Град Скопје: Одлуката за избор на концесионер е легален и легитимен


Директорот на јавното претпријатие “Дрисла”, Горан Ангелов денеска /27.11.2013 година, среда/ на прес-конференција ги демантираше сите реакции поврзани со одлука на Советот на Град Скопје за избор на приватен партнер/содружник за вложување во Јавното претпријатие за депонирање на комунален отпад “Дрисла“-Скопје со цел вршење на концесиска дејност депонирање на отпад на депонијата Дрисла, каде со истата за најповолна повторно се избира Конзорциумот составен од FCL AMBIENTE SRL и UNIECO SCC COOP од Република Италија. Директорот Ангелов изрази жалење што советничката група на СДСМ реши да ја напушти седницата на Советот на Град Скопје на која е донесена оваа одлука, бидејќи на истата биле расчистени сите дилеми околу изборот на концесионерот. - Согласно одлуката на Управниот суд на Градот Скопје му беше наложено да ја повтори постапката за избор и тоа во рок од 30 дена, во согласност со Законот за управни спорови. Затоа, Комисијата повторно ги разгледа сите аргументи на Управниот суд и истите ги образложи во ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на градот за давање на депонијата „Дрисла“ под концесија на италијанскиот конзорциум „ФЦЛ амбиенте“ и „Униеко“ е исправна и правилна и во тоа можеа да се уверат советниците од градот во периодот од 20 до 25 ноември, кога имаа можност да ги видат документите на сите пријавени на тендерот, изјави директорот на ЈП „Дрисла“ Горан Ангелов Во врска со тоа дали германската фирма „Шолц“ ќе бара отштета, тој изјави дека фирмата нема основа за отштета според Законот за јавно-приватно партнерство. - Тоа конкретно се должи на тоа што фирмата „Шолц“ во ниту еден момент немала договор со градот како фирма со која било склучено јавно-приватно партнерство - дополни Ангелов. Според директорот, има два клучни фактори зошто е избран токму италијанскиот конзорциум. - Првата причина е поради финансискиот профит, кој според понудата на фирмата е 42 милиони евра, а вториот клучен фактор е технологијата за биоразградливиот отпад, која е француско-англиска технологија со процес што трае 25 минути - вели тој. Според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Партијата за економски промени (ПЕП 21) стравува дека случајот со скопската депонија „Дрисла“ може да прерасне во голема афера со многу тешки политички и финансиски последици по градот Скопје и Република Македонија. „Дрисла во себе крие многу политички и економски стапици, ако не се разобличат сите нејасностии околу брзиот повторен избор на италијанската фирма ФЦЛ Амбиенте за конценсионер и управувач на депонијата „Дрисла“, за која, да не заборавиме, досега многу генерации на Република Македонија издвојуваа пари. Јавноста конечно мора да добие одговор зошто судската одлука поинаку се толкува и набрзина без претходни подготовки се забрза, односно не се почитува правната процедура при повторениот процес за избор на концесионер за Дрисла“, порачува ПЕП 21. Партијата вели дека скопскиот градоначалник мора да ја испочитува законската процедура. „Ако нема тајни, ако нема многубројни заткулисни игри, ПЕП 21 оценува дека нема причина за стравување. Градскиот татко во тој случај мора да ја испочитува законската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ ги прашува Горан Ангелов, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ дали имаат да и кажат на јавноста нешто што таа не го знае, а со што тие се обврзани кај сомнителната италијанска фирма „ФЦЛ Амбиенте“. „Додека судовите одлучуваа, Италијанците на големо си работеа и работат на теренот, од моментот кога за прв пат им беше дадена „Дрисла“. Го прашуваме најупатениот Коце Трајановски од каде таква убеденост кај италијанската фирма дека бизнисот со „Дрисла“ им е сигурен? Бидејки фирмата тужител, германскиот конзорциум „Шулц“, ги доби судските спорови и најави милионско оштетно побарување, кога ќе дојде моментот за наплата бараме од Ангелов, Трајановски и од ВМРО-ДПМНЕ тие да извадат пари од своите џебови наместо од градската каса со пари на граѓаните“, се наведува во писмена реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Горан Ангелов, директор на „Дрисла“. подготви: Ј.А.
| | веќе видена | слични

Одлуката на Коце Трајановски и на советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, бизнисот со Дрисла своеволно да го доделат на сомнителната фирма ФЦЛ Амбиенте е скандал од светски рамки! Оштетен е заинтересиран странски инвеститор! Германскиот конзорциум Шулц тужеше и го доби судскиот спор и пред Управниот суд и пред Вишиот Управен Суд во Република Македонија! Од германската амбасада во Скопје веќе стигна порака дека ваквото однесување на градските власти претставува правна несигурност за потенцијалните германски инвестиции. Стануваат бесмислени сите досега потрошени милиони евра за милионски реклами и роуд шоуа со коишто се повикуваат странски инвеститори. Нема поголема антиреклама за странските инвестититори од вчерашната одлука на Коце Трајановски и советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје? Бизнисот со Дрисла е даден на италијанска фирма, формирана само два дена пред објавeни тендер. Дополнително сомнение е дали за италијанска фирма има банкарска гаранција како што наложува законот за инвеститорите. Или можеби ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 285 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје: Одлуката за избор на концесионер е легален и легитимен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: