И пратениците, и демонстраните, ќе дебатираат за договорот со Грција


За 11 часот е закажана собраниска седница, а во истиот термин и демонстрантите повикаа на протест денеска пред парламентот. Македонија е во трка со роковите поврзани со интеграциските процеси Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 11 часот ја закажа седницата на која ќе се расправа за предлог-законот за ратификување на договорот за решавање на спорот за името со Грција. Откако ќе се изгласа потреба од негово донесување, расправата најпрво ќе започне во собраниската Комисија за европски прашања, бидејќи Владата овој предлог-закон го испрати до парламентот со европско знаме. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, кој е претседател на собраниската Комисија за надворешна политика, вчера реагираше дека се крши собранискиот Деловник, бидејќи, според него, надлежна за ратификација на меѓународни договори e Комисијата за надворешна политика, а не за европски прашања. Тој обвини дека Владата ја злоупотребува својата позиција со цел ратификацијата на Договорот да помине со што помалку расправа. ...
| | веќе видена | слични

Изјавите на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се важни исто како што е важно писмото испратено од страна на Грција. Според Стево Пендаровски, национален координатор за НАТО, целосната имплементација на договорот со Грција е услов Македонија да стане полноправна членка на Алијансата. Ваква можност нема да и се укаже во друга прилика на нашата земја, вели Пендаровски, кој додава дека референдумот и уставните промени се клучните услови кои треба да се исполат за да биде валиден договорот со Грција. Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин е убеден дека на самитот на 12 јули, државата ќе добие покана за членство. Воедно тој додава дека доколку се оди според планот, Македонија би станала членка на Алијансата во мај наредната година. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера изјави дека референдумот кој треба да биде спроведен наесен мора да биде успешен за Македонија да стане полноправна членка на Алијансата. Тој воедно порача дека договорот со Грција е историска можност која ...
| | веќе видена | слични

Владата очекува во јули да ја добиеме поканата за членство во НАТО, која ја пропуштивме во 2008 година. Со нашите резултати во повеќе области, кои ги изненадија и најголемите оптимисти, се ставивме во ситуација да имаме шанса за НАТО-покана оваа година, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска во интервју за МКД.мк. Што се однесува до ЕУ, во наредните неколку дена Владата ќе ги повторува истите пораки, а тоа е дека „не баравме и не очекуваме подарок, бараме ЕУ да го почитува она што го кажува како услови за почеток на преговорите“. За претседателот Иванов Шекеринска вели дека сега клучната цел е да успее процесот на евроатлантска интеграција, а „не сите да се претвориме во колатерална штета на неуставното однесување на еден претседател”.Најавата за покана за членство на Македонија во НАТО веќе е објавена и таа е ставена на дневен ред на Северноатлантскиот совет. Се очекуваат ли евентуални пречки, особено по изјавата на генералниот секретар Столтенберг дека покана ќе има ако помине референдумот, или ...
| | веќе видена | слични

Франција е единствената земја што се противи на Македонија месецов да ѝ се одреди датум за почеток на преговорите. Во обид да се убеди Франција, во неделата реагираше и државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој побара од Париз да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ Европската иднина на балканските земји неделава е главна тема во Унијата. Веќе од вчера Советот на ЕУ за општи работи, на заседанието во Луксембург го разгледува прашањето за почеток на пристапни преговори на државите. Потоа, до крајот на неделава, в четврток и петок, конечната одлука за почнување на пристапните преговори со ЕУ треба да биде донесена на состанокот на шефови на држави и влади на членките на Унијата во Брисел. Во таа функција се очекуваше шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас до ЕУ и до НАТО вчера да ги испрати писмата со кои ќе ги информира дека Грција не се противи на европската и евроатлантската интеграција на Македонија. Тој објасни дека за да има напредок исто така е „потребен позитивен договор на ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург дискутираат за отворањето преговори со Македонија и Албанија. Германија апелира до Франција и Холандија да не попречуваат консензус. Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат договор околу преговорите на Македонија и Албанија со Унијата. Пред средбата на шефовите на дипломатиите, Рот изјави дека двете земји направиле „забележителен напредок во сферата на владеење на правото и незaвисноста на судството“ и дека поради тоа Германија дава поддршка за почеток на преговори. Повеќе: Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија „Можам само да апелирам уште еднаш до нашите пријатели во Холандија и Франција да не му стојат на патот на неопходниот консензус“, изјави Рот пред денешната средба во Луксембург. Рот, изразувајќи оптимизам дека е можен договор, нагласи и дека Германија ...
| | веќе видена | слични

Очекувам шефовите на држави и на влади да се договорат за пристапни преговори, потоа ќе можеме да ја поканиме ПЈР Македонија да стане полноправна членка, доколку договорот се финализира. Финализирање значи целосна ратификација, референдум и позитивно гласање. Ако се случи тоа, оптимист сум, повтори Столтенберг Првите точки од договорот во Нивици, потпишан на 17 јуни, годинава, меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, веќе се спроведуваат со забрзана динамика, во желба да се достигнат роковите земјава да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, како и покана за влез во НАТО. За таа цел, минатата седмица во Собранието на РМ беше ратификуван договорот, со 69 пратенички гласа. Иако Законот за ратификација не е потпишан од претседателот на Р. Македонија, Ѓорге Иванов (кој е категоричен на ставот дека воопшто нема да го потпише), се чини дека самото изгласување беше доволен сигнал да се испрати известување до „првата страна“ од договорот, да го преземе својот дел од обврските. Грчкиот ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, вчера, ден пред клучниот состанок на ЕУ-министрите, повторно ги повика земјите членки да го наградат како што оцени импресивниот напредок на Македонија, наведувајќи го потпишувањето на Договорот за името со Грција. – Знаете дека препорачавме отоврање преговори со Скопје и Тирана, овој процес мора да се заснова на заслуги, што значи дека кога има напредок тој мора да биде признаен и да биде охрабрен и придружуван. Се надевам дека земјите членки ќе ја донесат вистинската одлука, рече Могерини. Екатерина Захариева, шефот на диплиматијата на Бугарија, која како актуелен претседавач со ЕУ ќе претседава со Советот на ЕУ за општи работи, изјави дека по постигнатиот договор за името со Грција, Советот треба да даде зелено светло за почеток на пристапните преговори со Македонија. Захариева ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг денеска изјави дека очекува лидерите на земјите членки на Алијансата на Самитот во јули да донесат одлука за официјално започнување на преговорите за полноправно членство на Македонија во НАТО. Столтенберг очекува да биде постигната согласност Македонија да биде поканета во полноправно членство и да почнат пристапните преговори, но вели дека приемот на земјата ќе зависи од епилогот на Договорот со Грција односно неговото прифаќање на референдум. – Очекувам шефовите на држави и влади да се договорат за пристапни преговори, потоа ќе можеме да ја поканиме ПЈР Македонија да стане полноправна членка доколку договорот се финализира. Финализирање значи целосна ратификација, референдум и позитивно гласање, ако тоа се случи оптимист сум – повтори Столтенберг. Столтенберг рече дека доколку договорот за името не помине на референдум, тешко Македонија да добие покана за НАТО. – Ако ПЈРМ го имплементира и финализира договорот со позитивно гласање тогаш НАТО ќе ја покани ...
| | веќе видена | слични

Високата претставничка за надворешни работи и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт на преговори со Македонија, повторно ги повика земјите членки да го наградат напредокот на Македонија. – Знаете дека препорачавме отворање преговори со Скопје и Тирана, овој процес мора да се заснова на заслуги, што значи дека кога има напредок тој мора да биде признаен и да биде охрабрен и придружуван. Се надевам дека земјите членки ќе ја донесат вистинската одлука – рече Могерини. Таа порача дека на Западниот Балкан „напредокот е импресивен“, наведувајќи го потпишувањето на Договорот за името со Грција, како и напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Министрите за надворешни работи на ЕУ утре на Советот за општи работи треба да дебатираат за проширувањето и за априлските извештаи на Европската Комисија за Западниот Балкан. Конечната одлука за преговори со Македонија би можела сепак да биде одложена доколку утре министрите не ...
| | веќе видена | слични

Продолжува неизвесност за тоа дали Македонија ќе добие датум за старт на преговори со Европската Унија на само еден ден пред утрешниот министерски совет за општи работи на ЕУ овде во Луксембург.. Единствена пречка останува резервираноста на Франција кон процесот на проширување, откако другите скептични држави го сменија пристапот по потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција. Дипломатски извори говорат дека официјален Париз се противи не само на одредување датум за почеток на преговори туку и на какво било конкретно споменување на отпочнување на таков процес. На ваквата позиција на Франција активно се спротивставуваат редица земји-членки, но и Европската комисија. Како пример, денеска во Луксембург на советот за надворешни работи, каде Македонија е тема на маргините, шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, одговарајќи на моето прашање, не пропушти можност да потсети дека од ЕУ се очекува да биде доследна во своите постапки. На слични позиции беа и шефовите на дипломатиите на некои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И пратениците, и демонстраните, ќе дебатираат за договорот со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: