РКЕ: Бензинот поскапува, дизелот поевтинува


Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ поскапува 95-октанскиот бензин, а поевтинува дизелот! Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.21%. Од вечерва на полноќ за половина денар ќе се зголеми цената на ЕУРОСУПЕР-95, и еден литар од ова гориво ќе чини 68 денари. Непроменета останува цената на ЕУРОСУПЕР-98, и еден литар од ова гориво ќе продолжи да се продава за 69.50 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за еден денар, и еден литар дизел гориво од вечерва ќе чини 59.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
| | веќе видена | слични

Ние, како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесеме информација со барање за укинување на одлуките за поскапување на сметките за вода и одведување отпадни води, рече на денешната прес конференција претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков. Граѓаните веќе ги добија сметките со нови поскапени цени. Цената на водата се утврдува во вид на зголемен варијабилен и дополнителен фиксен надоместок. Зошто ЈП „Проаква“ поднело барање за корекција на цената на водата за пиење до Регулаторната комисија за енергетика, праша Пецаков. – Ова ли е ветувањето на СДС преку планот за намалени трошоци и подобрување на животнииот стандард и услови за граѓаните? Се запрашале ли како ќе се одрази врз нивниот и онака тенок семеен буџет? СДС единствено удри по џебот на секој граѓанин. Наместо суштински проекти тие ја замајуваат јавноста со мерки со кој ги ограбуваат граѓаните. Жално е што нивната неспособност ја плаќаат охриѓани, вели Пецаков. Одлуката за цената е на основачите на јавните комунални претпријатија, а ...
| | веќе видена | слични

СДС продолжува со ад-хок мерките со кои се одвиткува инфлаторната спирала. Нема живот без поскапување, реформите се со повисоки цени а со тоа самите признаа една од многуте свои грешки, обвини на денешната прес конференција Кирил Пецаков претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид. Од минатиот месец охриѓани плаќаат за три и пол денари поскап дизел, а зголемени се цените на производите и јавниот градски превоз. Зошто ЈП „Проаква“ поднело барање за корекција на цената на водата за пиење до Регулаторната комисија за енергетика? Советниците на СДСМ на седницата на Совет одржана на ден 22.12.2017 година ја потврдуваат донесената скандалозна одлука за поскапување на цената на водата. Граѓаните веќе ги добија сметките со нови поскапени цени. Од 1.1.2018 год. цената на водата се утврдува во вид на зголемен варијабилен и дополнителен фиксен надоместок и тоа: Физички лица – зголемен варијабилен надоместок од 25,52 ден/м3, колектор зголемен на 16,54 ден. од 10,20 ден., и дополнителен фиксен надоместок од 70 ден. Правни ...
| | веќе видена | слични

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесе информација со барање за укинување на одлуките за поскапување на сметките за вода и одведување отпадни води за нискоградба, информира на денешната прес конференција претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков, кој додаде дека аналогно на сметките за вода, се зголемуваат и сметките за нискоградба. - Ова ли е ветувањето на СДС преку планот за намалени трошоци и подобрување на животнииот стандард и услови за граѓаните? Се запрашале ли како ќе се одрази врз нивниот и онака тенок семеен буџет? СДС единствено удри по џебот на секој граѓанин. Наместо суштински проекти, тие ја замајуваат јавноста со мерки со кои ги ограбуваат граѓаните. Жално е што нивната неспособност ја плаќаат охриѓани, рече Пецаков. Пецаков упати прашање-Зошто ЈП „Проаква“ поднело барање за корекција на цената на водата за пиење до Регулаторната комисија за енергетика? - Советниците на СДСМ на седницата на Совет одржана на ден 22.12.2017 година ја потврдуваат донесената скандалозна ...
| | веќе видена | слични

Од 1 март година Гевгеличани ќе плаќаат поскапа цена за такси услугите. Резултат на тоа е поскапувањето на цената на нафтата, при што Здружението на такси возачи достави барање до Советот на општина Гевгелија. Тоа барање беше прифатено од Советот на општина Гевгелија. Со поскапувањето на нафтата, почнаа и зголемување на цените на трошоците, а се зголеми и цената на такси превозот. Пред покачувањето на нафтата цената на такси превозот во Гевгелија изнесуваше 50 денари за поминати 2 километри. Откога владата на СДСМ ја зголеми цената на нафтата , такси превозот за поминати 2 километри сега изнесува 61,5 денари. Слична е и ситуацијата во Скопје, при што пред некое време такси компаниите даваат попуст од 40% за такси услугата, а сега даваат попуст од 20% . Со доаѓањето на СДСМ на власт народот во Македонија почна да осиромашува. Најпрво СДСМ започнаа со поскапувањето на цената на нафтата, потоа на цената на водата, а се очекува и покачување на цената на струјата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со новата одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемуи за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува 68,00 ден/литар што значи уште едно поскапување. Сепак, цената на дизелот остана иста, но сепак периодов ја надмина границата од 60 денари. За помалку од шест месеци горивата поскапеа за 15 денари. Останува да видиме дали не чека ново поскапување со наредната одлука на РКЕ.
| | веќе видена | слични

Битолскиот совет не изгласа поскапување на водата, но за неколку месеци таа и онака ќе поскапи, зашто одлуката не ја носи Советот, туку Регулаторната комисија за енергетика. Власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваат за поскапувањата. Советот на Општина Битола не прифати поскапување на водата. За таквата одлука советничкото мнозинство гласаше воздржано, па таа не беше донесена на седница на Совет. Но, без разлика на тоа, цената ќе се поскапи автоматски за пет месеци. Валентин Груевски , претседател на Советот на Општина Битола, вели дека моменталната ситуација е последица на законските одредби што ги донела претходната власт со што ингеренциите околу утврдувањето на цената на водата од општинските совети го префрлила во Регулаторната комисија за енергетика . „Ние како владејачко мнозинство нема да ја зголемиме цената на водата за граѓаните, тоа е наша определба. Но, се работи за закон донесен од страна на ВМРО-ДПМНЕ во кој надлежностите за утврдување на цената на водата преминуваат во Регулаторната ...
| | веќе видена | слични

На бранот поскапување на горивата во Македонија први регаираа такси превозниците. Зголемувањето на акцизата ги натера дел од компаниите кои даваат попуст, да го намалат. Наместо до 40 денари, сега тие на прикажаната цена на таксиметрите даваат намалување од 20 денари. Оние пак кои имаа помал попуст го укинаа. Такси превозниците не ја исклучувата можноста ако продолжи да расте цената а горивата да бараат и зголемување на цената за километар која во моментов е 25 денари. Превозниците пак – сеуште ги прават потребните анализи дали поради зголемената акзица ќе треба да направат корекција на цената на билетите.
| | веќе видена | слични
14 копии

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 68, а цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 е непроменета, односно 69,5 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 59,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 48 денари за литар.Со одлуката на РКЕ за 0,807 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 29,099 денари.Како причина за промената на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 0,7 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатие 14 дена и за 1,28 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од полноќ бензинот повторно доби повисока цена, дизелот се продава по намалена цена. ЕУРОСУПЕР од 95 октани поскапува за половина денар, цената на 98 цата останува иста. Литар дизел, ќе се продава за денар поевтино- или новата цена е 59,50 денари. Сепак ова намалување е минимално и нема да ги израдува возачите , затоа што од декмеври до сега дизелот поскапе за 4 ипол денари. Најмногу заради зголемувањето на акцизата која по нова година се зголеми за 3 ипол денари. На бранот поскапување, први регаираа такси превозниците. Зголемувањето на акцизата ги натера дел од компаниите кои даваат попуст, да го намалат. Наместо до 40 денари, сега тие на прикажаната цена на таксиметрите даваат намалување од 20 денари. Оние пак кои имаа помал попуст го укинаа. Такси превозниците не ја исклучувата можноста ако продолжи да расте цената а горивата да бараат и зголемување на цената за километар која во моментов е 25 денари. Превозниците пак – сеуште ги прават потребните анализи дали поради зголемената акзица ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РКЕ: Бензинот поскапува, дизелот поевтинува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: