Гол од пенал со пета

Играч на О.А.Е постигна гол од пенал со пета. И, беше казнет за тоа. Во пријателски натпревар помеѓу Либан и Обединети Арапски Емирати играчот Авана Диаб од ОАЕ постигна гол од пенал со пета. Меѓутоа, Сречко Катанец, поранешниот тренер на Македонија а сега тренер на ОАЕ не беше задоволен од потегот и го повлече од игра веднаш по постигнувањето на голот. Најави и дополнително казнување поради „непочитувачкиот потег“. Резултатот по постигнатиот пенал гласеше 6-2 за ОАЕ. Како што јасно кажува насловот на видеото, .هدف ذياب عوانه على منتخب لبنان
| | веќе видена | слични

Авана Дијаб постигна неверојатен гол со петица од пенал за Обединетите Арапски Емирати, кои во пријателски фудбалски натпревар ја совладаа репрезентацијата на Либија со 6-2, со кој го разлути својот селектор Сречко Катанец Лудиот пенал кој Авана Дијаб го чинеше 10.000 долари Дијаб при резултат од 5-2 за неговиот тим тргна да го изведе пеналот на вообичаен начин, но кога дојде до белата точка одеднаш се сврти и ја удри топката со петица. Тоа го изненади противничкиот голман, кој воопшто не се помести и само со поглед ја испрати топката во неговата мрежа. Публиката на стадионот со воодушевување го прифати неговиот потег, но не и поранешниот селектор на Македонија, Катанец, кој веднаш го извади од игра. - Воопшто не ми беше сеедно кога видов што направи Дијаб. Ние мораме да го почитуваме противникот, бидејќи никогаш не се знае што ќе се случи во иднина. Тој е сé уште млад и во истиот момент сфати дека погрешил - кажа Катанец. Медиумите во Обединетите Арапски Емирати известуваат дека тој го казнил Дијаб со ...
| | веќе видена | слични

Неверојатен момент се случи за време на пријателскиот натпревар во Ел Аин во кој репрезентацијата на Обединети Арапски Емирати (ОАЕ) го совлада Либан со 6:2. Во центарот на вниманието беше младиот крилен играч Тијаб Авана, кој погоди пенал со петица. Изненадениот гостински голман притоа воопшто не се обиде да реагира на топката што полека се тркалаше кон голот. Изведбата на Авана наиде на воодушевување кај милиони луѓе на „Јутјуб“, но не и кај Среќко Катанец, поранешниот селектор на Македонија и на Словенија, сега на ОАЕ. Веднаш по погодокот тој го истера од игра згрозен од несериозниот пристап на неговиот фудбалер, кој влезе во игра само три минути пред да ја преземе одговорноста при реализација на најстрогата казна. „Не ми беше мило кога сфатив што ќе изведе. Противникот мора да се почитува. Никогаш не знаете кога такво нешто ќе ви се врати. Тијаб се' уште е млад. Во истиот момент сфати дека погреши. Јас сакам само да се искажува повеќе почит кон противниците - на теренот и надвор од него“, рече Катанец. ...
| | веќе видена | слични

Крилото на репрезентацијата на Обединетите Арапски Емирати, 21-годишниот Тијаб Авана, стана хит на интернет откако на пријателскиот натпревар против Либан постигна извонреден гол. ОАЕ победија со 6:2, а шестот гол Авана го постигна со пета од пенал откако изненадениот голман на гостите не се обиде ниту да реагира на топката што таа полека влезе во голот. Радоста на стрелецот не траеше долго, бидејќи тој потег на му се допадна на поранешниот селектор на Македонија, Среќко Катанец, кој сега седи на клупата на ОАЕ. Познат по својата принципиелност и џентлменско однесување Катанец веднаш по погодокот го извади од игра Авана, вчудоневиден од несериозноста на својот пулен. Во неговата одлука не помогна ни тоа што во игра го внесе сами три минути пред досудување на најстрогата казна. - Не ми беше мило кога сфатив што ќе направи. Противикот мора да се почитува. Никогаш не знаеш каде ќе ти се врати таквото понижување. Тијаб е се уште млад. Во истиот момент сфати дека згрешил. Јас само сакам да се покаже повеќе почит ...
| | веќе видена | слични

Во натпреварот против Либан, Аван Дијаб во 78-та минута шутираше пенал на навистина неверојатен начин – со петица ја упати топката кон противничкиот гол и покрај збунетиот голман ја смести топката во мрежата, поставувајќи го конечниот резултат на натпреварот, 6 :2 во корист на својата екипа. На селекторот на Обединетите Арапски Емирати, Сречко Катанец, не му се допадна овој потег, па набргу по постигнувањето на голот реши да го повлече од игра Дијаб и најави дисциплинска казна поради непочитување на противникот. Марјан Димоски
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Обединетите Арапски Емирати во пријателска средба со 6-2 го совладаа Либан, а натпреварот стана популарен поради чудно изведениот пенал и острата реакција на поранешниот селектор на Македонија, а сега прв стратег на ОАЕ, Среќко Катанец. Во 79-та минута при резултат 5-2, Аван Диаб изведуваше пенал и кога стигна пред топката се сврти со грб и постигна гол со пета. Топаката заврши во мрежа, но играчот брзо се увери дека неговиот потег не наиде на добар прием кај навивачите, а посебно кај селекторот Катанец. Словенецот веднаш го замени Диаб, а според медиумите му одредил и казна од 10.000 американски долари за поценување и понижување на протиникот. „Не ми беше драго кога видов што направи, бидејќи противникот мора да се почитува. Никогаш не знаеш каде ќе ти се врати таквата зафрканција. Диеб е сеуште млад и во истиот момент свати дека погрешил. Јас само сакам према противникот да се искажува почит, и на теренот и надвор од него“, изјави Катанец.
| | веќе видена | слични

Сречко Катанец, селекторот на репрезентацијата на Обединетите Арапски Емирати, и покрај погодокот, не беше воодушевен од изведувањето на пеналот на неговиот играч Диаб Авана. Сепак, тоа не значи дека невообичаениот погодок не им се допадна на другите, напротив, за само еден ден стана вистински интернет хит меѓу љубителите на фудбалот.
| | веќе видена | слични
2 копии

На пријателскиот фудбалски меч помеѓу Обединетите Арапски Емирати и Либан 6:2, последниот гол за ОАЕ беше постигнат на необичен начин. Фудбалерот Авана Диаб шутираше пенал за Емиратите но при изведувањето во последниот момент се заврти и упати удар со петица. Зачудениот голман не реагираше и топката заврши во голот. Но Селекторот на Емиратите и поранешниот селектор на Македонија, Сречко Катанец немаше разбирање за овој потег на Диаб. За голот со кој го омаловажуваше противникот Катанец веднаш го замени Диаб и предложи да биде казнет. “извор Макфакс“
| | веќе видена | слични

Сречко Катанец, селекторот на репрезентацијата на Обединетите Арапски Емирати, не бил фасциниран како милиони посетители на Youtube од пеналот кој го извел неговиот фудбалер Тијаб Авана. Неверојатниот настан се одиграл пред крајот од пријателскиот натпревар во Ел Аину, помеѓу репрезентацијата на Катанец и репрезентацијата на Либан. За атракцијата се погрижил младиот крилен играч на домаќините кој постигнал гол од белата точка со пета. Изненадениот голман на гостите не се ни обидел да реагира, а топката полека влегла во голот. Радоста на стрелецот не траела предолго: словенскиот тренер веднаш по погодокот го повлекол од игра и бил видно изнервиран од начинот на кој го извел пеналот. Не помогнало ни тоа што Тијаб влегол во игра само три минути пред да го постигне погодокот. "Не ми беше сеедно кога видов што ќе направи. Противникот мораме да го почитуваме. Никогаш не знаеш кога таква шега и на тебе ќе ти се врати. Тијаб е сеуште млад. Во истиот момент свати дека погреши. Јас само сакам да покажува повеќе ...
| | веќе видена | слични

При резултат од 5:2, на натпреварот во кој Обединетите Арапски Емирати го прегазија Либан, беше досуден пенал за ОАЕ. Во тој миг Авана Диаб реши да ги покаже свое циркуски вештини. Иако успеа да го реализира пеналот на необичниот начин, селекторот на репрезентацијата, Среќко Катанец не беше воодушевен. Тој веднаш го извади од игра и потоа најави казна за непочитувањето што го покажал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гол од пенал со пета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: