Компани повторно се повреди

Капитенот на англискиот фудбалски клуб Манчестер сити, Винсент Компани, на непријатен начин ја завршува 2017 година, иако неговиот тим „гази“ се по ред во Премиер – лигата. Дефанзивецот на „граѓаните“ заработи нова повреда на мускулот на ногата, и мораше да го напушти теренот по само десетина минути на последниот меч против Њукасл. На негово место во игра влезе напаѓачот Габриел Хесус.Компани всушност ја обнови повредата на листот на ногата, кој го мачеше и на самиот почеток од сезоната. Тој се врати во полн натпреварувачки ритам на 18 ноември против Лестер, но сега повторно ќе мора принудно да паузира.
| | веќе видена | слични

Пеп Гвардиола наводно итно барал засилување во одбраната на неговата екипа и како што пренесуваат англиските медиуми, тој го пронашол идеалниот играч. Како што пренесува "Sky Sports", Пеп Гвардиола бил сериозно заинтересиран за ангажман на 26-годишниот стопер Иниго Мартинез од редовите на шпански Реал Сосиедад. Според него, Мартинез би бил идеален избор за дефанзивната линија во неговата екипа, па инсистирал што поскоро да биде доведен на „Етихад“. Доколку не успее да го ангажира Мартинез, Пеп наводно бил заинтересиран и за Џони Еванс, но сепак примарна цел на „Граѓаните“ се очекув да биде Мартинез. Мартинез целата своја кариера ја поминал во екипата на Реал Сосиедад. Неговата вредност на пазарот се проценува на 25 милиони фунти, но доколку Сити сака да го ангажира овој фудбалер во јануарскиот преоден рок, тогаш се претпоставува дека неговата цена би можела да скокне до 50 милиони фунти.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити има убедлива предност на врвот на табелата во Премиер – лигата, но менаџерот Пеп Гвардиола размислува за нови засилувања. Алексис Санчез е приоритет за засилување на навалната линија, но шпанскиот стратег сака да добие нова опција и во одбраната. Гвардиола го посакува Ињиго Мартинез, дефанзивецот на Реал Сосиедад на „Етихад“ и за тоа е подготвен да ја активира отштетната клаузула од 35 милиони евра. Дефанзивецот беше еден од најдобрите одбранбени фудбалери во Шпанија, но повредите го спречија неговиот развој во изминатите две сезони. Сепак, Гвардиола верува во неговите квалитети и сака да го има во редовите на Манчестер сити.
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити е апсолутен лидер во Премиер лигата, сезонава игра одлично и во Лигата на шампионите, но стратегот Пеп Гвардиола веќе на неколку наврати претходно најави дека сака да ангажира нов дефанзивец. Откако Вирџил ван Дијк потпиша за Ливерпул, сега Пеп има нов приоритет, а тоа е неговиот сонародник, Иниго Мартинез од редовите на Реал Сосиедад, тим кој што есенва играше против нашиот Вардар во Европа лига. „Граѓаните“ лесно би можеле да стигнато до Мартинез сооглед на тоа што неговата откупна клаузула е само 28.5 милиони фунти, средства што без проблеми Сити ќе може да ги одвои.
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити игра перфектно во досегашниот дел од оваа натпреварувачка 2017-2018 година, но тоа не значи оти „граѓаните“ ќе мируваат во актуелниот јануарски преоден рок. Желбата на Пеп Гвардиола е да се засили одбраната, поточно централната позиција со тоа што трансфер метата е веќе утврдена, тоа е членот на Вест Бромвич Албион, Џони Еванс. ВБА во летниот преоден рок одби две понуди на клубот од Манчестер, меѓутоа според извори на „ЕСПН“ лидерот во ПЛ е подготвен да тргне во нов напад за поранешниот играч на Јунајтед. Еванс е во последните 18 месеци од неговиот договор со тоа што интерес за него пројавуваат Арсенал и Евертон. Сепак Сити води во трката, тоа е играч кој му одговара на клубот и на Пеп, може да покрие повеќе позиции во дефанзивата, а и ќе може да игра во ЛШ. На листата на желби е и Ињиго Мартинез од Реал Сосиедад, ама приоритет има репрезентативецот на Северна Ирска.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бразилскиот напаѓач на Манчестер Сити, Габриел Жезус има повреда на коленото заработена на дуелот против Кристал Палас кој заврши 0:0. Тој има повредени лигаменти на коленото и најверојатно ќе биде надвор од терените нешто повеќе од еден месец, потврди Манчестер Сити. 20-годишниот Жезус беше принудно заменет од Серхио Агуеро во 23. минута од дуелот одигран на 31 декември. Му благодарам на Господ затоа што не сум толку лошо и не треба да одам во операција, напиша Бразилецот на неговиот Инстаграм профил. Се очекува Жесус да се врати на теренот во рок од 4-6 недели. Манчестер Сити има 12 поени пред Манчестер Јунајтед на врвот на Премиер Лигата.
| | веќе видена | слични

Божиќ и нова година се посебно уживање за англиските навивачи кои со душа ја чекаат зголемена фудбалска програма која им носи релаксирање. Но сте се прашале ли како им е на играчите кои ако се опуштат со јадење и пиење, ќе зашкрипат на терен. Откако Жозе Мурињо, Арсен Венгер и Антонио Конте отворено го критикуваа згуаснатиот празничен распоред за натпреварите од Премиер лига, со свој коментар излезе и Пеп Гвардиола. Шпанскиот стратег има и причини за да се жали, бидејќи во неделата на 31-ви не загуби само два бода со Кристал Палас, со што и ја прекина низата од 18 победи, туку и остана без двајца играчи. Габриел Жезус ги повреди лигаментите и ќе пауза минимум 2 месеци, а се повреди и Кевин Де Брујне. „Технички и физички натпреварите за Божиќ и нова година се катастрофа за играчите, но лигата е таа која одлучува кога се игра и ние треба да се прилагодиме. Понекогаш имаш три дена за опоравување меѓу два меча, друг пат тоа се четири или два и за сите е исто. Ланска сезона игравме на Енфилд, загубивме и по два ...
| | веќе видена | слични

Манчестер сити им се врати на победите на синоќешниот меч против Ватфорд (3-1) во Премиер – лигата, но менаџерот на „граѓаните“ Пеп Гвардиола е загрижен поради друг проблем. Тој смета дека фудбалерите во англискиот шампионат се премногу оптоварени со пеколното темпо на натпревари. „Ќе ни ’загинат’ фудбалерите. ФА на Англија мора малку повеќе да се грижи и за ритамот на првенството и здравјето на фудбалерите. Тие играат 11 месеци последователно, немаат воопшто одмор. Шоуто е убаво, меѓутоа без вистинските актери ќе нема и публика“, изјави Гвардиола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Веќе некоку години големите тренерски имиња кои работат во Премиер лигата го „притискаат“ Англискиот фудбалски сојуз да го укине овој убиствен празничен ритам. Манчестер Сити во неделата испушти два бода против Кристал Палас, па веќе во вторникот играше против Ватфорд и остана без повредениот Вокер. „Сите гледаат колку повреди има во последната недела, па ќе ги убиеме играчите! Раководството во сојузот мора нешто да превземе, не е нормално да се игра на 31 декември и на 2 јануари“, изјаво Пеп. „Знам дека ова е шоу, но тоа мора да биде контролирано. Играчите воопшто не се заштитени, а публиката доаѓа да ги гледа нив, не тренерите. Потребен ни е поголем одмор помеѓу натпреварите. Не велам дека треба да се уништи традицијата на Боксинг Деј, но не можеш да играш на 31 декември, а следниот меч да ти биде на 2 јануари. Ова не е кошаркат или тенис, играчите имаат потреба од време за да се опорават“, заклучи каталонскиот стратег./Спортски
| | веќе видена | слични

Манчестер Сити е убедлив лидер во англиската Премиерлига, но и „граѓаните“ ја плаќаат цената на традиционално згуснатиот распоред за Новогодишните и Божиќните празници. Во последните 10 дена, предводникот во англиското првенство одигра дури четири мечеви, во кои се повредија Габриел Жезус и Кајл Вокер. Бразилскиот напаѓач има повреда на лигаментите на коленото и ќе паузира во следните шест недели, а за Вокер уште не се знае колку ќе паузира. „Погледнете колку играчи има кои се со повреди на мускулите. Јасно ми е дека мора да има шоу и тоа треба да трае. Играчите во Англија не се заштитени. Фудбалот не е како кошарката или тенисот. Потребно е повеќе време за рехабилитација, а ние игравме на 31 декември, а потоа повторно за само два дена“, се жалеше Гвардиола. Манчестер Сити сега има неколку дена одмор. Следниот меч „граѓаните“ ќе го играат на 9 јануари и тоа во ФА Купот, во полуфиналето против Бристол Сити. Потоа следи дуел против Ливерпул во дербито од Премиерлигата, на 14 јануари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 361 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Компани повторно се повреди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: