Педроса го освои Ле Ман

Дани Педроса стана првиот возач во 2013 година кој стигна до втората гран при победа, откако на првите три трки тој, заедно со тимскиот колега Маркез и актуелниот шампион Лоренцо, прокнижија по еден триумф. Стартот на трката беше одбележан со влажниот асфалт, бидејќи во пресрет на француското гран при дождот ја потопи областа мајнската провинција, каде што е лоциран и славниот автодром. Сите фаворити стартуваа со гуми за влажно, но носителот на пол позицијата, Марк Маркез во тие услови воопшто не се снајде и потона на осмата позиција. Наспроти него, додека патеката беше влажна, возачите на Јамаха, Валентино Роси и Хорхе Лоренцо, напредуваа и се бореа за место на пиедесталот. На врвот од самиот почеток се најде Андреа Довициозо, а единствено Дани Педроса успеа да ги мине конкурентите и да го предизвика поранешниот тимски колега на дуел. Како што времето се стабилизираше и патеката се сушеше, Педроса стана недостижен, иако мора да се спомене дека правеше грешки во дба наврати, при што Довициозо повторно се ...
| | веќе видена | слични

Педроса доминираше во тркаста за Гран При на Франција на патеката Ле Ман и го презеде лидерството во генералниот пласман во MotoGP. Возачот на Repsol Honda заврши со голема предност пред Кал Крачлоу на приватната Yamaha на втората позиција и својот тимски колега, талентираниот Марк Маркез. Андреа Довициозо на Ducati имаше иницијативата веднаш по стартот, а младиот Маркез погреши и се најде на десетата позиција. Лоренцо и Педроса се најдоа на второто и третото место, а Валентино Роси беше четврти по вториот круг. Во следниот круг Педроса го мина Лоренцо и стигна до втората позиција и веднаш се „закачи“ за мотоциклот на Довициозо. Крачлоу се справи прво со Ники Хајден и потоа со Штефан Брадл во два последователни круга и се искачи на петтото место. Педроса со тактички маневар од внатре го мина Довициозо во шестиот свиок, но Италијанецот си ја поврати позицијата, откако Дани отвори премногу. Подоцна Шпанецот сепак успеа да ја поправи грешката. Потоа Педроса почна да ја зголемува предноста и речиси имаше две ...
| | веќе видена | слични

Педроса е првиот мотоциклист во сезоната кој дојде до две победи во МотоГП сезоната, откако стартуваше од шестата позиција на трката за ГН на Франција која се возеше на патеката Ле Ман. Возбудливата трка беше нешто што одамна го немаме видено, борба од првиот до последниот круг со неколку изненадувања, за кои најголем удел имаше мократа патека. Возбудливиот старт на трката придонесе возачот на Дукати тимот, Андреа Довициозо. Возачот на Дукати имаше успешен старт по кој изби на првата позиција, место кое успеа да го задржи неколку круга иако Педроса неколкупати се обидуваше да го промени тоа. Позициите на водечките двајца се менуваа, а зад нив ги следевме Хорхе Лоренцо, Валентино Роси, Кал Крачлоу и Штефан Брадл. Уште еден возач кој треба да се издвои секако дека е Кал Крачлоу кој прикажа феноменално возење по стравотниот пад на четвртиот тренинг. Иако се здоби со мала фрактура на бутната коска, сепак одлучи да продолжи со сесијата, а потоа и со квалификациите. Болката не го спречи британецот да извози една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 63 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 339 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Педроса го освои Ле Ман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: