ПМФЛ; Интересни натпревари во 26 коло


На програма на Првата македонска лига викендов е 26-тото коло каде се очекуваат неколку интересни пресметки. Во Тетово се игра дербито на колото помеѓу Ренова и Шкендија кои повторно ќе се сретнат и во среда, но во четвртфиналето од Купот на Македонија. „Мислам дека ќе биде интересен натпревар, долго време ова дерби се игра во коректна атмосфера, се надевам дека и овој пат ќе биде така. Ние како екипа сме максимално подготвени. Верувам дека ќе извлечеме позитивен резултат бидејќи за три дена нè очекува реваншот во Купот“, рече Бурим Садику- играч на Ренова. Во меѓувреме, Шкупи по два порази по ред, утре во Чаир игра со Пелистер. Напаѓачот Баже Илјоски верува дека со поддршка од публиката ќе освојат три бода Утре Работнички игра со Силекс со почеток од 15 часот. еден час пред другите пресметки односно Победа – Скопје и Академија Пандев – Вардар. Махир Тачи
| | веќе видена | слични

ФК Пелистер е предаден на Дисцплинска, односно против него покрената е постапка од страна на надлежната комисија на ФФМ. Причината е потегот на еден несовесен навивач на Пелистер кој на завчерашниот куп меч со Академија. Пандев, одигран во Турново, го удри со шише помошниот судија Гоце Петрески.
| | веќе видена | слични

Четири дена по масовното труење, ФК Пелистер обезбеди виза да се бори повторно за трофејот во Купот на Македонија. Во денешниот Актуел со Марјан Секуловски тренер на ФК Пелистер. Со Секуловски зборуваме и за натпреварот против Академија Пандев, неодиграниот со Шкупи, за состојбите во клубот и очекувањата како ќе биде против Шкендија. Вели дека е посебно горд на овие фудбалери кои денеска се во клубот, кои даваат се од себе за подобри резултати. Related
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Шкендија, Ќатип Османи пред финалето на Купот на Македонија против Пелистер за Алсат-М изјави дека ќе бара победа против битолскиот тим. Пелистер на 9 мај во финалето ќе се обиде да го одбрани трофејот што го освои минатата година, кога во Струмица ја победи токму Шкендија.Според Османи, Шкендија има капацитет да ги освои двата трофеја во домашниот фудбал. – Ќе повторам, Шкендија ќе ги нападне двата трофеи. Се разбира, за мене е посебна радост да го освојам Купот. Мислам дека квалитетот е на страната на Шкендија, изјави Османи, цитиран од Алсат-М. ФОТО: ФК Шкендија
| | веќе видена | слични

Вардар е казнет и ќе мора да плати 1.200 евра глоба за некоректното навивање на неговите симпатизери на куп мечот со Шкендија. И што е уште полошо за се уште актуелниот првак веројатно ќе следи уште една казна за инцидентот на првенствениот меч со Ренова.
| | веќе видена | слични

Шкендија е првиот финалист во Купот на Македонија, откако со 2:0 ја совлада Ренова во реванш натпреварот од полуфиналната фаза. Првиот натпревар заврши со реми 1:1, па поради тоа Ренова се надеваше за шанса. Шкендија денеска покажа разлика во квалитет, а за победата и пласманот најзаслужен е Бесарт Ибраими. Тој од слободен удар во 48. минута донесе водство од 1:0, а потоа во 62. минута изнуди пенал, што успешно го реализираше и да ја запечати победата и финалето во Купот. Шкендија досега играше во четири финалиња и освои само еден трофеј и тоа во 2016 година кога го победи Работнички со 2:0 во финалето. „Црвено-црните“ од Тетово сезонава ќе имаат шанса да се борат за двојна круна, а во финалето ќе се сретнат со подобриот од дуелот меѓу Академија Пандев и Пелистер.
| | веќе видена | слични

Шкендија е на пат сезонава да стигне до двојната круна на македонската фудбалска сцена откако се пласираше во финалето од Купот на Македонија по победата од 0-2 на реванш полуфиналната средба против Ренова. Стратегот на тетовци, Ќатип Османи верува дека неговиот тим е подготвен сезонава да стигне до двојната круна… „Бевме подготвени дека овој натпревар против Ренова воопшто нема да биде еднаков како оној првенствениот кога славевме со 5-0. Имавме негативен резултат по првата средба и мораше да нападнеме. Сепак, противникот ја умртви играта во првиот дел и тешко доаѓавме до можности. Раниот гол на почетокот од вториот дел потоа ни овозможи да дојдеме до целта. Се разбира дека сме задоволни со пласманот во финалето и сигурно ќе се потрудиме да стигнеме и до трофејот во Купот… Лично јас многу го посакувам трофејот во Купот затоа што тоа е единствениот кој ми недостига во досегашната кариера во Македонија. Шкендија има квалитет да стигне до двојната круна“ – вели Османи.
| | веќе видена | слични

Пелистер ќе се обиде да ја одбрани титулата од Купот на Македонија против моќната Шкендија кога по изведувањето на пеналите го мина домашниот тим на Академија Пандев. Пелистерци во Струмица дојдоа со 2:1 предност по првиот натпревар, но исцрпени по драмата со труењето со храна во текот на викендот и кога Марковски во 62. минута стрелаше за водство на гостите, изгледаше дека работата е завршена. Меѓутоа, тогаш „академците“ направија вистински пресврт. Првин Атанаскоски во 73. минута израмни на 1:1, за Крстовски во 90. минута да принуди продолженија бидејќи резултатот беше идентичен како тој во Битола. Во пенал-серијата Академија промаши дури пет пенали за 3:2 победа на Пелистер. Во финалето „зелените“ ќе играат со Шкендија, која претходно со 2:0 го совлада тимот на Ренова.
| | веќе видена | слични

Шкендија е на добар пат да ја обезбеди двојната титула во Македонија, откако во вториот натпревар од Купот на Македонија со 2:0 го совлада градскиот ривал Ренова за да се пласира во финалето. Откако првиот меч заврши 1:1, Ренова успеа да остане на „позитивна“ нула и да има 0:0 резултат (кој ја водеше до финалето) во првото полувреме. Сепак, тогаш својот квалитет го покажа Бесарт Ибраими, кој со два гола во 48. и 61. минута (вториот од пенал) им донесе на „црвено-црните“ предност која беше доволна за пласман во финалето. Инаку ова е втор дуел меѓу двете екипи за неколку дена, откако во саботата Шкендија со 5:0 ја „прегази“ Ренова во меч од Првата лига. Шкендија e убедлив лидер во националниот шампионат, така што двојната титула е реалност за клубот од Тетово. Во второто полуфинале во Струмица играат Академија Пандев и Пелистер, а битолчани, инаку актуелни куп-победници, имаат 2:1 предност од првиот натпревар.
| | веќе видена | слични

Екипите на Пелистер и Шкендија втора година по ред ќе се борат за трофејот во финалето во Купот на Македонија. „Зелено белите“ во 1/2 финалето го елиминираа тимот на Академија Пандев после изведувањето на пеналите, откако регуларниот дел заврши во корист на струмачини 2-1. Во пенал серијата херој на битолчани беше Илче Петровски кој ги одбрани четири пенали, а ударот од белата точка вреден финале го постигна охриѓанецот Ристе Маркоски. Шкендија со победата во вториот меч (2-0) ја елиминираше Ренова, откако првиот натпревар заврши 1-1. Таличен за тетовските „црвено црни“ беше македонскиот репрезентативец Бесарт Ибраими кој два пати ја погоди мрежата на „гипсарите“. Финалниот меч во Купот на Македонија ќе се одигра во месец мај, а терминот дополнително ќе биде одбран.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПМФЛ; Интересни натпревари во 26 коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: