Пелистер го освои фудбалскиот Куп на Македонија


Фудбалската екипата на битолски Пелистер го освои фудбалскиот Куп на Македонија. Попладнево во финалето на националниот куп кое се одигра на стадионот "Младост" во Струмица, Пелистер ја совладаа тетовска Шкендија со 4:3 по изведувањето на пенали. Регуларните 90, а потоа и дополнителните 30. минути не беа доволни за голови, па резултатот беше 0:0. Во рундата пенали фудбалерите на Шкендија не реализираа два удара, а пелистерци еден, по што во решавачката петта серија Баже Илиоски беше сигурен стрелец поставувајќи ги конечните 4:3 за Пелистер. За битолчани ова е втор трофеј во Купот на Македонија откако пред 16 години, односно во 2001-година во финалето ја совладаа Слога Југомагнат со 2:1. Со овој успех Пелистер обезбеди место во квалификациите за Лига Европа во кои ќе настапи и тетовскиот тим, како и трето пласираната екипа во шампионатот, место за кое се борат Работнички и Ренова, додека Вардар ќе не претставува во квалификациите за Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Се уште трае радоста за освојувањето на Купот на Македонија. Пехарот како што е веќе познато, по 16 години повторно доаѓа во Битола. Пехарот на ФК Пелистер сега патува низ битолските кафичи. Ова беше повод денеска да се сретнеме со Диме Талевски од овој клуб околу патувањето на пехарот низ градот. Прославата за големата победа на Пелистер е закажана за в недела на 28 мај на Битолски широк сокак.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Пелистер, по 16-годишна пауза, вторпат го освоија Купот на Македонија. Освојувањето на пехарот во најмасовното клупско натпреварување во Македонија дојде како мелем на рана за сите проблеми и тешкотии со кои се среќаваа пелистерци во изминатите месеци од оваа за нив мошне успешна сезона.Откако беше означен крајот на финалето, по изведувањето па пеналите против незгодниот противник, екипата на Шкендија, во Струмица сѐ беше во знакот на зелено-белата боја. Од крајот на натпреварот во Струмица до „раѓањето на денот“ во Битола ечеше песната „Битола мој роден крај“, химната на битолскиот прволигаш.Во соблекувалната на Пелистер, фудбалерите долго време го славеа големиот успех. Се редеа песни за Битола и за Пелистер.- Ова е најсреќниот ден во мојот живот. Во фудбалската кариера двапати играв во финалните натпревари против Вардар и Силекс, но немав среќа да се закитам со медал и да го подигнам пехарот. Сега таа огромна желба ми се исполни во Струмица. Пресреќен сум, верувам дека мојата огромна среќа ...
| | веќе видена | слични

Пелистер е освојувачот на фудбалскиот Kуп на Македонија откако во јубилејното 25. финале одиграно во Струмица на пенали ја совлада Шкендија со 4-3. По 120 минути игра мрежите на двете екипи мируваа (0-0), а во пенал-рулетот Пелистер четирипати ја стресе мрежата на Шкендија, кој искористи три удари од белата точка, што им беше доволно на битолчани на крајот вторпат да го испишат своето име меѓу тринаесетте досегашни освојувачи на големиот преоден пехар од ФФМ. Во својот четврти обид Пелистер вторпат го освојува Kупот на Македонија и доби право на настап во новата сезона во квалификациите од Лига Европа каде што ќе игра и Шкендија, но како второпласирана во првенството. - Битола заслужи да се радува на трофеј по 16 години пауза. Долго го чекавме ова финале. Успешната сезона ја крунисавме со пехар во Kупот. Сите ја посакувавме победата, знаевме дека ќе биде тешко, но и среќата во пенал-рулетот беше на наша страна. Пресреќен сум што донесовме радост за сите спортски вљубеници од Битола. Го заслужија тоа - ...
| | веќе видена | слични

Многумина вчера тргнаа од Битола за Струмица да го бодрат својот Пелистер против Шкендија. Собирното место на навивачката група Чкембари беше кај бутките на битолското шеталиште. Со автобуси заминаа тие, други пак со своите автомобили, организирани да бидат дел од големиот дел за Пелистер, за Битола. Уште пред натпреварот и првите чекирања од по пат, од Струмица, од стадионот. Сетоа ова ги предизвика емоциите на сите оние кои очекуваа радосна вест од таму. Во следното видео ви ја пренуваме атмосферата преку фотографии.
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски клуб Пелистер, вчера во тензично финале против екипата на Шкендија, го однесе трофејот во Битола. Ова е негова втора титула по онаа во 2001 година. Овој фудбалски клуб зад кој како горди сопственици но и поддржувачи стојат Пелистерка, Орка Холдинг, ЗИГ Пелагонија, Жито Битола , Општина Битола, но и останатите поддржувачи и пријатели како Стопанска Банка Битола и многу други, вчера на голема врата се врати помеѓу Шампионите. Претседателот на клубот, Цветан Панделески, по превземањето на клубот, во една прилика пред новинарите изјави: – Чест ми е што сум дел од овој традиционален клуб и што започнавме еден проект со кој верувам дека Битола ќе се гордее. Пакет од акции со кои раководи клубот е составен од повеќе компании кои се во наша контрола и верувам дека ќе вклучиме и други компании кои се подготвени да вложуваат во клубот. Тука сум да ги поздравам и охрабрам. Заедно со сениорската екипа ќе работиме и на прогресот со младите категории кои сметам дека ќе бидат столб на клубот. Не ...
| | веќе видена | слични

Битолчани заслужено се радуваат на круната која им обезбеди настап во Европа следната сезона. По вчерашниот натпревар во Струмица, на кој што екипата на битолски Пелистер е новиот освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија. Денеска по Широк Сокак разговаравме со битолчани како ја доживуваат победата на Пелистер со освојувањето на фудбалскиот куп ?
| | веќе видена | слични

Филип Миленковски си го дочека моментот за кој сонуваше од дете и како капитен на Пелистер прв го крена трофејот, вчера во Струмица во финалето на националниот Куп против Шкендија. Пред точно 16 години како дел од почетната церемонија на финалето во Скопје меѓу Пелистер и Слога југомагнат, Миленковски се ракуваше со тогашниот капитен на битолчани Митко Стојковски. Сега двајцата заедно се единствените капитени на Пелистер што го предводеле овој клуб до титулата во купот. „Пресреќен сум, а кој не би бил во ваков момент. Одигравме исклучително тежок натпревар. Имавме добри шанси да победиме и во регуларниот дел и во продолженијата, но кога веќе не успеавме на тој начин да стасаме до пехарот, добро е што славевме по пенал-серијата. Заслужено се радуваме, а среќен сум што и битолчани имаат многу причини да слават по цели 16 години“. вели Миленковски. Пелистер во маратонски меч ја победи Шкендија, дури на пенали, откако во регуларниот дел и по продолженија од двапати по 15 минути немаше голови. За биртолчани оцва ...
| | веќе видена | слични

Пелистер е победник на 25. финале во фудбалскиот Куп на Македонија, откако по изведувањето на пенали славеше против Шкендија со 4-3. По цели 16 години, битолскиот тим повторно се закити со трофејот во најмасовното фудбалско натпреварување во земјава. Последниот пенал го реализираше Баже Илијоски, за кого ова е петти куп-трофеј во кариерата. Пенал рулетот следеше по 120 минути игра без голови, во кои сепак Пелистер создаде повеќе изгледни шанси за гол. На стартот на вториот дел, по ударот на Бесарт Ибраими кон голот на Пелистер, следуваа многу нефудбалски случувања на стадионот „Младост“ во Струмица. Навивачките групи на двата клуба, „Чкембарите“ и „Балистите“, почнаа со националистички скандирања, фановите на Шкендија истакнаа албански знамиња на трибината, по што судијата Александар Ставрев одлучи да го прекине натпреварот. Фудбалерите беа повлечени во соблекувалните, а по десетина минути прекин и убедувања од капитените на двата тима навивачките групи да престанат со национализмот, натпреварот продолжи. ...
| | веќе видена | слични

Блаже Илијоски го погоди последниот пенал во рулетот на финалето против Шкендија во кој Пелистер го освои својот втор куп трофеј со победа од 4-3. Илијоски со тоа по трет пат триумфираше во националниот куп и тоа во своето трето финале, со Металург, Работнички и сега со Пелистер. „Шкендија имаше иницијатива но ние бевме поопасни и не реализиравме 2-3 шанси , додека Шкендија немаше поизгледна прилика. Цела Битола може да се радува со нас. Ова ми е трето финале и по трет пат ја освојувам куп титулата. Јас сум искусен играч верував во Пелистер и секогаш играм до крај сега е време да се радуваме“-изјави Илиоски
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 336 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 123 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 527 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 198 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 308 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пелистер го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: