ПДП: Дали има тајна соработка на релација Влада - ЕВН?

ПДП преку писмено соопштение прашува зошто Владата заради либерализацијата на струјата е влезена во конфликт со Европската енергетска заедница и со Европската унија. Најстарата политичка партија на Aлбанците бара одговор од властите, како дошло до ублажување на конфликтните односи на релација Влада – ЕВН и дали зад сцена може да експлодира некоја тајна соработка меѓу нив на штета на граѓаните. Од ПДП преку писмено соопштение посочуваат дека земјата ќе влезе во тешка енергетска криза наесен. Бараат објаснување од ЕВН зошто во сметките за струја ги нема тие фамозни 33,3 проценти ангажирана моќ, дали граѓаните ја плаќаат или таа исчезнала од пресметките, ама уште е „подарок“ за граѓаните од страна на ЕВН? „Дали во новиот Закон за енергетика кој ќе се подготвува во согласност со критериумите на ЕУ ќе се дозволи итна либерализација на пазарот на електричната енергија и колку штета досега земјата трпела во однос на евро-интеграциските процеси со тврдоглавото одбивање на Владата да се либерализира пазарот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 263 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПДП: Дали има тајна соработка на релација Влада - ЕВН?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: