Куновска: Бизнисот со ФЦЛ Амбиенте е скандал од светски рамки


Одлуката на Коце Трајановски и на советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, бизнисот со Дрисла своеволно да го доделат на сомнителната фирма ФЦЛ Амбиенте е скандал од светски рамки! Оштетен е заинтересиран странски инвеститор! Германскиот конзорциум Шулц тужеше и го доби судскиот спор и пред Управниот суд и пред Вишиот Управен Суд во Република Македонија! Од германската амбасада во Скопје веќе стигна порака дека ваквото однесување на градските власти претставува правна несигурност за потенцијалните германски инвестиции. Стануваат бесмислени сите досега потрошени милиони евра за милионски реклами и роуд шоуа со коишто се повикуваат странски инвеститори. Нема поголема антиреклама за странските инвестититори од вчерашната одлука на Коце Трајановски и советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје? Бизнисот со Дрисла е даден на италијанска фирма, формирана само два дена пред објавeни тендер. Дополнително сомнение е дали за италијанска фирма има банкарска гаранција како што наложува законот за инвеститорите. Или можеби ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на градот за давање на депонијата „Дрисла“ под концесија на италијанскиот конзорциум „ФЦЛ амбиенте“ и „Униеко“ е исправна и правилна и во тоа можеа да се уверат советниците од градот во периодот од 20 до 25 ноември, кога имаа можност да ги видат документите на сите пријавени на тендерот, изјави директорот на ЈП „Дрисла“ Горан Ангелов Во врска со тоа дали германската фирма „Шолц“ ќе бара отштета, тој изјави дека фирмата нема основа за отштета според Законот за јавно-приватно партнерство. - Тоа конкретно се должи на тоа што фирмата „Шолц“ во ниту еден момент немала договор со градот како фирма со која било склучено јавно-приватно партнерство - дополни Ангелов. Според директорот, има два клучни фактори зошто е избран токму италијанскиот конзорциум. - Првата причина е поради финансискиот профит, кој според понудата на фирмата е 42 милиони евра, а вториот клучен фактор е технологијата за биоразградливиот отпад, која е француско-англиска технологија со процес што трае 25 минути - вели тој. Според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Партијата за економски промени (ПЕП 21) стравува дека случајот со скопската депонија „Дрисла“ може да прерасне во голема афера со многу тешки политички и финансиски последици по градот Скопје и Република Македонија. „Дрисла во себе крие многу политички и економски стапици, ако не се разобличат сите нејасностии околу брзиот повторен избор на италијанската фирма ФЦЛ Амбиенте за конценсионер и управувач на депонијата „Дрисла“, за која, да не заборавиме, досега многу генерации на Република Македонија издвојуваа пари. Јавноста конечно мора да добие одговор зошто судската одлука поинаку се толкува и набрзина без претходни подготовки се забрза, односно не се почитува правната процедура при повторениот процес за избор на концесионер за Дрисла“, порачува ПЕП 21. Партијата вели дека скопскиот градоначалник мора да ја испочитува законската процедура. „Ако нема тајни, ако нема многубројни заткулисни игри, ПЕП 21 оценува дека нема причина за стравување. Градскиот татко во тој случај мора да ја испочитува законската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ ги прашува Горан Ангелов, Коце Трајановски и ВМРО-ДПМНЕ дали имаат да и кажат на јавноста нешто што таа не го знае, а со што тие се обврзани кај сомнителната италијанска фирма „ФЦЛ Амбиенте“. „Додека судовите одлучуваа, Италијанците на големо си работеа и работат на теренот, од моментот кога за прв пат им беше дадена „Дрисла“. Го прашуваме најупатениот Коце Трајановски од каде таква убеденост кај италијанската фирма дека бизнисот со „Дрисла“ им е сигурен? Бидејки фирмата тужител, германскиот конзорциум „Шулц“, ги доби судските спорови и најави милионско оштетно побарување, кога ќе дојде моментот за наплата бараме од Ангелов, Трајановски и од ВМРО-ДПМНЕ тие да извадат пари од своите џебови наместо од градската каса со пари на граѓаните“, се наведува во писмена реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Горан Ангелов, директор на „Дрисла“. подготви: Ј.А.
| | веќе видена | слични

Директорот на јавното претпријатие “Дрисла”, Горан Ангелов денеска /27.11.2013 година, среда/ на прес-конференција ги демантираше сите реакции поврзани со одлука на Советот на Град Скопје за избор на приватен партнер/содружник за вложување во Јавното претпријатие за депонирање на комунален отпад “Дрисла“-Скопје со цел вршење на концесиска дејност депонирање на отпад на депонијата Дрисла, каде со истата за најповолна повторно се избира Конзорциумот составен од FCL AMBIENTE SRL и UNIECO SCC COOP од Република Италија. Директорот Ангелов изрази жалење што советничката група на СДСМ реши да ја напушти седницата на Советот на Град Скопје на која е донесена оваа одлука, бидејќи на истата биле расчистени сите дилеми околу изборот на концесионерот. - Согласно одлуката на Управниот суд на Градот Скопје му беше наложено да ја повтори постапката за избор и тоа во рок од 30 дена, во согласност со Законот за управни спорови. Затоа, Комисијата повторно ги разгледа сите аргументи на Управниот суд и истите ги образложи во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, на социјалната мрежа напиша дека немала партиски штаб и дека таа е надпартиски кандидат, а ...
сите 215 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 226 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 103 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. ...
сите 160 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена

Зинедин Зидан побарал ангажман на Садио Мане, но Флорентино Перез има други планови и праќа емисари во Париз да опипаат терен за рекорден трансфер на Килијан ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куновска: Бизнисот со ФЦЛ Амбиенте е скандал од светски рамки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: