НБА: Индијана го врати брејкот против Мајами (видео)


Во четвртиот меч во плеј-оф финалето на Источната конференција, НБА составот на Индијана Пејсерс со 99:92 го совлада бранителот на трофејот Мајами Хит и на тој начин го врати брејкот, израмни на 2:2 во серијата. Кон средината на последната делница, при водство на Пејсерси од 81:72, актуелниот шампион направи серија од 14:2 и дојде до предност од 86:73. Домаќинот заигра потоа нешто поагресивно, притоа и Џејмс ја заработи шестата лична грешка и противникот оствари важна победа. Комплетната прва петорка на Пејсерси беше расположена за игра, а посебно се истакбна Рој Хиберт со 23 поени и 12 скока. Ленс Стефенсон додаде 20 поени, додека Џорџ Хил уфрли кош помалку. Кај Хитси, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен со 24 поени и шест скока. Чалмерс додаде 20, а Вејд 16 поени. Но, тоа изгледаше нешто полошо во однос на претходниот дуел кога Мајами славеше во финалната серија на Истокот. Серијата сега се сели кај “Жешките“, шестиот меч ќе биде на програмата во Индијанаполис, и во евентуалната “мајсторка“, домаќин ќе биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарите на Индијана Пејсерс го совладаа Мајами Хит со 99:92 и го израмнија резултатот во финалната серија, во Источната конференција на 2:2. Петтиот натпревар помеѓу овие два тима ќе се одигра во петок, а домаќин ќе биде Мајами. „Никаде не одиме. Повторно се враќаме во Мајами, за таму да се бориме за секоја топка“, изјавил по натпреварот Рој Хиберт, кој со 23 поени и 12 скокови ја предводеше Индијана до победата. Покрај Хиберт кај Пејсерси уште се истакнаа и Ленс Стивенсон (20 поени, 5 скокови), Пол Џорџ (12 поени, 8 скокови) и Дејвид Вест (14 поени, 12 скокови). Леброн Џејмс беше најдобриот играч на Мајами со 24 поени, 5 скокови и 6 асистенции, но тој на минута до крајот мораше да го напушти теренот поради шест лични грешки. Покрај Џејмс одличен учинок имаше и Марио Чалмерс кој постигна 20 поени, додека Двејн Вејд уфрли 16 кошеви. Победникот од оваа серија, во големото финале ќе игра против Сан Антонио Спарс, кој во финалето во Западната конференција го елиминира Мемфис со чисти 4:0.
| | веќе видена | слични

Во финалната серија на Истокот, кој прв до четири победи, за пласман во големото финале од кошаркарската НБА-лига, Индијана со победата пред своите гледачи против актуелниот носител на шампионските прстени Мајами (99-92) израмни на 2-2. Серијата вечерва продолжува на Флорида. На Западот, работата ја заврши Сан Антонио, кој со 4-0 го елиминира Мемфис и го чека претставникот на Истокот. По минималната предност на крајот од првиот дел 48-47, Индијана во последната четвртина влезе со предност од десет поени (81-71), но Мајами се врати во игра со серија од 14-2 и поведе (86-83). Во финишот до израз дојде големата борбеност на домаќините, кои покажаа дека се вистински тим и дека нема така лесно да се предадат. Одиграа константно добро во одбраната. Рој Хиберт постигна 23 поени, а забележа и 12 скока, Ленс Стивенсон на 20 поени додаде пет скока, а Пол Џорџ покрај 12 поени имаше и осум скока. - Не се предаваме. И во Мајами ќе играме на победа - рече по мечот најдобриот поединец на средбата Хиберт. Во спротивниот ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Индијана Пејсерс успеаја да израмнат на 2-2 против Мајами во финалната серија од Источната конференција во НБА лигата, а еден од најзаслужните за синоќешната победа беше Ленс Стивенсон. Вреди да се погледне еден негов потег од синоќешниот репертоар, извонредните три поени, кој се број во изборот од овој дуел...
| | веќе видена | слични

Следниот дуел против шампионот Мајами e во четврток. Борба за позиција: Рој Хиберт (Индијана) и Леброн Џејмс (Мајами) Шампионот изненаден: Леброн Џејмс мораше предвреме да го напушти натпреварот поради шест лични грешки x Шампионот изненаден: Леброн Џејмс мораше предвреме да го напушти натпреварот поради шест лични грешки Индијана ја искористи предноста од домашен терен - со помош на громогласната публика го совлада Мајами со 99:92 и изедначи на 2:2 во серијата најдобар од седум во финалето на источната конференција на НБА. Кај гостите најдобри беа Марио Чалмерс и Двејн Вејд со 20, односно 16 поени. Ѕвездата Леброн Џејмс постигна 24, но го заврши натпреварот пред време поради шест лични грешки. Под обата коша доминираше центарот на домаќините, Рој Хиберт со 23 поени и 10 скока. Ленс Стивенсон постигна 20 коша, од кои седум во последната четвртина. Следниот меч се игра во Мајами во четврток. Победникот ќе се сретне во големото финале со Сан Антонио.
| | веќе видена | слични

Индијана триумфираше против Мајами и го израмни резултатот на 2:2 во финалната серија на Источната конференција. Одличен меч за Пејсерс повторно одигра Ленс Стивенсон кој постигна 20 поени, вклучувајќи ја и тројката со звукот на сирената во третата четвртина. Добар потег на овој меч имаше и Леброн Џејмс кој успеа да го спречи Хил да поентира. Погледнете ги најдобрите моменти од оваа пресметка.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кошаркарите на Индијана го изедначија резултатот во победи (2:2) во финалето на Источната конференција откако ноќеска пред своите навивачи го совладаа првакот Мајами со 99:92. По минималната предност на крајот од првиот дел 48:47, домаќинот (Индијана) во последнта четвртина влезе со седум поени предност (79:70) што се покажа недостижно особено што домашните играчи одиграа константно добро во одбраната. Рој Хиберт со 23 поени и 12 скока беше најдобар на натпреварот, додека Леброн Џејмс имаше 24 поени кај Мајами. Натпреварот број 5 се игра во четврток навечер на теренот на Мајами.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Индијана Пејсерс го совладаа Мајами на домашен паркет со 99-92 и изедначија на 2-2 во финалната серија на Истокот. И покрај серијата од 14-2 во последната четвртина, кога направи пресврт и поведе со 86-83, Мајами не успеа да стигне до победата. Кошаркарите на Пејсерс со голема борбеност го вратија водство и покажаа дека нема лесно да се предадат. Рој Хиберт со 23 поени и 12 скокови беше предводникот на Индијана, Ленс Стивенсон постигна 20 поени, додека Пол Џорџ учествуваше со 12 поени и 8 скокови. На спротивната страна, Џејмс имаше учинок од 24 поени, 5 скокови и 6 асистенции, Чалмерс постигна 20, додека Вејд го заврши мечот со 16 поени.
| | веќе видена | слични

Индијана на домашен терен го совлада Мајами со 99:92 за изедначување на финалната серија на Истокот која се сели на Флорида Во далеку поквалитетно издание отколку минатиот меч, во кој Мајами беше многу подоминантен, Индијана се погрижи за егал во финалето на Источната конференција. Пејсерси пред своите навивачи славеа со 99:92 и израмнија на 2-2 во серијата која се сели во Мајами. Индијана на стартот на последната четвртина водеше со 81:72, но Мајами со серија од 14-2 направи пресврт за 86:83. Но, Џорџ Хил со тројка донесе изедначување и серија од 16-6 за сигурна победа на домашниот тим. Пејсерси до триумфот ги предводеше Рој Хиберт со 23 поени и 12 скока, Ленс Стивенсон имаше 20, а додека Џорџ Хил 19 поени. „Ние сме психички цврста екипа. Знаеме дека шампионот во моментов е една од најдобрите екипи во НБА лигата. Нема да се предадеме, одиме во Мајами и таму повторно ќе се бориме. Ние сме немилосрдни. Сите играчи веруваат дека можеме да победиме“, рече по средбата Рој Хиберт. Кај актуелниот шампион Леброн ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА: Индијана го врати брејкот против Мајами (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: