Фудбалерите на Вардар со недостижна предност на врвот на табелата


2 копии

Во Првата македонска фудбалска лига денеска на програмата беа натпреварите од 32. коло по која тимот на Вардар создаде недостижна предност на врвот на табелата и ја одбрани шампионската титула. Вардар ја совлада Македонија ЃП со 6:0 и на четири кола пред крајот се промовира во старо-нов шампион на Македонија. Пехарот на „црвено-црните" ќе им биде доделен на последниот натпревар од сезоната. Резултати: Пелистер - Ренова 3:0, Шкендија - Брегалница 3:0, Шкупи - Победа 1:2, Силекс - Работнички 0:2 и Вардар - Македонија ЃП 6:0. Табела: Вардар 75 бода, Шкендија 62, Работнички 52, Пелистер 48, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 32, Брегалница 21 и Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со натпреварот меѓу Пелистер и Шкупи што се игра попладнево во Битола ќе стартуваа возбудувањата во 33.коло од Првата фудбалска лига. Натпреварот се игра ден порано од причина што битолчани сакаат да добијат ден одмор во пресрет на финалето од Купот на Македонија што го играат во среда (17.мај) против Шкендија. Почетокот на дуелот е во 16:30 часот. Другите натпревари од ова коло се играат утре, а двојките се: Брегалница – Победа, Македонија ЃП – Шкендија, Работнички – Вардар и Ренова – Силекс. Почетокот и на овие дуели е во 16:30 часот. Табела: Вардар 75 бодови, Шкендија 62, Работнички 52, Пелистер 48, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 32, Брегалница 21, Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични

Пелистер и Шкупи под „Тумбе кафе“ денеска (16.30 часот) ќе го отворат 33.коло од Првата фудбалска лига на Македонија. Ќе биде ова интересен дуел, со оглед дека бодовите им се потребни и на двете екипи. Битолскиот прволигаш посакува триумф за да се доближи до Работнички, во надеж дека на крајот ќе го освои третото место на табелата, а Шкупи е на работ на опасната зона, и ако сака да избегне бараж, ќе треба да и „побегне“ на Победа. Во моментов има само еден бод предност. Фудбалерите на Наџи Шенсои размислуваат за победата на денешниот меч, но исто така ќе чуваат дел од силите и за финалето на Купот на Македонија, што ќе го играат в среда (17 мај), на стадионот „Младост“ во Струмица против Шкендија. Шкупи нема грижи, освен да обезбеди опстанок во шампионатот, па со сите сили ќе атакува на позитивен резултат денеска во Битола. Останатите натпревари од 33.коло во Првата лига се играат утре, а се среќаваат: Работнички – Вардар, Македонија ЃП – Шкендија, Ренова – Силекс, Брегалница – Победа.
| | веќе видена | слични

Натпреварот се игра ден порано од причина што битолчани сакаат да добијат ден одмор во пресрет на финалето од Купот на Македонија што го играат во среда (17.мај) против Шкендија. Почетокот на дуелот е во 16:30 часот. Другите натпревари од ова коло се играат утре, а двојките се: Брегалница – Победа, Македонија ЃП – Шкендија, Работнички – Вардар и Ренова – Силекс. Почетокот и на овие дуели е во 16:30 часот. Табела: Вардар 75 бодови, Шкендија 62, Работнички 52, Пелистер 48, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 32, Брегалница 21, Македонија ЃП 19. /МИА
| | веќе видена | слични

Охриѓанецот Марјан Ецкоски ќе ја дели правдата на градското дерби во Скопје помеѓу Работнички - Вардар во 33-та рунда од Првата македонска фудбалска лига. Бодовите од дербито се од значење за Работнички кој брка пласман на третата позиција која води во Европа, додека „црвено црните“ коло претходно ја осигураа титулата во елитата. Четврти судија на дербито на „Филип Втори“ арената ќе биде Марјан Маркоски, а помошници ќе му бидат стружани. Двојки: Пелистер - Шкупи, Работнички - Вардар, Македонија ЃП - Шкендија, Ренова - Силекс, Брегалница - Победа. Табела: Вардар 75, Шкендија 62, Работнички 52, Пелистер 48, Ренова 45, Силекс 42, Шкупи 33, Победа 32, Брегалница 21, Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични

Соседите утре ќе играат меч за престиж во кој императивот да се освојат бодовите ќе биде кај „романтичарите“ кои с` уште не ја имаат обезбедено третата позиција Прволигашката фудбалска трка на мак-сцената влегува во самата завршница со последните четири кола, во кои е познато дека Вардар е старо-нов првак и Македонија ЃП испаѓа од елитното друштво. Во овие четири последни рунди треба да стигнат одговорите кој ќе заврши како третопласиран и ќе ја добие последната евровиза, како и тоа која екипа ќе ~ прави друштво на Македонија ЃП да се пресели во второлигашката конкуренција, а кој ќе има дополнителна шанса преку бараж да се спаси. По утрешната (16.30 ч.) 33. рунда некои работи можат да бидат појасни. Дерби-меч ќе играат соседите Работнички и Вардар. Ривалитетот за престиж без разлика на натпреварувачкиот предизвик е секогаш голем влог кога играат меѓу себе соседите. Работнички дополнително ќе има притисок да освои бодови и да се одржи на третото место, бидејќи Пелистер, Ренова и Силекс имаат теоретска ...
| | веќе видена | слични

Градското дерби меѓу Работнички и Вардар ќе биде во фокусот на вниманието в недела, со почеток во 16.30 часот, во рамките на 33.коло од Првата фудбалска лига. „Романтичарите“ се надеваат дека можат да стигнат до триумф против старо-новиот шампион, со оглед дека сакаат да го задржат третото место на табелата кое води сигурно во квалификациите од Лигата на Европа. „Одиме на победа против Вардар. По победата во Кратово над Силекс, сакаме да продолжиме во победнички ритам и на преостанатите мечеви до крајот на првенството. В недела не очекува дуел со шампионот Вардар, што секако е мотив повеќе да одиграме најдобро што можеме. Имаме респект за противникот, но мислам и дека мотивите ќе бидат на наша страна. Имаме квалитет за да ги совладаме „црвено-црните“, тоа сме го покажале и досега“, изјави Себастијан Херера, левиот бек на Работнички, за официјалниот сајт на клубот.
| | веќе видена | слични

Вардар ја обезбеди шампионската титула, но сака да продолжи во победнички ритам до крајот на сезоната, најавува репрезентгативецот Бобан Николов. „Црвено-црните“ в недела ги очекува градското дерби со Работнички, а Николов посакува триумф на својот тим. „И покрај тоа што ја имаме обезбедено титулата и првото место, сепак, посакуваме што повеќе победи во оваа сезона, и во финишот на оваа сезона одиме победнички се до крајот на шампионатот. Во градското дерби сакаме да бидеме победници, и затоа ќе одиме на трите бода. Немам ништо против кога повторно би бил јас стрелец, но најважно ќе биде да победи Вардар. Треба сите да дадеме максимум за да дојдеме до посакуваниот резултат“, изјави Николов за официјалниот сајт на клубот.
| | веќе видена | слични

Мечот меѓу Ренова и Силекс ќе биде воден од страна на Дејан Јакимовски, додека пак главен на скопското дерби меѓу Работнички и Вардар ќе биде Ецкоски од Охрид Дејан Јакимовски ќе биде главниот судија на натпреварот меѓу Ренова и Силекс. Еден од подобрите наши делители на правдата ја доби задачата да го суди мечот во Тетово во рамките на 33. коло од првата лига. Скопското дерби, меѓу Работнички и Вардар ќе биде водено од Охриѓанецот Марјан Ецкоски, а на мечот меѓу Пелистер и Шкупи на центарот ќе биде Фатон Мустафи. СУДИИ ЗА 33. КОЛО Марјан Ецкоски:Работнички - Вардар Фатон Мустафи: Пелистер - Шкупи Дејан Јакимовски: Ренова - Силекс Зоранчо Темелков: Македонија ЃП - Шкендија Димитар Мечкаровски: Брегалница - Победа
| | веќе видена | слични

Вардар веќе ја освои титулата, трета по ред и вкупно единаесетта во клупската историја, но нема да калкулира до крајот на првенството. „Не интересираат само победи, а веќе в недела секако дека сакаме да ги освоиме бодовите против Работнички", вели Бобан Николов. Вардар е недостижен на 4 кола до крајот и веќе може полека да се подготвува за настап во квалификациите за Лигата на шампионите. „И покрај тоа што ја имаме обезбедено титулата и првото место, сепак, посакуваме што повеќе победи во оваа сезона. Одиме победнички се до крајот на шампионатот. Во градското дерби сакаме да бидеме победници, и затоа ќе одиме на трите бода. Треба сите да дадеме максимум за да дојдеме до посакуваниот резултат", вели Николов. Тој постигна два гола против Работнички, сезонава, и вели дека ќе се обиде и по третпат да биде стрелец. „Немам ништо против кога повторно би бил јас стрелец, но најважно ќе биде да победи Вардар. Потоа ни останува само да ја завршиме оваа сезона, да го кренеме шампионскиот пехар, малку да одмориме, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбалерите на Вардар со недостижна предност на врвот на табелата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: