гледаност полуфинален дуел во историјата на Лигата на шампионите во Шпанија.
| | веќе видена | слични

Баерн Минхен со 2-1 го совлада Реал Мадрид во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите. Победата на баварскиот гигант му ја донесоа Франк Рибери и Марио Гомез, а единствениот погодок за гостите го постигна Месут Озил. Првиот гол на средбата, по почетната иницијатива на Реал, го постигна Франк Рибери во 17-тата минута. Баерн до крајот на полувремето имаше можност да ја зголеми предноста, но на полувреме се замина со еден гол предност. "Кралевите", дојдоа до изедначување на стартот на вториот дел, кога Озил со гол ја круниса одличната акција на Бензема и Роналдо. По ова, играчите на Реал ги немаше никаде на теренот, целосно ја препуштија иницијативата на домаќинот, а за да не заминат во Мадрид со поволен резултат се погрижи Марио Гомез. Напаѓачот на Баварците се "извади" за промашувањето во 71. минута кога имаше чиста шанса да го донесе својот тим во водство, но беше присебен на самиот крај од натпреварот кога по центар-шут од десната страна топката влезе во петерецот пред голот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од таборот на Баерн Минхен се задоволни со минималниот триумф над Реал Мадрид. Велат дека заслужено победиле и дека во реваншот се е отворено. „Она што го испуштивме против Дортмунд ни се врати против Реал. Мислам дека имаме причина да бидеме задоволни, носиме предност на Бернабеу. Таму не чека тежок натпревар и сигурен сум дека ќе одлучуваат детали“, изјави Арјен Робен после натпреварот. „Мислам дека заслужено победивме. Покажавме пасија, страст и глад за успех, тоа е она што го барате во полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите. Моите фудбалери го направија тоа вечерва. Игравме паметно, а што се однесува до првиот гол, обично се свири офсајд“, призна Хејнкес. „Среќата беше на наша страна. Реал е голем тим, па без среќа и не може да се победи толку силен состав“, изјави претседателот на Баерн, Карл Хајнц Румениге.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид под водство на Жозе Мурињо синоќа од Баерн доживеа пораз во првиот двомеч од полуфиналето во Лигата на шампиони. Баерн славеше пред домашната публика со 2 -1 со погодокот на Марио Гомез во 90. минута. При првиот гол на Баерн, тој на Рибери во 17. минута, Луис Густаво стоеше во пасивен офсајд. Токму за овој момент се „фати“ тренерот на Реал. „Не е срамота да се загуби во полуфинале од Лигата на шампиони. Иако мислам дека натпреварот требаше да заврши 1-1 бидејќи првиот погодок беше даден при офсајд ситуација. Меѓутоа, се случува понекогаш и судиите да згрешат. И покрај поразот, во добра позиција сме за реваншот“, рекол Мурињо по Мечот, додека германецот Озил додал: „Несреќно ги примивме двата гола. Сепак, треба да мислиме позитивно, победуваме во Мадрид и повторно ќе дојдеме на Алијанц Арена на 19 мај, на финале“. За победничката страна, коментарите ги дадоа тренерот Јуп Хенкес и извршниот претседател Карл Хајнц Румениге. „Мислам дека 2-1 е заслужена победа за нас. Реал добро почна, но ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот стратег по поразот на Реал во Минхен од 2:1 покрај за средбата, не пропушти да каже и збор два за својот колега на клупата на Барселона. Се чини дека секогаш, без разлика на тоа дали игра Реал со Барселона или не, Жозе Мурињо има нешто да каже и за Каталонците и Пеп Гвардиола. „Гвардиола е интелигентно момче и тој многу добро си знае како успеал да победи на некои натпревари во различни натпреварувања. Тој точно си знае како тоа му пошло од рака“, рече Мурињо, алудирајќи на наводната помош од судиите за Барса. После поразот Мурињо делуваше мирно, изјави дека ремито би било најправеден резултат, и не пропушти да констатира дека првиот гол на Баерн бил од офсајд позиција. „Ова беше типичен полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите. Не заслуживме да загубиме, мислам дека реми ќе беше пофер резултат, но таков е фудбалот, оној кој ќе постигне погодок победува. Не е важно дали ќе постигнете погодок во првата минута и или во последната“, вели Португалецот. „Првиот гол беше офсајд, и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 169 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена

Вкусни домашни кроасани од лиснато тесто. 750 гр лиснато тесто 100 гр вишни малку цимет 2 кесички ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 4 лажички густин 1 лажица ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе игра финале во Лигата на Шампиони?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: